EsejeĽudovít Števko: Mikuláš Dzurinda – politický chorobopis: Kapitola XIII.:...

Ľudovít Števko: Mikuláš Dzurinda – politický chorobopis: Kapitola XIII.: Zlodejský predaj ušľachtilého kovu

-

Ľudovít Števko: Mikuláš Dzurinda – politický chorobopis: Kapitola XIII.: Zlodejský predaj ušľachtilého kovu

Vláda Mikuláša Dzurindu je navždy spojená s najväčšou politickou kauzou v ponovembrovej histórii Slovenska s názvom Gorila. Na stupni slovenských  nešťastí jej môže konkurovať vari iba kauza bazárového výpredaja strategického majetku štátu, ktorá je na zašpinenom štíte bývalého ministra privatizácie a neskôr ministra financií Ivana Mikloša. V dôsledku únavy z Dzurindovho vládnutia sa všetky kauzy,počnúc financovaním SDKÚ a končiac Gorilou, začali postupne vyťahovať na svetlo božie a aura reformnej vlády Miki1 a Miki 2 vyprchala ako štipľavý dym z prihorenej omáčky.

Zbaviť pripálenú omáčku nepríjemnej chuti a zápachu sa už nedalo. Voľby v roku 2006 Dzurinda vyhrať nedokázal a sprofanovaná vláda SDKÚ sa ocitla v opozícii. Nový premiér Robert Fico vystihol nálady ľudí a celkom logicky zdôrazňoval, že naordinované pravicové reformy boli bolestivé len pre nízkopríjmové a najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva. Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš strácali popularitu aj vo vlastnej strane, a preto sa po volebnom fiasku 2006 rozhodli pred voľbami 2010 rozhodli postaviť za líderku Ivetu Radičovú.

Voľby sa skončili výrazným úspechom Smeru, ktorý získal takmer 35 percent hlasov, ale napriek tomu nebol schopný zostaviť vládu. Pravicové strany získali spoločne väčšinu: SDKÚ-DS 15,42 percent hlasov, SAS skončila tretia (12,14), KDH (8,52) a Most- Híd (8,12 hlasov).  Dzurindovi s Miklošom sa podarilo spojiť pravicové strany a obsadiť v parlamente 79 kresiel. Predsedníčkou vlády sa stala Iveta Radičová, ministrom zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda a šéfom financií Ivan Mikloš.

Pôsobenie politického tandemu SDKÚ opísal šéf strany ako mantru: „Ivan má ten rozum a ja mám intuíciu.“ Spolu intrigovali, spolu rozhodovali a spolu padli. Písať o tom, že to bola táto nerozlučná dvojica, ktorá sa pričinila o predčasný krach Radičovej vlády, by bolo nosením dreva do lesa.

Kauza Platinové sitká, ktorá sa objavila v roku 2011 počas vládnutia nimi nastrčenej figúrky Ivety Radičovej,mala v DNA zakódovaný podvod všetkých doterajších káuz Dzurindovej strany. Správa štátnych hmotných rezerv pod vedením Evy Hrinkovej  (v rokoch 2005 – 2006 vedúca úradu Dzurindovej vlády) predala v aukcii 63  kilogramov platinových sitieks prímesou 5 až 10 percent vzácneho ródia za 667 656 eur. Reálna hodnota platinových sitiek však na trhu predstavovala najmenej 2 895 490 eur.

Úspešným kupcom sa stal 27-ročný majiteľ firmy Heneken Michal Hudoba, známy z parlamentných volieb ako neúspešný kandidát SDKÚ-DS. Firma Heneken vstúpila do aukcie len jednu sekundu pred jej skončením s ponukou10,60 eur za gram sitiek, čo bolo vtedy až štyrikrát menej ako trhová cena platinovej zliatiny. Týmto nevýhodným obchodom štát prišiel zhruba o 2,2 milióna eur.

V kauze platinovej zlodejčiny vyšli na povrch dôkazy, že ľudia blízki SDKÚ sa dopustili trestného činu pri správe verejného majetku. V znaleckom posudku, ktorý si dala vypracovať Správa štátnych hmotných rezerv, sa píše, že štát kúpil platinové sitká v prepočte za viac ako milión eur. V elektronickej aukcii však štátne rezervy stanovili „vyhlasovaciu cenu“len 80-tisíc eur a platinu predali za vyše 667-tisíc firme člena SDKÚ. Štátne rezervy na svoju obhajobu tvrdili, že sitká dali oceniť ako súčasť katalyzátorov áut, nie ako drahý kov.

Znalec pri ocenení zohľadnil aj zoxidovanie vraj „z dôvodu dlhodobého skladovania v priestoroch, kde nie je klimatizácia a regulácia vlhkosti“.Profesor Ján Híveš z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie na bratislavskej STU vyvrátil tento nezmysel slovami: „Nevidím dôvod, prečo by mali byť zoxidované, pretože sú vysoko odolné proti oxidácii a ich životnosť je pri skladovaní v podstate nekonečná.“

Nominantku SDKÚ-DS Eva Hrinkovú, ktorá  predaj odsúhlasila,odstúpila po prevalení škandálu z postu šéfky štátnych hmotných rezerv. Platinovo-ródiové sitká zmenili majiteľa takmer okamžite po predaji. Michal Hudoba ich ďalej predal firme exministra hospodárstva za SDK Ľudovíta Černáka, ten ich posunul firme Vývoj Martin, ktorá ich posunula ďalšej Černákovej spoločnosti Elka. Napokon peniaze za nedobytné sitká skončili na účte neznámej anglickej firmy, možno schránkovej spoločnosti.

Na podozrivý kontext platinovej kauzy s predchádzajúcimi obchodnými transakciami Dzurindovej partaje upozornil denník Pravda: „Anglické schránkové firmy sa v súvislosti s SDKÚ spomínali už v rokoch 2003 a 2004, keď si strana požičala peniaze a následne sumu 217-tisíc eur poslala na účet firmy Allied Wings. Tá sídlila v Londýne na rovnakej adrese ako neskôr skloňované Destor Investments a Diamond Hotels UK. Kým prvá vlastnila ďalšiu firmu Involve vystupujúcu v kauzách SDKÚ spojených s vlastníctvom jej loga, Diamond Hotels UK sa postupnými zmenami vlastníctva dostal k vlastníctvu hotela Forum, ktorý v roku 2003 predával Úrad vlády pod vedením Mikuláša Dzurindu.“

Napokon treba uviesť dve drobné perličky celého prípadu: Michal Hudoba je v príbuzenskom vzťahu s bývalým ministrom hospodárstva za SDK Ľudovítom Černákom a manžel šéfky štátnych hmotných rezerv Hrinkovej. Igor Hrinko bol spolumajiteľom firmy TennisOne spolu s pokladníkom SDKÚ Igorom Kucejom. Všetko je nejako podozrivo obchodne prepletené a ťažko dostupné pre spravodlivosť.

Zodpovednosť za platinovú kauzu si medzi sebou nejaký čas pohadzovali aj politici. Predseda Občianskej konzervatívnej strany Peter : ,,Keď sa budeme baviť o sitkách, no tak mi hádam nikto nechce tvrdiť, že to nebola stranícka korupcia.“ Robert Fico na tlačovej besede vyhlásil: „Z právneho hľadiska nie je šanca, aby platina bola vrátená do štátnych hmotných rezerv. Radičová kryje stranícky biznis. Je to štandardný postup SDKÚ-DS, je to biznis, ktorý nemá konca kraja. “

Po siedmich rokoch odsúdil Okresný súd Bratislava I v prípade platinových sít súdneho znalca Ondreja Baloga na trest odňatia slobody v dĺžke trvania desať rokov a vedúceho úradu štátnych hmotných rezerv Juraja Lettricha, ktorý bol nominantom  SDKÚ, oslobodil. Tretieho obvineného v kauze, bývalého vedúceho úradníka rezerv Jána Koritka, vylúčil na samostatné konanie. Podľa názoru súdu však boli za predaj podhodnotenej platiny zodpovední aj ďalší ľudia, ktorí však obvinení neboli. „Celú túto kauzu zorganizovali úplne iné osoby,“ skonštatoval predseda senátu.

Dokončenie kapitoly v knihe. 

Knihu si môžte objednať na mailovej adrese dzurinda.kniha@gmail.com

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás