fbpx
DomáceM. Števček: Bude potrebné dofinancovať výpadky cien energií aj...

M. Števček: Bude potrebné dofinancovať výpadky cien energií aj za rok 2023

-

M. Števček: Bude potrebné dofinancovať výpadky cien energií aj za rok 2023

        Bratislava 18. februára (TASR) – Zo strany štátu bude potrebné dofinancovať výpadky cien energií, ktoré sa dotýkajú aj vysokých škôl a univerzít, aj v roku 2023. Pre TASR to uviedol rektor Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Marek Števček. Z ministerstva školstva pre TASR potvrdili, že v súvislosti s dofinancovaním zvyšujúcich sa cien energií verejných vysokých škôl pripravuje rezort na základe podkladov od jednotlivých vysokých škôl finančnú pomoc podobnú, ako bola realizovaná v roku 2022.


        „Peniaze sme dostali len na minulý rok, čiže sme boli schopní dofinancovať len výpadok cien energií za kalendárny rok 2022,“ poznamenal rektor najväčšej slovenskej univerzity. Podľa jeho slov rozpočet, ktorý sa im za posledné roky znižoval, nijakým spôsobom nedokáže pokryť výpadky, ktoré asi na trhu napriek tomu relatívnemu poklesu nastanú.


        Podľa odboru komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR momentálne prebieha zber údajov umožňujúci vyúčtovávanie finančných prostriedkov poskytnutých vysokým školám v minulom roku, ako aj zber údajov týkajúci sa očakávaného zvýšenia cien energií v roku 2023. „Keďže nie je ešte ukončený zber údajov, nevie Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v tejto chvíli určiť presný celkový objem finančných prostriedkov potrebných na dofinancovanie verejných vysokých škôl v súvislosti s nárastom cien energií v roku 2023. Avšak urobí všetko pre to, aby bola finančná pomoc verejným vysokým školám v súvislosti s nárastom cien energií čo najskôr poskytnutá,“ spresnil rezort školstva.


        Zároveň má byť časť nákladov vynaložených verejnými vysokými školami na zvýšené ceny plynu a elektriny kompenzovaná aj zo strany Ministerstva hospodárstva SR prostredníctvom pripravovanej výzvy pre verejné subjekty.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás