fbpx
- Reklama -
EsejeĽudovít Števko: Súmrak právneho štátu XV.: Čas sa kráti

Ľudovít Števko: Súmrak právneho štátu XV.: Čas sa kráti

-

Ľudovít Števko: Súmrak právneho štátu XV.: Čas sa kráti

Hamranovi a jeho chlapcom prihára a čím viac oleja prilievajú do tlejúcej pahreby tým skôr sa spália. Času veľa nezostáva. Keby sa im aj podarilo pod dohľadom špeciálneho prokurátora zosnovať obžalobu na predstaviteľov najsilnejšej opozičnej strany do jedného mesiaca, ako vyhlásil riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko, nestačili by si už chlapci urobiť ďalší zárez na pažbe ani vypiť šampanské na oslavu víťazstva nad Ficom, ktorý im riadne podkuruje.

- reklama -

Policajný prezident na tlačovke zbytočne prskal jedovaté sliny na generálneho prokurátora za jeho postoj v kauze uniknutých nahrávok z poľovníckej chaty, v ktorej sa jeho policajt Juhás dopustil trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Bolo to zo strany Hamrana nechutné a bezočivé. Prokurátorka Katarína Habčáková v mene generálneho prokurátora zamietla Juhásovu sťažnosť proti obvineniu.Samozrejme, inak ani rozhodnúť nemohla. Ten človek  hrubo porušil zákon tým, že nahrával nelegálne v roku 2021 Fica, Kaliňáka a ďalšie osoby a nahrávku potom poskytol denníku N. V právnom štáte, musí niesť zodpovednosť každý, Juhás i čurillovci, nech by šéf policajtov za svojich chlapíkov skočil aj do ohňa.

Táto pomaly zabudnutá Hamranova prehra nie je nič proti prípadu vyšetrovateľa NAKA Tomáša Emmela. Tohto  policajta zadržal inšpekčný tím na základe obvinenia z korupcie a zneužitia právomoci verejného činiteľa. O čo vlastne išlo v tomto banálnom prípade? Musíme sa najprv trochu vrátiť do minulosti a priblížiť si dôverný rozhovor vyšetrovateľa Toma (vtedy sme ešte nevedeli, že Tom je Tomáš Emmel) s obvineným mafiánom Petrom Petrovom.

Pripomeňme si usvedčujúci citát z uznesenia Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) o obvinení Petra Petrova, v ktorom Petrov vyšetrovateľovi menom Tomi navrhol, že je potrebné sa stretnúť, kde si s ním dohodne veci tak, že on bude vypovedať ako mu vyšetrovateľ povie, pretože on si potrebuje vyriešiť hlavne seba a aby bol aj vyšetrovateľ spokojný. Petrov podľa zápisu onomu vyšetrovateľovi povedal: „Tomi, čo sa my dvaja dohodneme, to budem vypovedať, aby ti to sedelo… Ja si, ja si hľadím hlavne naše záujmy a moje záujmy a za to som ja zvolil takúto cestu a bolo mi prisľúbené, že Repa (Ondrej Repa, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry pozn. autora) nebude proti mne vystupovať na základe toho, čo Makó vypovedal…“  

Tomi, teda Tomáš Emmel vyhotovil o komunikácii úradný záznam a poslal ho ďalej. Lenže to urobiť nemal. Mafián Petrov alias Tiger bol spolupracujúcim svedkom a onen rozhovor vrhal nepríjemné ostré svetlo na niektorých prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (že by na Repu?) aj na kolegov vyšetrovateľov. Od tohto záznamu mohol byť už len krôčik k odhaleniu manipulácií so svedeckými výpoveďami takých „hodnoverných kajúcnikov“ ako Tiger, Zemák, Makó, Sklenka and comp.

Tom bol neželaná problémová osoba  medzi vyšetrovateľmi a čierna ovca musela ísť z  čriedy von. Nasledovalo jej zadržanie a obvinenie. Tak napovedá logika celého prípadu. Emmel sa zatiaľ bráni a skalopevne trvá na svojej nevine.Podľa mediálnych informácií  mu kladú za vinu, že zdržoval či vlastne sabotoval obvinenie príbuzného exministra hospodárstva Štefana Žigu v kauze Valčeky. Od notoricky známeho kajúcnika Bernarda Slobodníka mal za to údajne zinkasovať úplatok dva a pol tisíca eur. Vyšetrovateľ Emmel vinu odmieta, lebo kauzu Valčeky iba zdedil ako  štvrtý v poradí a od Slobodníka nič nevzal. Uvidíme aký bude koniec príbehu, v ktorom sa vezie najmä „chránený čierny pasažier“ Tiger vlastným menom Peter Petrov, známy tiež z podozrivej telefonickej komunikácie so sudkyňou Pamelou Záleskou.

Tiger bol známa firma už pred rokmi. Vydával sa za inú osobu a pod menom Michal Starina nakupoval kamióny. Vedel ako sa má na Slovensku podnikať. Zaplatil len prvú splátku, potom kamióny predal a pôvodným majiteľom ukázal dlhý nos. V máji 2013 podal prokurátor na Petra Petrova obžalobu za obzvlášť závažný zločin podvodu. Píše sa rok 2022 a vec sa doteraz neobjavila pred súdom, hoci bolo naplánovaných päť pojednávaní.

Zatiaľ bezpečne vieme len to, čo sa udialo vlani. Iste si na to čitateľ spomenie: Tigra a jeho dvoch komplicov chcela zadržať zásahová jednotka Diany Santusovej.

Lenže pätnásť minút po zadržaní prvého obvineného Zemana, alias Zemáka šéfka tímu Santusová dostala rozkaz zastaviť rozbehnutú akciu. Minister vnútra Roman Mikulec chcel osobne „preveriť situáciu.“ Bolo to nečakané a vieme, že aj nezákonné rozhodnutie ministra, ktorého dôvody doteraz nevysvetlil. Keď po hodine Santusovej oznámili, že môže pokračovať, Tiger bol už mimo dosahu policajných možností,zmizol ako gáfor, zostal po všetkom iba štipľavý zápach zmarenej akcie.

Podľa vzneseného obvinenia Tigrova  spolupráca s Národnou kriminálnou agentúrou bola v rozpore so zákonom. Ako kajúcny spolupracujúci svedok vypovedal ako od neho vyžadoval vyšetrovateľ a najímal aj ďalších svedkov, ktorých inštruoval ako majú vypovedať.

Ako dnes funguje mašinéria NAKA? JUDr. Peter Šamko sudca Krajského súdu v Bratislave napísal: Netreba už hádam ani dodávať, že priznanie sa v súčasnosti chápe aj ako „premostenie“ od zločinca k hrdinovi (ten kto sa prizná a ešte k tomu označí za páchateľov aj iné osoby sa stáva často mediálnym hrdinom a za priznanie vyobchoduje celý rad benefitov; to platí však iba v prípade, ak sa prizná „správne“ a ak označí tých „správnych“ ďalších páchateľov). Je to mystérium priznania v súčasnom trestnom procese. Treba dodať, že k výstižnému mystériu označovania „správnych“ páchateľov sú naporúdzi ešte mystériá slovenských pištoľníkov – metódy niektorých vyšetrovateľov NAKA a požiadavka kladené na ich operatívcov .

Opozičná strana Smer podala 17. augusta 2022 na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie pre podozrenie zo sabotáže ústavného zriadenia. Na improvizovanej tlačovej konferencii Smeru-SD na chodníku pred budovou prokuratúry Robert Fico šokoval novinárov informáciou o svedectve agenta-operatívca na Národnej kriminálnej agentúre, ktorý pracoval pre vyšetrovateľov.

Agent hovorí: „Vyšetrovatelia mi veľakrát povedali, že choď za tou osobou, prilož jej pištoľ k hlave, alebo zabi, rozjeb ho. Kým sa nepriznajú ani sa nevracaj! O mne napríklad vedeli. Že som bývalý kukláč, tak ma brali ako hrubú silu, že mám vybaviť, aby sa priznali. Keď nie, otočíme to a pôjde do cely. Pamätám si, že sme ho zobrali k nám na NAKu z nejakého ústavu a bol vypočutý ako svedok, pričom počas eskorty  aj znovu v tej klietke na treťom poschodí sme ho so Stašom, Magulom a Dunčkom inštruovali ako má vypovedať. Ale on tieto veci, ktoré sme mu kázali on nepotvrdil, povedal, že tie veci sa určite takto neodohrali. Ale vyšetrovatelia proste povedali, že ak nebude vypovedať ako má, bude zavretý. A tak aj bolo a do dnešného dňa sedí vo výkone väzby.“
Ide do tuhého. Skupina Apači pozostávajúca z vyšetrovateľov NAKA a operatívcov je pripravená robiť si zárezy na pažbe a otvárať šampanské ak niektorí obvinený spácha samovraždu. Bude to posledné mystérium, za ktorým príde už len odhalenie v podobe svedectiev pravých svedkov. Nebude možný návrat. Čas sa kráti.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás