fbpx
- Reklama -
ZahraničnéLukašenko sľúbil tvrdú reakciu na zhromažďovanie síl pozdĺž hraníc...

Lukašenko sľúbil tvrdú reakciu na zhromažďovanie síl pozdĺž hraníc Bieloruska

-

Lukašenko sľúbil tvrdú reakciu na zhromažďovanie síl pozdĺž hraníc Bieloruska

Minsk 28. októbra (TASR) – Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vo štvrtok vyhlásil, že spolu s Ruskom budú postupovať oveľa tvrdšie v reakcii na zhromažďovanie vojakov pozdĺž západných hraníc Bieloruska. Informovala o tom agentúra TASS.

- reklama -

„Poliaci použijú tanky Leopard na boj proti nelegálnej migrácii na hraniciach s Bieloruskom. Možno ste prekvapení, keď to počujete. Neviem si predstaviť, ako budú tanky bojovať s civilistami. Hľadajú len zámienky, ako presunúť svoje ozbrojené sily bližšie k našim hraniciam, teda k hraniciam Zväzového štátu (Bieloruska a Ruska),“ povedal Lukašenko na stretnutí s ruským generálnym prokurátorom Igorom Krasnovom.

Lukašenko vyhlásil, že „na to všetko odpovieme veľmi tvrdo. Ešte chvíľu počkáme a potom ich budeme varovať. A potom sa musíme posunúť bližšie k hraniciam – a o to viac Ruská federácia. Budeme konať tvrdo bez toho, aby sme sa pozerali na akúkoľvek kritiku z ich strany“.

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak v pondelok oznámil, že Poľsko navýši na 10.000 počet vojakov na hraniciach s Bieloruskom s cieľom zabrániť prílevu nelegálnych migrantov na svoje územie.

Lukašenko koncom mája avizoval, že Minsk už nebude migrantom brániť v ceste do EÚ cez bieloruské územie, čím reagoval na sprísnené západné sankcie. Odvtedy prichádzajú správy o tisíckach pokusov o nelegálne prekročenie vonkajších hraníc EÚ s Bieloruskom i nemecko-poľskej hranice.

V snahe vyriešiť migračnú krízu vyhlásilo Poľsko 2. septembra v oblastiach pri svojich hraniciach s Bieloruskom núdzový stav, ktorého platnosť následne začiatkom októbra predĺžilo o 60 dní. Do pohraničných oblastí tak nemajú prístup ani novinári, ani humanitárne organizácie.

Poľskí vojaci zároveň začali na hraniciach s Bieloruskom koncom augusta stavať 2,5 metra vysoký plot z ostnatého drôtu. Poľská vláda pritom nedávno avizovala, že plot plánuje nahradiť múrom.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás