fbpx
DomáceM. Kéry: V roku 2021 sa pozícia Slovenska v...

M. Kéry: V roku 2021 sa pozícia Slovenska v medzinárodnom kontexte zhoršila

-

M. Kéry: V roku 2021 sa pozícia Slovenska v medzinárodnom kontexte zhoršila

Bratislava 30. decembra (TASR) – Pozícia Slovenska sa v medzinárodnom kontexte v roku 2021 citeľne zhoršila. V porovnaní s minulým obdobím sme na medzinárodnej pôde stratili rešpekt. Pre TASR to uviedol predseda Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Marián Kéry (Smer-SD).

„Celkové pôsobenie vlády a slovenskej diplomacie hodnotím skôr negatívne vzhľadom na oslabenie našich suverénnych pozícií, národných záujmov a potláčania práv občanov,“ skonštatoval Kéry s tým, že za rovnako negatívne považuje aj vyhliadky do roku 2022.

Kritizuje vládu za to, že v minulom roku nekriticky prijímala postoje, ktoré poškodzovali národné záujmy Slovenska. Tvrdí, že z neho spravila štát, ktorý „servilne pritakáva“ postojom NATO a Spojených štátov amerických. „Ide napríklad o vyhostenie ruských diplomatov v nadväznosti na výbuch muničných skladov v Česku z roku 2014, podpora opozície v Bielorusku či vytváranie podmienok na prítomnosť vojsk cudzej mocnosti na našom území,“ priblížil. Práve tieto kroky podľa neho vedú k tomu, že ako štát strácame „punc vlastnej suverenity“ a nezávislosti v medzinárodných vzťahoch.

Smer-SD nevidí dôvod na zmenu zákona o štátnom občianstve, ktorá má okrem iného riešiť zmiernenie podmienok pri strate slovenského občianstva po prijatí občianstva iného štátu. „Znenie zákona je dostačujúce a dôvod na jeho zmenu nastane len v tom momente, keď maďarská strana zmení svoje vnútorné zákony v udeľovaní štátneho občianstva,“ uviedol Kéry.

Poukázal tiež na to, že v otázke pandémie nového koronavírusu vláda urobila množstvo chýb, ktoré stáli život viac ako 13.000 ľudí. Kritizuje najmä tlak vlády na vakcináciu. „S potlačením iných možností, spojený s rozdeľovaním ľudí a uberaním ich ústavou garantovaných práv,“ doplnil.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás