EsejeĽudovít Števko: Súmrak právneho štátu záverečná kapitola XXIII.: Svitanie...

Ľudovít Števko: Súmrak právneho štátu záverečná kapitola XXIII.: Svitanie na lepšie časy

-

Ľudovít Števko: Súmrak právneho štátu záverečná kapitola XXIII.: Svitanie na lepšie časy

Mnohé udalosti posledných dvoch rokov vážne podkopali dôveryhodnosť prezidentského úradu Zuzany Čaputovej a Úradu špeciálnej prokuratúry Daniela Lipšica. Obe tieto inštitúcie na prvý pohľad neporovnateľné na stupni dôležitosti, majú čosi spoločné, čosi špecificky slovenské a v demokratickej spoločnosti odsúdeniahodné. Oba úrady by mali byť podľa Ústavy Slovenskej republiky nezávislé od politickej moci, mali by byť závislé od práva a spravodlivosti pre všetkých občanov štátu. Právo, spravodlivosť a nezávislosť sú práve tým problémom, ktorý v oboch dôležitých štátnych úradoch kríva na obe nohy. To, že na tento problém poukazujú a kritizujú ho niektoré justičné orgány, sudcovia a širšia odborná verejnosť je pozitívna správa pre Slovensko.

Spomínať prešľap pani Čaputovej keď z pozície hlavy štátu neprijateľne zasiahla do živej trestnej veci obvinených vyšetrovateľov NAKA, že sa ich zastala a tým schválila ich nezákonné konanie je dnes už len detail z hľadiska ďalšieho negatívneho vývoja našej spoločnosti, na ktorom má prezidentka výrazný podiel. Veľké šrámy na štíte prezidentskej nezávislosti zanechali viaceré jej účelové politické rozhodnutia. Upozorňuje na to vo svojom otvorenom liste prezidentke Slovenskej republiky sudkyňa Krajského súdu v Bratislave a členka Súdnej rady SR Dana Jelínková Dudzíková. Vyčíta jej, že odignorovala otvorený list sudcov, ktorí kritizovali spôsob realizácie Kolíkovej súdnej reformy.

Jelínková ďalej v liste uvádza: „Druhýkrát ste ma ako sudcu sklamali, keď ste neurobili žiaden právny krok na ochranu slovenskej jurisdikcie a slovenských občanov pri otáznikoch, ktoré vyvolávala obranná zmluva s USA. Mali ste možnosť obrátiť sa na Ústavný súd SR na zodpovedanie právnych otázok, ale neurobili ste to. Bez komentára ste prijali americkú jurisdikciu aj v prípadoch, kedy si okolité štáty vyhradili kontrolné mechanizmy prípadného nesprávneho použitia klauzuly o jurisdikcii… Ďalšie sklamanie pramenilo z Vašich verejných hodnotiacich úsudkov súdnych rozhodnutí, kedy ste bez znalosti veci a potrebnej odbornosti boli pripravená kritizovať aj rozhodnutie najvyšších súdnych autorít.“ Krajská sudkyňa s poľutovaním konštatuje, že prezidentka Zuzana Čaputová s hodnotiacimi úsudkami zovšeobecňujúceho charakteru vrazila „dýku do fungovania právneho štátu.“

V ešte ostrejšom tóne sa nesie výzva sudcu Patrika Števíka, adresovaná prezidentke:

„Vážená Zuzana Čaputová, využívajúc sokratovský odkaz slobody prejavu sa ohradzujem voči Vašim slovám ako človek, občan Slovenskej republiky a aj ako sudca. Už dva roky pevnou rukou, v ktorej stískate totalitné pero, podpisujete rozsudky smrti pre demokraciu, právny štát, nezávislosť súdnej moci, ľudské práva a suverenitu Slovenskej republiky…

Vyzývam Vás, aby ste sa prestali správať v úrade prezidenta ako aktivista šíriaci nenávisť medzi občanmi Slovenskej republiky a útočiť na súdnu moc a rozhodnutia súdov len preto, že sa snažíte zakryť svoj podiel viny za napätú a nedôstojnú situáciu v našej krajine plnú nenávisti. Zuzana Čaputová, svojím aktivistickým konaním a ambíciou perzekvovať generálneho prokurátora SR, lebo sa nespráva podľa Vašich predstáv, opäť len vedome radikalizujete spoločnosť a podnecujete určitú skupinu občanov Slovenskej republiky k nenávisti a atakom…“Sudca Števík ďalej Čaputovú vyzýva , aby prestala šíriť vojnovú propagandu a ako hlava štátu sa zasadila za odstránenie rozporov, ktoré viedli k tragickému vojnovému konfliktu na Ukrajine. 

Výzva prezidentke sa končí slovami: „Aj Vaša nezrelá predstava o riešení konfliktu na Ukrajine eskaluje napätie a radikalizuje našu spoločnosť tým, že ožobračuje občanov Slovenskej republiky, ohrozuje mierový život v našej krajine a prenasleduje ľudí s odlišným názorom.Ako prozápadne orientovaný človek, ktorý si ctí 2500-ročný európsky filozofický, náboženský, politický a morálny odkaz na Vás apelujem, aby ste hľadali mierové riešenie za rokovacím stolom a nie na bojisku, na ktorom zomierajú desaťtisíce Európanov.“

Števíkov apel nie je politický, je občiansky, ľudský aj morálny a vyjadruje názory väčšiny Slovákov. Morálnym justičným apelom by sme mohli nazvať aj prerušenie stíhania Gašpara, Kováčika, Bödöra a ďalších obvinených či obžalovaných v kauze Očistec. Sudca Špecializovaného trestného súdu Peter Pulman, ktorý rozhoduje v tejto kauze  prerušil stíhanie, pretože sa obrátil na Ústavný súd s návrhom na konanie o súlade zákona o prokuratúre s Ústavou SR.

Pulmanovo podanie má logické vysvetlenie: Zákon o prokuratúre stanovuje, že ak prípad patrí pod právomoc špeciálnej prokuratúry, generálny prokurátor nemôže rozhodnúť, že prípad bude riešiť iná prokuratúra.Takéto znenie zákona vyvoláva pochybnosť či nie je v rozpore s Ústavou, pretože právo na nestranný súd je ústavným právom každého obvineného, pretože vzniká obava z  porušenia práva obvinených, aby o nich nerozhodovala nestranná prokuratúra. Sudca Pulman tým vlastne vyslovil pochybnosť o nestrannosti Lipšicovej špeciálnej prokuratúry a zrejme sa stotožnil aj s argumentmi obhajoby.

Pre pochopenie Pulmanových pochybností, pre ktoré sa obrátil na Ústavný súd, treba uviesť niektoré dôležité okolnosti. Predtým ako bol Daniel Lipšic zvolený koaličnými hlasmi v parlamente za šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry, obhajoval mnohých tzv. kajúcnikov, menovite v kauze Očistec kľúčového svedka Bernarda Slobodníka. To bol aj dôvod prečo sa na poste špeciálneho prokurátora vylúčil z konania mnohých prípadov a nevykonával takmer žiadnu konkrétnu prácu prokurátora. Lenže podľa právnych zástupcov obvinených nestačí, že sa z konania vylúčil, lebo všetci prokurátori úradu sú jeho podriadení a nedá sa v tomto vzťahu vylúčiť priama či nepriama ovplyvniteľnosť šéfom. Kameňom úrazu je, že podľa zákona o prokuratúre nejestvuje v prípade pochybností možnosť pre obvinených, aby o nich rozhodovala nestranná prokuratúra.

Lipšicovi a jeho prisluhujúcim prokurátorom tečie do topánok. Pulmanovo podanie na Ústavný súd má odkladný účinok na niekoľko mesiacov, možno na rok, kým najvyššia ústavná súdna inštancia nerozhodne. Čas je však Lipšicov nepriateľ. Od teatrálnych razií NAKA v kauze Očistec už uplynuli bezmála dva roky a nezačalo sa ani jedno pojednávanie, čo je zlá vizitka práce vyšetrovateľov aj prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry.

Slobodníkov advokát, bývalý poradca prezidentky a Lipšicov priateľ Peter Kubina tvrdí, že sudca Pulmannemal právomoc zastaviť trestné stíhanie obvinených v kauze Očistec. Lipšicov Úrad špeciálnej prokuratúry chce podať návrh voči rozhodnutiu Pulmanovho súdu na Najvyšší súd SR, aby zrušil jeho rozhodnutie o prerušení konania  a prikázal sudcovi Petrovi Pulmanovi, aby svoje podanie na Ústavný súd  zobral späť.

Ako skončí Pulmanovo podanie na Ústavnom súde je zatiaľ vo hviezdach, ale veci sa evidentne hýbu k lepšiemu. Po všetkých tých manipuláciách s výpoveďami kajúcnikov, potolerovaných nezákonnostiach „našich chlapcov“ čurillovcov ministrom Mikulcom i policajným prezidentom Hamranom, po ich verejnej prokurátorskej  obhajobe Daniela Lipšica  je tu dobrá správa pre Slovensko. Právnici zvyšujú hlas, advokáti nestrácajú odvahu, sudcovia dvíhajú hlavy. V súmraku právneho štátu svitá na lepšie časy.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás