fbpx
EsejeĽudovít Števko: Súmrak právneho štátu XXI.: Strieborný obchod v kauze...

Ľudovít Števko: Súmrak právneho štátu XXI.: Strieborný obchod v kauze Mýtnik

-

Ľudovít Števko: Súmrak právneho štátu XXI.: Strieborný obchod v kauze Mýtnik

Dňa 10. októbra 2022 sa začalo v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie v kauze Mýtnik, pod vedením  predsedu senátu Špecializovaného trestného súdu Jána Hrubalu, ktoré bude mať do konca roka najmenej šesť pokračovaní. V kauze vystupujú dvaja korunní svedkovia, kajúcnici: bývalý prezident finančnej správy František Imrecze a podnikateľ s informačno-komunikačnými technológiami Michal Suchoba. Práve voči týmto spolupracujúcim svedkom vzniesla obhajoba Jozefa Brhela a jeho syna najväčšie výhrady, ktoré upozorňujú na škandalózne odhalenia a manipulácie svedeckých výpovedí.

- reklama -

Z uniknutej e-mailovej komunikácie Suchobu s jeho advokátkou JUDr. Valkovou vyplýva, že vyšetrovateľka sa s ňou dohadovala na jeho výpovedi, čo nemá nič spoločné  s nezávislým a nestranným vyšetrovaním. Advokátka Valková inštruuje svojho klienta Suchobu: „Nebol si v Emirátoch teraz, keby niečo, vyšetrovateľka akože nemá tie tabuľky ani mail, preto to odovzdáš priamo na výsluchu.“

Z komunikácie je zrejmé, že Suchoba mal poprieť, že bol teraz v Emirátoch, kde podnikal a slovko „akože“ napovedá, že vyšetrovateľka mala dopredu, ešte pred vypočutím pripravenú Suchobovu výpoveď.

Valkovej e-mailová schránka obsahuje aj ďalšie inštrukcie: „Pri priznaní akcentovať, že rozdelenie zisku a následné vytvorenie firiem bol nápad Brhela a sprocesoval to Lysina s Bahledom, bez toho by si nemohol nič dodávať na finančnú správu.“ Uvedená komunikácia, o ktorej písali viaceré médiá,sa mala podľa uniknutého e-mailu uskutočniť koncom júna vlaňajšieho roku, Suchoba však  išiel na výsluch až 2. júla. Jeho zaprotokolovaná výpoveď je totožná s tým, čo obsahovala dohoda  s vyšetrovateľkou a Valkovej inštrukcie klientovi.

„Ako vyšetrovateľka sa nebudem vyjadrovať k obsahu a formulácii použitej v komunikácii medzi obhajcom a obvineným,“ reagovala vyšetrovateľka prípadu Mýtnik Monika Barčáková. Nič z komunikácie podľa nej nenaznačuje, že by postupovala zaujato alebo manipulovala vyšetrovanie. V stanovisku potvrdila, že dokumenty, ktoré jej Suchoba predložil 2. júla, už dostala skôr a riadne to zaevidovala vo vyšetrovacom spise.

Na margo podozrivej inštruktáže pre spolupracujúceho svedka sa prokurátor Ondrej Repa vyjadril, že išlo o bežnú komunikáciu a Jana Valková odmietla novinárom odpovedať na konkrétne otázky o podozreniach z  manipulácie  vo vyšetrovaní v kauze Mýtnik a uviedla:„Došlo ku kybernetickom útoku na môj pracovný aj súkromný e-mail. Došlo ku krádeži mojich osobných a pracovných vecí, ktoré, ako som sa postupom času dozvedela od iných osôb a teraz aj z položených otázok, boli pozmeňované, prípadne zmazané…“ Neskôr ešte povedala, že nevie  potvrdiť ani vyvrátiť či sú jej údajné e-maily, kolujúce medzi novinármi autentické.

V chúlostivej situácii prišla Valkovej a Suchobovi pomoc cez známu linku Monika Tódová – Daniel Lipšic. Redaktorka Denníka N si pozvala na kus reči do svojho video – podcastu advokátku Janu Valkovú, aby odpovedala na rad očakávaných otázok, napríklad ako sa slečna Valková stala advokátkou Michala Suchobu. Odpoveď bola jednoznačná, vraj ju ich spoločný známy požiadal o službu, aby ho zastupovala, že pán Suchoba chce počuť aj jej právny názor.

Slečna advokátka však zabudla redaktorke Tódovej uviesť, že uznesenie o obvinení Michala Suchobu dostala od známeho skôr ako sa jej ozval samotný Suchoba. Podľa zdroja  https://t.me/defending_the_truth (DavidFricek)policajné uznesenie si Valková preposlala sama sebe 03.02.2022 večer a Suchoba ju oslovil až na druhý deň, štvrtého februára.

Nesúlad v dátume a „drobné klamstvo“ Valkovej nie je vôbec malicherná vec ako by sa zdalo na prvý pohľad. Všetko nasvedčuje, že tu ktosi z pozadia chcel vytvoriť auru dôveryhodnosti nad obvineným kajúcnikom Suchobom. Inou otázkou je, prečo bolo niekým v pozadí rozhodnuté, že známeho kajúcnika by mala zastupovať neznáma advokátka Valková, ktorá nie je ani len odleskom odbornosti svojho otca advokáta Ernesta Valka.

Nechajme stranou odpovede na naše otázky. Z rozhovoru Moniky Tódovej rýchlo pochopíme, že advokátka Valková  je v odpovediach neistá, že nadbiehanie moderátorky jej skôr škodí ako pomáha, že ju diskvalifikuje ako obhajkyňu. Zvlášť nepresvedčivé sú jej odpovede pokiaľ sa zvrtne reč na  podozrivé obchody s takmer pol tonou strieborných mincí.

O čo ide v tejto neobvyklej transakcii? Poďme k veci pekne rad za radom. Advokátska kancelária Jany Valkovej zinkasovala v súvislosti s právnymi službami pre pána Suchobu nezvyčajne vysokú sumu – 510 000 eur v čase od februára do augusta. Väčšiu časť týchto prostriedkov použila Valková a jej schopnejší kolega advokát Miroslav Ivanovič na kúpu vyše sedemnásťtisíc strieborných investičných mincí s motívom Viedenskej filharmónie. Dokopy to bolo 485kilogramov striebra zabalených v tridsiatich štyroch prepravkách. Obaja advokáti nekúpili mince od rakúskej mincovne, ale od neznámej firmy PORT of comp., ktorá v tom čase neobchodovala so striebrom a nemala ani webovú stránku. Po tom, čo firma zrealizovala obchod s našou dvojicou advokátov, odišla do Nemecka  a zanechala na Slovensku pomerne veľký dlh voči štátu.

Jana Valková a Miroslav Ivanovič  nevideli z tejto podozrivej transakcie ani gram striebra. Popisovať peripetie obchodného reťazca medzi advokátmi aPORT of comp., postupné výbery hotovosti rôznych ľudí z bankomatov, by viedlo pre čitateľa k neprehľadnému obrazu účtov a platieb, ktorý musiaskôr či neskôr rozlúsknuť Finančná správa a napokon aj súdy Slovenskej republiky. Peniaze zo striebra skončili nevedno kde a nevedno načo boli použité.

Advokát a obhajca obvineného podnikateľa Jozefa Brhela, Michal Mandzák, píše: „Veľa týchto platieb malo byť navyše uskutočnených v hotovosti a denné výbery z bankomatov mali byť až vo výške desaťtisíc eur. Firmy, ktoré sa na týchto podozrivých transakciách podieľali, po sebe zanechali daňové dlhy vo výške 416-tisíc eur. Už len čerešničkou na torte je, že jedna z týchto firiem, konkrétne PORT of comp., je zapojená do prípadu Oliva, v ktorom okrem iného ide o daňové podvody s fiktívnymi platinovými mincami s únikom viac než 23 miliónov euro na daniach. Jednou z jeho hlavných postáv je bývalý šéf Tiposu Marek Kaňka, ktorý v minulosti úzko spolupracoval s premiérom Hegerom.“

Advokt Mandzák  ďalej uviedol, že jednotlivé platby za strieborné mince a výbery hotovosti majú časovo kopírovať dôležité udalosti vo vyšetrovaní prípadu Mýtnik, v ktorom je Brhel obvinený. Podľa jeho slov začali podozrivé obchodné operácie ešte v máji, keď sa schyľovalo k spolupráci bývalého prezidenta finančnej správy Imreczeho s orgánmi činnými v trestnom konaní.“ 

Vyše pol milióna eur, ktoré advokátka Jana Valková vyfakturovala za právne služby, neboli jediné finančné prostriedky, ktoré mala získať od obvineného podnikateľa a kajúcnika Michala Suchobu. Valková si založila firmu v  Dubaji, kde má ukrytú veľkú časť nehnuteľného majetku a financií aj Suchoba. A bol to práve on, kto jej pomohol so založením firmy Valko International Advisory a zápisom do obchodného registra v jednej z dubajských zón voľného obchodu. Prostredníctvom tejto firmy mala Valková dostať stotisíc eur – ďalší finančný príspevok od svojho klienta. Mali to byť peniaze len pre ňu?

Záver tejto kapitoly je ešte za horizontom nasledujúcich udalostí. Pojednávanie v kauze Mýtnik sa sotva začalo. Možno sa pravda o politických procesoch, o dôveryhodnosti kajúcnikov, o manipuláciách aj o pozadí podozrivých transakcií v trestných konaniach odhalí až na Ústavnom súde Slovenskej republiky. Možno. Čas ukáže.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás