fbpx
- Reklama -
DomáceM. Žilinka (video): Po zúžení paragrafu 363 by bol...

M. Žilinka (video): Po zúžení paragrafu 363 by bol generálny prokurátor len štatista

-

M. Žilinka (video): Po zúžení paragrafu 363 by bol generálny prokurátor len štatista

Bratislava 22. septembra (TASR) – Ak by došlo k zúženiu či zrušeniu paragrafu 363 Trestného poriadku, generálny prokurátor by bol len štatista. Myslí si to súčasný šéf prokurátorov Maroš Žilinka. Nepovažuje za správne, ak sa pristupuje k zmene zákona pod vplyvom emócií alebo pre nespokojnosť s konkrétnym rozhodnutím. K návrhom na zmenu paragrafu sa nechce vyjadrovať, keďže ešte nejde o oficiálne návrhy.

Nižšie je video odpoveď generálneho prokurátora na nezmyselné otázky novinárov (nahrala poslankyňa NR SR Jana Vaľová (SMER – SD) ):

Generálny prokurátor pán Žilinka má neskutočnú trpezlivosť❗Novinár Markízy, dookola sa pýta stále to isté . A dúfa, že bude môcť nájsť vetu do reportáže , ktorá sa vystrihne a obsah bude podľa predstáv novinára ??. Tak sa to presne deje a servíruje občanom❗. Tu je nezostrihaný rozhovor na chodbe, ktorý som natočila posúďte sami ? ( uviedla poslankyňa Jana Vaľová na svojej FB stránke)


- reklama -

„Som o tom absolútne presvedčený,“ odpovedal v stredu Žilinka na otázku novinárov, či ešte stále platí, že po zúžení paragrafu by sa z generálneho prokurátora stal štatista.

K zmenám zákona treba podľa neho pristupovať po dôkladnej analýze. „Treba povedať vo všeobecnosti, že nepovažujem za správne, ak sa pristupuje k zmene akéhokoľvek ustanovenia zákona pod vplyvom emócií alebo nespokojnosti s nejakým konkrétnym rozhodnutím, ale malo by sa k tomu pristupovať po dôkladnej odbornej analýze s vypočutím si hlasu odbornej verejnosti, ako aj aplikačnej praxe a toho, čo to môže spôsobiť,“ povedal po zasadnutí parlamentného ľudskoprávneho výboru, na ktorom mal prezentovať správu o činnosti prokuratúry za minulý rok. Výbor však nebol uznášaniaschopný.

Žilinka videl len neoficiálne návrhy na zmenu paragrafu. „Nemienim sa vyjadrovať k neoficiálnym návrhom alebo mediálne prezentovaným rečiam ľudí, ktorí s trestným právom nemajú nič spoločné,“ reagoval s tým, že ak parlament zmeny schváli, neostane mu nič iné, len to rešpektovať.

Šéf Generálnej prokuratúry (GP) SR tiež povedal, že nie je pravda, že by nepustil špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica na pracovnú skupinu, ktorá má riešiť situáciu v bezpečnostných zložkách. „Rozhodoval som o nominovaní člena do tejto pracovnej skupiny a nominoval som za generálnu prokuratúru, ktorej integrálnou súčasťou, aj keď osobitnou, je Úrad špeciálnej prokuratúry, pani magistru Hubertovú,“ povedal Žilinka s tým, že nominoval do skupiny jedného člena, ktorý bude prezentovať jednotné stanovisko GP SR.

Žilinka nemá problém stretnúť sa s povereným prezidentom Policajného zboru Štefanom Hamranom a riešiť s ním pracovné problémy.

Paragraf 363 dáva generálnemu prokurátorovi právomoc zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta v prípravnom konaní, ak bol týmto rozhodnutím porušený zákon.
GP SR zrušila 31. augusta na základe tohto paragrafu obvinenia voči bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému, podnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi, finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi a voči Arpášovej manželke.
Vládny kabinet sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazal, že bude „dôsledne trvať na dodržiavaní zákazu negatívnych pokynov a okrem iného v tejto súvislosti preskúma zúženie právnej úpravy paragrafu 363 Trestného poriadku tak, aby zodpovedala jej pôvodnému zmyslu“. Aj zmenou tohto paragrafu sa má zaoberať pracovná skupina, ktorú zriadil premiér Eduard Heger (OĽANO) po rokovaní bezpečnostnej rady štátu.

Zdroj: TASR, Facebook

https://www.facebook.com/jana.valova.oficialna.stranka

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás