EsejeĽudovít Števko: Mikuláš Dzurinda – politický chorobopis: Kapitola III.:...

Ľudovít Števko: Mikuláš Dzurinda – politický chorobopis: Kapitola III.: Nedokončený seriál o živote mierumilovného ľudoopa

-

Ľudovít Števko: Mikuláš Dzurinda – politický chorobopis: Kapitola III.: Nedokončený seriál o živote mierumilovného ľudoopa

Dokument s názvom Gorila je príbeh starý pekných pár rokov.V novembri 2011 ho na internete zverejnil anonym, pravdepodobne agent Slovenskej informačnej služby. Gorila je záznamom z tajného odpočúvania bytu na Vazovovej ulici v Bratislave v rokoch 2005–2006.Prepis tohto záznamu je vlastne slovenská privatizačno-korupčná sága na pokračovanie, v ktorej účinkuje oligarcha finančnej skupiny Penta a protagonisti vlády Mikuláša Dzurindu, najmä  minister hospodárstva Jirko Malchárek, šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková a množstvo ďalších dôležitých aj vedľajších postáv. Rozhovory bez zábran v konšpiračnom byte dodnes šokujú výškou privatizačných provízií, úplatkov v stámiliónových sumách a pokútnym rozdávaním výnosných úradov v štátnych i súkromných inštitúciách za služby pre spriaznené osoby.

Kauza Gorila sa spustila v roku 2005, kedy si skúsený analytik SIS Peter Holúbek s krycím menom Mravec všimol podozrivo časté stretnutia vysoko postavených politikov so šéfom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom v byte, ktorý bol písaný na meno Zoltán Varga. Analytik informoval o svojich zisteniach príslušníkov tajnej služby a tí požiadali sudcu o použitie informačno-technických prostriedkov (ITP) na získanie informácií o záujmovej osobe podozrivej z páchania rôznej trestnej činnosti ekonomického charakteru. Žiadosť o prvé použitie ITP bola spracovaná dňa 21.11.2005 pod č.p. 63/950-D-241-34/2005-S. Pre úplnosť treba uviesť, že žiadostí SIS o odpočúvanie bolo počas dvoch rokov niekoľko. Vždy po skončení povolenej doby nasadenia prostriedkov ITP nasledovala ďalšia žiadosť.

Vedľa konšpiračného Vargovho bytu býval práve analytik Holúbek a odpočúvanie z jeho kuchyne cez stenu nebol pre technikov SIS nijaký problém. Postupne vznikala kauza, ktorá prekonala  rozsahom a vážnosťou všetko, čo tu bolo pred nástupom vlády Mikuláša Dzurindu. Prípad sa po roku 2011 rozšíril na internete dramatickou rýchlosťou ako požiar. Zaujímavosťou pre bulvár bola informácia, že kauza dostala názov Gorila podľa výzoru Zoltána Vargu, ktorý pripomínal barového vyhadzovača.

Po tom, čo sa záznam 39-hodinovej nahrávky o veľkosti dvoch gigabajtov objavil na jednej webovej stránke,zmizol čoskoro z dohľadu, ale pár hodín stačilo na to, aby začal kolovať na internete. Autor odpočúvania, bývalý príslušník SIS Peter Holúbek,prepísal nahrávku dospisu. Ním prepísané pasáže sa pritom zhodujú s autentickou nahrávkou, hoci nie vo forme priamych konverzácií, ale opisom s citáciami účastníkov, ktorí sa stretávali v byte na Vazovovej ulici. V tejto kapitole sa opierame práve o Holúbkov prepis.

Penta poprela autentickosť dokumentu,tvrdila, že ide o znôšku nezmyslov a žiadala stiahnutie spisu zo všetkých webov pod hrozbou žaloby. Pre Pentu a Mikuláša Dzurindu bolo nepríjemnou správou, že ním dosadená predsedníčka vlády Iveta Radičová objavila v archíve Úradu vlády SR verziu Gorily a napokon odvolala z funkcie nominantku ministra Ivana Mikloša Annu Bubeníkovú, čím fakticky uznala, že celá vec je mimoriadne vážna.

O justičných peripetiách spisu Gorila by sa dal napísať kriminálny seriál, keby v tých turbulentných rokoch prejavili investigatívci médií hlavného prúduaspoň trochu chuti a odvahy a začali sa prípadu venovať aspoň s takým nasadením,s akým podporovali pravicovú vládu Mikuláša Dzurindu a medializovaného „ekonóma“ Ivana Mikloša. Kompletná hodnoverná nahrávkakauzy sa objavila až v decembri 2018 v dome podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý figuruje ako obžalovaný v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a čaká ho konečný verdikt súdu.

Po tomto úvodnom vstupe sa vráťme k obsahu samotného obsiahleho spisu formou tzv. zastavení a bližšie si všimnime len niektoré pasáže, v ktorých sa rozdeľujú závratné sumy pre hlavné postavy gorilieho seriálu.

Zastavenie prvé pojednáva o privatizácii Slovenských elektrární

Osoby a obsadenie: Jaroslav Haščák, Jirko Malchárek.

K privatizácii Slovenských elektrární(SE) talianskym Enelom Haščák hovorí, že celkový priestor navyjednávanie SR s Enelom je 10 miliárd Sk. Malchárek chce vyjsť v ústrety Eneluv neprospech SR, za čo požaduje motiváciu v sume jednej miliardy Sk. Odovzdanie provízie sa márealizovať cez navýšenie cenyo jednu miliardu Sk za Paroplynový cyklus (PPC), ktorý má Penta predať Enelu. Haščák sa obáva možnej medializácie vydierania zo strany Enelu, ktorá by Malchárka stála miesto ministra. Dnes sa ešte rozhodnúť nevie, rozhodne sa zajtra, šance sú 50:50.

V prípade realizácie za predaj PPC o jednu miliardu Sk navyše by Haščákdal väčšinu Malchárkovi, nejakú časť SDKÚ a 50 miliónov aj KDH.Podľa neho by Malchárek mohol zarobiť životné peniaze.

Vzápätí minister hospodárstva a automobilový pretekár zaraďuje spätný chod –nevidí rokovací priestor na 10 miliárd. Sk v prospech Enelu,odhaduje ho zhruba len na 3 miliardy a veľmi sa mu do toho nechce. Haščák Malchárkovi oznamuje, že s Testim z Enelu urobí posledný pokus. Má sa s ním stretnúť hneď po tomto rozhovore.

Zastavenie druhé (stručné) pojednáva o tom, ako pribudnú drobné do vrecka Malchárkovi a Világimu z obstarávania informačného systémupreSlovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu(SEPS)

Osoby a obsadenie: Jaroslav Haščák, Oszkár Világi

Haščák hovorí, že v akciovke SEPS je nastavená taká istá komunikácia ako v Slovenských elektrárňach. Penta má v predstavenstve troch ľudí – dvoch vlastných a jedného z SDKÚ, ktorý s nimi spolupracuje. Je tam vytipovaných 10 obchodov z investičného plánu spoločnosti,  ktorým sa budú venovať dvaja spoľahliví ľudia –Peter Benedikt a Ľuboš Sekerka.(Ku koncu stretnutia odovzdáva Haščák Malchárkovi zoznam týchto projektov.)

Haščák pri ďalšom stretnutí s Malchárkom delí províziu z obstarávania informačného systému pre SEPS za cca 165 miliónov Sk, ktorý je už schválený v dozornej rade.Generálny riaditeľ SEPS Ladislav Szemet (SMK) je človek

Oszkára Világiho, preto sa provízie budú deliť fifty fifty Világimu a Malchárkovi.Haščák svojmu parťákovi oznamuje, žedostaneprovíziu 10 miliónov a Világi tiež 10 miliónov. Ak sa Világi neprihlási, celých 20 miliónov pôjde Malchárkovi.

Zastavenie tretie pojednáva o províziách za dopredaj rozvodných závodov Východoslovenská, Stredoslovenská a Západoslovenská energetika  (VSE, SSE a ZSE )

Osoby a obsadenie: Jaroslav Haščák, Jirko Malchárek, Anna Bubeníková,  Gabriel Palacka, Jozef Jurica a i. Miesto: stála scéna v byte na Vazovovej ulici.

Haščák delí províziu za výber poradcu na dopredaj 10% akcií SSE, ZSE, VSE na burze a priame predaje zvyšných minoritných balíkov (39% akcií) SSE a VSE.

Na rozdelenie sú 2 milióny Eur. Iniciátorkou a realizátorkou doprivatizácie zvyšných balíkov akcií rozvodných podnikov bola Bubeníková. Haščák chcel preto 2 milióny eur rozdeliť medzi Annu Bubeníkovu, Jozefa Juricu (riaditeľ sekcie prípravya realizácie predajov FNM) a ministra hospodárstva Jirka Malchárka. Oslovil hovšak Igor Kucej (pokladník SDKÚ) a budú musieť niečo dať aj im.

Haščák má po20. decembri dohodnuté stretnutie s Gabrielom Palackom (pri financovaní SDKÚ je najvyšší ‒ nad Kucejom). Presný spôsob delenia bude závisieť od tohto stretnutia. Haščák sa pýta Bubeníkovej na jej názor či majú do toho zahrnúť aj Palacku. Bubeníková hovorí, že aj keď to vymysleli a zrealizovali oni(Bubeníková, Jurica, Haščák), nevedia to sami presadiť a budú sa musieť podeliť.

Haščák hovorí Bubeníkovej, že sa ohľadne doprivatizácie SSE dnes stretol so zástupcom Electricité de France (EdF) Patrickom Luccionim a s jeho lobistom

Sicotteom. Luccioni predbežne ponúkol províziu 2,5 milióna eur, čo je podľa Haščáka málo, len niečo vyše 1% z očakávanej predajnej ceny 200 miliónov eur. Luccioni mu však vysvetlil, že Electricité de France (súčasný 49-percentný vlastník SSE) je štátna firma a nemôže ponúknuť viac. Haščák to akceptoval s tým, že sa u Luccioniho bude snažiťtúto sumu zvýšiť aspoň na 3 milióny eur (120 miliónov Sk). Tie by potom chcel rozdeliť na tretiny pre Malchárka, SDKÚ a štyroch funkcionárov FNM‒Bubeníkovú, Juricu, Malchárka a Grošafta,lenže sa obáva, že Palacka bude chcieť viac, pretože predaj musí ešte schváliť vláda SR a on vypláca aj Mikloša a Dzurindu. Podľa Haščáka má Palacka predstavu, že 100 miliónov Sk bude pre neho, 19,8 milióna Sk pre Malchárkaa funkcionári Fondu národného majetku dostanú po 10-tisíc eur.

Haščák počas jednej z ďalších schôdzok v konšpiračnom byte rozpráva o stretnutí s Gabrielom Palackom. Palacka bolrád, že Haščák pripravil všetko, čo súviselo s províziou dohody na kľúč a on nemusel nič robiť.Palacka len poslal z Londýna Haščákovi číslo účtu, na ktorý má poslať peniaze. Haščák poznamenáva, že toto je jeho jedenásty obchod s províziami za privatizáciu, ktorý robí s Palackom,a zároveň navrhuje Malchárkovi, aby ako prejav dobrej vôle dal zo svojho podielu z provízie ešte dve-tri percentápre funkcionárov Fondu národného majetku. Malchárek súhlasí.

Zastavenie štvrté pojednáva o privatizácii teplární Bratislava, Trnava, Žilina, Martin, Zvolen a Košice.

Osoby a obsadenie: Jaroslav Haščák, Anna Bubeníková, Igor Grošaft,Stanislav Janota, Gabriel Palacka.

Haščák rozpráva, že sa ohľadne privatizácie teplární stretol cez víkend s členmi prezídia FNM Stanislavom Janotom (KDH)a Igorom Grošaftom (SDKÚ), ktorý stojí v otázke privatizácie teplární za Bubeníkovou. Spomínajú spoločný rozhovor medzi Palackom, Grošaftom a Bubeníkovou (všetci SDKÚ), kde Bubeníková plakala, lebo ju odvolali z privatizačnej komisie.(Príčina jej odvolania podľa vyjadrenia Palacku súvisí s tým, že v otázke privatizácie teplární je v strane vnímaná skôr ako osoba konajúca v prospech Malchárka a Penty a nie v prospech domovskej SDKÚ. Bubeníková netají, že Palacku nemá rada – prezýva ho Škuľavec.)

Bubeníková sa na konci tohto stretnutia s Haščákom zmienila o tom, čo sa dozvedela od Kojdu. Palacka vraj hovoril, že Penta nemôže dostať všetky teplárne, lebo delenie v privatizácii teplární bolo ešte v čase,keď Malchárek nebol ministrom. Vtedy sa rozhodlo, že Košická tepláreň (TEKO) má ísť SMK, Bratislavská tepláreň má ísť spoločnosti Penta Group a KDH má dostať menšiu tepláreň v Martine.

Dobrou správou pre Bubeníkovú je, že po intervencii Haščáka u Malchárka bola opäť prijatá do komisie. Haščák vraj vysvetlil ministrovi, že Bubeníková urobila pre SDKÚ a našich ľudí veľa (napr. provízia 100 mil. Skza privatizáciu Paroplynového cyklu, provízia za ZSNP Žiar nad Hronoma mnohé ďalšie veci). Preto nie je žiaduce, aby ju odvolávaliz privatizačnej komisie.

Zastavenie piate (skôr monológ ako konverzácia) pojednáva o privatizácii polikliník

Haščák oznamuje osobám v interiéri konšpiračného bytu, že do privatizácie polikliník nemôže Ministerstvo zdravotníctva nič hovoriť, lebo rozhodujúcou osobou pri ich privatizácii je minister hospodárstva. A Haščák by mohol presadiť, aby záujemcovia o polikliniku museli mať zdravotnícku licenciu. Po dnešnej koaličnej rade, keď SMK útočilo na ministra Zajaca, že celé zdravotníctvo má v rukách Penta, Haščák  nechce záležitosť s poliklinikami preháňať. Ak má mať Penta celé zdravotníctvo, SMK by požadovalo celý SEPS a SE. Pri privatizácii polikliník bude potrebné zaangažovať aj VÚC, ktoré musia zdôvodniť, že polikliniky nechcú. Mal by to urobiť do ukončenia svojho mandátu Ľubo Roman, ale ak to nebude chcieť urobiť, má byť do veci zaangažovaný Vladimír Bajan.

Haščák ďalej rozpráva o hodnote polikliniky Tehelná. Má pripravené dve ceny. Ak bude poliklinika Tehelná naďalej zdravotníckym zariadením, má Haščák pripravenú ponuku na 94 miliónov Sk s tým, že minimálne 50 percent zo 62 ambulancií bude musieť vypovedať nájom a dať si tam vlastných lekárov, ktorý budú v zamestnaneckom pomere. V prípade, že pôjde o realitné využitie polikliniky,cena bude 60 miliónov Sk. Z komunikácie vyplýva, že Haščák je len poradca bližšie nezistenej skupiny osôb, ktorá chce do polikliniky investovať a ktorej členkou je aj Bubeníková. (Nasleduje rozprava o privatizácii ďalších zdravotníckych zariadení.)

Zastavenie šieste o personálnom dosadzovaní svojich ľudí do predstavenstva Fondu národného majetku SR

Osoby a obsadenie: Haščák, Malchárek a ďalšie spomínané osoby.

Haščák predstavil Malchárkovi novú koncepciu fungovania FNM SR. Pôvodne

chceli odvolať prezidenta Jozefa Kojdu, ale neskôr sa rozhodli, že ho

len odstavia od rozhodovania.

O všetkom v prezídiu FNM budú rozhodovať Milan Krajniak (KDH), František Stano (SDKÚ) a Mikuláš Kačaljak (pôvodne ANO). Táto trojica prehlasuje zvyšných štyroch členov prezídia FNM, dvoch z SMK, ktorí sú Világiho otroci (Végh a Duray), a dvoch ďalších (Kojda, Plechlo). Činnosť trojice s členmi výkonného výboru bude koordinovať Anna Bubeníková (SDKÚ), riaditeľka sekcie zakladateľských činností a výkonu právakcionára FNM.Ad hoc, v závislosti od konkrétneho privatizačného prípadu, budú ešte priberať podpredsedu výkonného výboru Petra Huňora (SDKÚ) alebo dvoch členov výkonného výboru za KDH

(Jozef Mihalik, Anton Brath),aby mali potrebných šesť hlasov na prehlasovanie v jedenásťčlennom výkonnom výbore FNM. Haščák má takýto systém fungovania už dohodnutý s financmajstrom SDKÚ Igorom Kucejom a s KDH. Ešte to musí schváliť šéf Palacka.

Mohli by sme sa ešte zastaviť pri kšefte známom ako boj o privatizáciu bratislavského letiska, ktorý zmaril po voľbách 17. júna 2006 nový premiér Robert Fico, mohli by sme pripomenúť príbeh podplácania poslancov, keď Dzurindovej vláde horelo pod nohami, mohli by sme hovoriť aj o mnohých úspešne dokonaných zlodejstvách rozvetveného gorilieho stáda pod patronátom nerozlučnej dvojice Dzurinda & Mikloš. Títo predstavitelia SDKÚ sú v spise menovaní často v nelichotivých súvislostiach ako osoby na vrchole pyramídy a pokladník Palacka či Bubeníková sú len pešiaci na veľkej korupčnej šachovnici.

V spise Gorila sa pamätník udalostí môže dočítať o províziách pre Malchárka, ktoré Haščák odhaduje na 300 miliónov korún,za to, že poslušne plnil úlohy, ktoré dostával od svojho oligarchického chlebodarcu. Obrovské sumy si vyslúžila aj ďalšia prevodová páka privatizačného procesu počas druhej Dzurindovej vlády Anna Bubeníková. Mnohí a nielen hlavní protagonisti scény z bytu na Vazovovej ulici boli obťažkaní rozprávkovým majetkom. Pravdepodobne najviac hlavná postava z panoptika goríl,bývalý automobilový pretekár Jirko Malchárek. Žije v prepychu vo vile s rozlohou pozemku 600 m² a v bratislavskej Dúbravkevlastní  s rodinou najväčšie Audi centrum v Európe.

Po rokoch sa kauza Gorila dáva do pohybu. Pomaly, ale predsa. Na stole vyšetrovateľky NAKA je 200 zväzkov, ktoré obsahujú obvinenia siedmich osôb zo založenia zločineckej skupiny, z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. .

Dokončenie kapitoly v knihe. 

Knihu si môžte objednať na mailovej adrese dzurinda.kniha@gmail.com

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás