fbpx
DomáceĽudovít Števko: Pilot Roman a „vojna policajtov“

Ľudovít Števko: Pilot Roman a „vojna policajtov“

-

Ľudovít Števko: Pilot Roman a „vojna policajtov“

Igorovi Matovičovi a jeho bábkam na rôznych úrovniach vo vláde a v bezpečnostných zložkách tečie do topánok. Ak po tajnom stretnutí desiatich najvyšších ústavných činiteľov v špeciálnej miestnosti SIS, ktosi z vládnej koalície ešte pochyboval o manipuláciách v závažných trestných konaniach, mal by sa po odhaleniach účelovo odstavenej šéfky inšpekčného tímu Diany Santusovej pozrieť pravde do očí. Lebo ako povedal vojnový veterán Winston Churchill – „pravda je nezvratná. V panike ju môžeme odmietnuť, v nevedomosti sa jej vysmiať, v zlomyseľnosti ju prekrútiť, ale ona zostáva.“

V panike, ktorá zrejme zachvátila ministra vnútra Romana Mikulca, policajného prezidenta Petra Kovaříka, vyšetrovateľov a  spolupracujúcich svedkov sa sotva dopátrame pravdy. Celý ten bezprecedentný právny marazmus interpretovaný ako vojna policajtov má svoje logické príčiny i vyústenie. Zvádzať všetko na komplot v polícii, na mocensko – spravodajské hry v bezpečnostných službách štátu by znamenalo ukazovať iba jednu stranu mince. Jej druhá, odvrátená strana ukazuje na skutočných pôvodcov tejto akiste čudnej vojny. Treba pomenovať kohosi nepríčetného, kto poťahuje nitkami obrovského škandálu, aký nemá obdobu v histórii Slovenskej republiky. Podľa policajného prezidenta vzájomné vyšetrovanie, obviňovanie a zatýkanie, svedčí o tom, že polícia si len robí svoju prácu, v rámci akcie „rozviazané ruky“, že mediálna debata o vojne v bezpečnostných silách je konšpirácia. Nič viac.

Takéto tvrdenie šéfa polície pripomína smiešnu Dobšinského rozprávku o Ďurovi Truľovi. My sa však nemienime zamýšľať nad tým kto a kedy Ďura Truľa vyláta palicou, iba uvedieme fakty, ktoré sú nespochybniteľné, pripomenieme si overené informácie SIS odhaľujúce kriminálnu činnosť orgánov činných v trestnom konaní, ovplyvňovanie svedkov vyšetrovateľmi, niektorými prokurátormi aj sudcami. Správa Slovenskej informačnej služby potvrdila to, o čom už predtým na tlačových konferenciách hovoril predseda strany Smer-SD Robert Fico, že na Slovensku sa hrubo manipulujú trestné konania s cieľom zadržať, obviniť a vziať do väzby predovšetkým nominantov opozície. Na tento účel si najímajú svedkov, profesionálnych udavačov, zväčša kriminálne osoby z podsvetia, ktoré dosvedčia čokoľvek. Tvrdenie opozičného politika by na prvý pohľad mohlo vyzerať ako blasfémia, ako účelová diskreditácia politických oponentov, keby mu následné udalosti nedali za pravdu. Prvý kto začal hovoriť o týchto nepríjemných veciach bol bývalý šéf SIS Pčolinský, po ňom bývalý riaditeľ NAKA Zurian. Nebolo nijakým tajomstvom, že tí funkcionári polície, ktorí o týchto hanebnostiach vedeli skončili vo väzbe alebo boli obvinení.

- reklama -

Podľa bývalého trojnásobného premiéra „na Slovensku je policajná skupina riadená ministrom vnútra, ktorá si vyhľadá rôzne pochybné osoby, kriminálnikov a za rôzne úľavy títo ľudia neskôr udávajú, vymýšľajú si, poskytujú krivé výpovede a na základe toho sa dostávajú ľudia do výkonu väzby, kde sú držaní v podmienkach, ktoré nemajú s 21. storočím nič spoločné.“

Už sa zdalo, že predseda vlády a minister vnútra zametú pod koberec správu SIS aj dôkazy prezentované na tlačovkách opozičného Smeru. Nič im v tom okrem opozície nebránilo, veď aj samotná prezidentka sa od správy slovenských tajných dištancovala. Lenže našla sa odvážna žena, šéfka špeciálneho vyšetrovacieho tímu Úradu policajnej inšpekcie Diana Santusová, ktorá sa pustila do práce a začala prešetrovať podozrenia z protizákonných praktík elitných vyšetrovateľov z Národnej kriminálnej agentúry. Obvinila troch svedkov z mafiánskej skupiny takáčovcov z krivých výpovedí v politicky najcitlivejších kauzách Judáš, Božie mlyny a Očistec.

Prvého z trojice svedkov Csabu Dömötöra policajná inšpekcia aj hneď zadržala, ďalší dvaja zločinci Matej Zeman, prezývaný Zemák či Bandurka a Peter Petrov prezývaný Tiger sa vyparili nevedno kam. Dömötör sa priznal že krivo svedčil a

bol obvinený zo zločinu marenia spravodlivosti, zločinu krivej výpovede a krivej prísahy. Z  rovnakých skutkov obvinili aj Petrova a Zemana, po ktorých polícia vyhlásila pátranie. Podľa Krajskej prokuratúry V Bratislave ich zadržanie zmarilo Prezídium Policajného zboru a dokonca vzniklo podozrenie, že dvojici mafiánov pomáhali na úteku príslušníci Národnej kriminálnej agentúry.

Vzápätí nasledovala scénka ako z fušersky napísanej krimi-komédie: Zastupujúci šéf policajnej inšpekcie Peter Scholtz odvolal z vedenia vyšetrovacieho tímu Dianu Santusovú vraj pre podozrenie spochybňujúce jej činnosť. Policajný prezident, ktorý mal špecializovaný tím pod palcom sa tváril akoby o ničom nevedel a stotožnil sa so záverom podriadeného Scholtza, že Santusová musí byť od prípadu najatých svedkov (Dömötör, Bandurka, Tiger) odstavená a musí sa podrobiť vyšetreniu na polygrafe. Mimochodom, polygraf alebo detektor lži je známy prístroj z arzenálu politických rekvizít Igora Matoviča.

Vec sa však nedá len tak ututlať, trpká príchuť špinavého zastierania prípadu zostáva. Dôležití spolupracujúci svedkovia vo viacerých kauzách by podľa všetkého nemali prehovoriť kto na nich tlačil, aby svedčili podľa želania niektorých persón činných v trestnom konaní a kto im sľuboval za požadované svedectvo nižší trest. Zeman alias Bandurka je dôvodne podozrivý z krivého svedectva napríklad v procese s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, Csaba Dömötör bol zasa podobne ako jeho mafiánsky druh Tiger ovplyvňovaný pri výpovediach v kauzách Očistec a Judáš. Stačí ak si na základe ich falošných výpovedí dosadíme mená v kolúznom väzenskom režime stíhaných osôb, (mŕtveho generála Lučanského nevynímajúc) a v plnej nahote sa nám ukáže monštruózna kauza marenia spravodlivosti zo strany štátnych činiteľov.

Usvedčujúce na celom prípade je vyhlásenie predsedu Krajskej prokuratúry Bratislava Rastislava Remeta, ktorý označil odvolanie vedúcej špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby za viac ako neštandardné a dozorový prokurátor zároveň konštatoval „zákonnosť a odôvodnenosť“ konania vyšetrovacieho tímu Diany Santusovej. Poslanec vládnej strany Sme rodina Peter Pčolinský na sociálnej sieti uviedol, že policajný prezident Peter Kovařík a minister vnútra Roman Mikulec „hrubým spôsobom zasiahli do vyšetrovania, keď odstavili vyšetrovateľku Dianu Santusovú a ešte sa tvária, že je to v poriadku“. Podľa neho by obaja, prezident policajného zboru a minister vnútra mali odstúpiť, lebo zmarili zadržanie páchateľov, skomplikovali vyšetrovanie o zneužívaní právomocí príslušníkov NAKA a o manipulovaní výpovedí spolupracujúcich svedkov. Otázka je prečo a na čí popud konali tak bezcharakterne, za hranicami služobných policajných pravidiel, ale najmä elementárnej morálky.

Odpoveď je zatiaľ v štádiu pravdepodobnosti, má však svoju logiku. Redakcia denníka Plus 7 dní získala nahrávku, na ktorej bývalý riaditeľ finančnej správy František Imrecze hovorí pred Branislavom Zurianom o úplatku v sume stotisíc eur Romanovi Mikulcovi, vtedajšiemu šéfovi Vojenskej spravodajskej služby, terajšiemu ministrovi vnútra. Podľa všetkého sa Imrezze stal kajúcnikom po mnohomesačnom pobyte v kolúznej väzbe a vypovedal o trestných činoch, o ktorých vedel alebo mal o nich informácie.

V nahrávke zverejnenej v uvedenom denníku 14. júla 2021 sa Mikulcovo priezvisko nespomína, používa sa meno Roman alebo prezývka Pilot, keďže o Romanovi Mikulcovi bolo známe že istý čas pôsobil vo vojenskom letectve ako stíhací pilot. Imrecze o Mikulcovi hovorí: „Ja si tykám s tým Romanom, ja ho mám v mobile, my sme sa pravidelne stretávali. Nevnímam ho ako politika. On sa snaží lavírovať medzi Matovičom a čo on chce. On mi nepripadá ako Matovičovi ľudia.“

Datovať rozhovor Zuriana s Imreczem nebolo pre redaktorov denníka Plus 7 dní ťažké, lebo sa v ňom okrem iného hovorilo o smrti policajného exprezidenta Milana Lučanského, ktorý ako je známe umrel 30 decembra 2020. Teda nahrávka sa musela realizovať po tomto dátume, pravdepodobne v januári 2021 kým Imreczeho nezatkli.

V detailne popísanom rozhovore Imrecze uviedol, že stotisícový úplatok mal dostať Roman Mikulec za získanie kontraktu pre softvérovú spoločnosť SAP Slovensko. Zákazkou pre Slovenskú informačnú službu bol Plantir„špičkový systém hľadania neštrukturovaných dát v dokumentoch,“ aký sa vo vojenskom spravodajstve údajne používa doteraz. V „kauze úplatku“ vraj Pilot  (Roman M.) nelietal sám. Transakcia sa mala dohadovať na stretnutiach v reštaurácii Brit na Račianskej ulici v Bratislave za prítomnosti istého Štefana Kaplana, zo SAP  a ďalšieho muža  z Vojenskej spravodajskej služby, ktorého Imrecze označil ako „pravú ruku“ Romana“

Minister vnútra a policajný prezident Kovařík odmietli všetky informácie okolo úplatku, pretože nikde na polícii či vo Vojenskej spravodajskej službe neexistujú o tom relevantné dôkazy. Minister Mikulec povedal: „Počas svojho pôsobenia vo Vojenskej spravodajskej službe som sa stretol s Františkom Imreczem na rokovaniach o nákupe analytického softvéru pre VSS, ktorého nákup odsúhlasila vtedajšia premiérka Iveta Radičová. Kategoricky odmietam, že by som požadoval akýkoľvek úplatok.“

V nahrávke rozhovoru, podľa podania redakcie Plus 7 dní, sa Imrecze okrem úplatku pre Mikulca zmienil aj o ďalších zaujímavých príbehoch dôležitých ľudí zo súčasnej vládnej elity. Spomenul špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, a jeho úplatky pri „Lipšicovom nákupe Detiky v roku 2011.“ Naznačil tiež, že policajné akcie iniciuje bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič.

 Pokračovanie kapitoly v knihe Byť kajúcnikom sa oplatí

Vydanie knihy Ľudovíta Števka Byť kajúcnikom sa oplatí  Môžete podporiť viacerými spôsobmi

Ak na účet: SK92 7500 0000 0003 2623 8393  pošlete podľa Vášho uváženia a Vašich možností sumu:

• 5 eur (variabilný symbol 005), ak chcete len podporiť vydanie knihy

•10 eur (variabilný symbol 010), ak ste z Bratislavy alebo z Košíc, po vydaní knihy si ju

vyzdvihnete osobne v určených časoch vo Vydavateľstve Spolku slovenských

spisovateľov na Cukrovej 14 v Bratislave, číslo dverí 522 alebo v Komunitnej knižnici

DAV DVA na Hlavnej 68 v Košiciach

• 12 eur (variabilný symbol 012), ak ste mimo Bratislavy či Košíc a knihu Vám zašleme poštou .

Na mailovú adresu:

byt.kajucnikom.sa.oplati@gmail.com zašlite, prosím, svoju adresu, aj dátum, kedy ste knihu zaplatili, prípadne, či ste z Bratislavy alebo Košíc s tým, že knihu si potom

vyzdvihnete. Pri platbe zadajte variabilný symbol podľa sumy 005, 010 alebo 012 a do

správy pre prijímateľa pri platbe napíšte, prosím, svoju mailovú adresu.

Autor: Ľudovít Števko

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás