EsejeĽudovít Števko: Mikuláš Dzurinda - KAPITOLA VI. - Delenie...

Ľudovít Števko: Mikuláš Dzurinda – KAPITOLA VI. – Delenie miliónových provízií

-

Ľudovít Števko: Mikuláš Dzurinda – KAPITOLA VI. – Delenie miliónových provízií

Ľudovít Števko

Mikuláš Dzurinda – politický chorobopis

Kapitola VI.

Delenie miliónových provízií

Počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu (2002 – 2026) sa naplno roztočil kolotoč veľmi nevýhodných privatizácií a veľmi výhodných provízií zainteresovaným osobám pri kormidle riadenia štátu. V rokoch 2005 a 2006 nahrávala Slovenská informačná služba stretnutia Jaroslava Haščáka z Penty, ktorý sa v byte na Vazovovej ulici v Bratislave stretával s osobnosťami z politiky a nominantmi vládnej koalície. Spoločne hovorili o obchodoch, rozdávaní provízií, úplatkoch a čiernom financovaní SDKÚ. 

Nahrávky z Gorily zaznamenali, že Penta vynaložila sto miliónov korún (vyše tri milióny eur) na úplatky pre vtedajšiu vládnu stranu premiéra Mikuláša Dzurindu v súvislosti s privatizáciou PPC (Paroplynový cyklus) a ďalších významných štátnych podnikov do rúk súkromných spoločností. Ukážky z audiozáznamu šokujú aj dnes neslýchanou konverzáciou aktérov privatizačného zlodejstva. 

Haščák:

Z pohľadu dealov ja tam schválených 170 miliónov na informačný systém GovCO. Pôvodne je provízia dohodnutá, tá firma sa volá MESS, to je americko-izraelská firma. Dohodnutá provízia je 21 miliónov… ja som ich pôvodne chcel deliť na tri: sedem, sedem, sedem, tak sa to nejak vyvŕbilo. V podstate som im to nestihol pooznamovať. Už sa to začalo platiť, je to už schválené v predstavenstve aj v dozornej rade. Je to na tebe teraz, či si necháš celú tú dvadsaťjednotku ty, alebo ukážeme dobrú vôľu a z toho hodíme nejakú kosť. Rozdelíme to na tri časti, sedmička ty, sedmička Maďari (Világiho ľudia) a sedmička Igor Grošaft. Môžeš, nemusíš… Nemusíš im dávať tretiny, môžeš im dať po päťke, bude to gesto.

Malchárek:

Nie.

Haščák:

Nie, nič nevedia. Nečakajú nič. Ja som sa chcel stretnúť s Világim, ten bol preč, nestihol a potom to zostalo tak. Presne taký istý osud postihol aj SEPS (Slovenská elektrizačná prenosová sústava), to už je tiež schválené. Dvadsiatka (provízia 20 miliónov)!

Malchárek:

Len že či nie sú tie gestá také lacné…

Podpredseda vlády a minister hospodárstva Jirko Malchárek je okrem pokladníkov SDKÚ tretia vysoká figúrka na dzurindovskej privatizačnej šachovnici. Vie, že riskuje, a šesťciferné čísla v korunách mu pripadajú ako lacné gestá. Jaroslav Haščák  mu odpovie, že je rozhodnuté a opäť sa nemusí s nikým deliť.

Haščák:

Okej, rozhodnuté, nedávaj im nič! Takže to je jedna vec,čo je v SE (Slovenské elektrárne), druhá vec je ten SAB, ten prešiel predstavenstvom. Mal by prejsť dozornou radou, to nie som si istý, hej, to by som riešil aj so Ševčíkom. Išlo to veľmi kostrbato, mal som tam päť-šesť stretnutí s Lazarom, mal som potom stretnutie Lazar, Rapšík a ja.

Napokon všetko išlo hladko. Haščák Rapšíkovioznámil, že v dozornej rade nebude problém, „pokiaľ bude ponuka pod 400 miliónov a pokiaľ bude súťaž medzi tromi uchádzačmi“. Rapšík súhlasil a povedal okej. Bola dohodnutá „dvadsaťpäťka“, čo v reči privatizačného obchodu znamenalo dvadsaťpäť miliónov provízie. To bolo v stredu alebo vo štvrtok pred Vianocami roku 2005. Ďalšia konverzácia pod hlavičkou „výmena orgánov“ sa uberala opäť pod Haščákovou taktovkou.

Haščák:

Výmena orgánov – návrh je vymeniť RapšíkaŠujanského a PoncaRapšík a Šujanský sú tvoji ľudia, Ponca je človek SDKÚ. O Poncovi som sa bavil s Palackom, dal mi zelenú, povedal mi, mám sa dohodnúť s Igorom Grošaftom. Keď Igor vyberie človeka, mám ho vymeniťV podstate ešte aký je záujem, to je navrchu toho všetkého, záujem je ten, čo bol vždycky od začiatku: Nech to dopadne dobre, nech sa to sprivatizuje, nech tam nie je žiaden prúser, nech si ty zarobíš nejaké prachy, nech si my vyriešime PPC,to je celé, viac záujem nemám. Prakticky, dneska keby som to zrátal, máš šesťdesiat miliónov zo Slovenských elektrární.

Vyriešenie PPC, to mala byť konečná fáza privatizácie Paroplynového cyklu, ktorý predal Fond národného majetku cyperskej firme PPC Holding, ktorá patrila finančnej skupine Penta. Privatizáciu schválil Fond Národného majetku v roku 2004, keď bol ministrom hospodárstva Pavol Rusko a keď vtedy sedela vo fonde vplyvná nominantka SDKÚ Anna Bubeníková, známa persóna z odpočúvaného bytu. Pri pokútnej privatizácii PPC došlo k závažnému porušeniu zákonov, v dôsledku čoho bola Slovenskej republike spôsobená škoda 15 miliárd korún (pol miliardy eur).

Nevypovedateľná zmluva medzi spoločnosťou Penta, Fondom národného majetku a ministerstvom hospodárstva bola predražená približne o 50 percent. Pre bežného smrteľníka bolo nepochopiteľné, prečo privatizačná komisia schválila predaj Paroplynového cyklu za dve miliardy slovenských korún, keď firma mala podľa zmluvy garantovaný zisk 15 miliárd korún. Bolo to pre Pentu rozprávkové zlaté vajcevykladané drahými kameňmi.

Problémy vyplývajúce zo zle napísanej predajnej zmluvy s Pentou si neskôr „odskákala“ Bratislavská teplárenská a. s. Penta trvala na dodržiavaní zmluvy o odbere tepla a nechcela ju ani dodatočne upraviť. Hlavný argument bratislavského paroplynu, pre ktorý trvala firma na úprave zmluvy v dôsledku klesajúcej spotreby tepla, Penta neakceptovala. Pre teplárne sa začala strastiplná cesta súdnych konaní, v ktorých raz mala navrch bratislavská firma, inokedy finančná skupina Penta. Na súdoch išlo o žalovanú sumu vo výške viac ako 9 miliónov eur. Spor sa ťahal takmer šestnásť rokov od prvostupňového súdu, cez odvolania na vyššie súdne inštancie až po Ústavný súd Slovenskej republiky.

Kauza paroplyn sa napokon v roku 2019 skončila. Štátna firma Bratislavská teplárenská vyplatila spoločnosti Paroplyn Holdings Limited, ktorá patrí do portfólia finančnej skupiny Penta, celú pohľadávku.Žalovaná suma vyše 9 miliónov eur vzrástla po úrokoch na takmer 33 miliónov eur. „Rozhodnutím Ústavného súdu SR o protiprávnosti novely zákona o tepelnej energetike považujeme celý spor s Bratislavskou teplárenskou za ukončený. Z právneho hľadiska už neexistujú žiadne legálne kroky, ktoré by mohli rozhodnutie súdov zvrátiť,“povedal hovorca Penty Gabriel Tóth. 

Kauza privatizácie Paroplynového cyklu bude mať pravdepodobne ešte inú dohru. Vyšetrovanie musí dať odpovede na mnohé otázky, z ktorých bude vyčnievať otázka, akým spôsobom boli údajne vyplatené provízie vo výške 200 miliónov slovenských korún vtedajšej predsedníčke Fondu národného majetku Anne Bubeníkovej. 

Medzi mnohými kauzami dvoch vlád Mikuláša Dzurindu sa zrejme nestratí ani kauza kurzovej straty pri predaji Slovenského plynárenského priemyslu. V tejto kauze nejde o všadeprítomnú korupciu, nejde o bezuzdné zneužívanie právomoci verejných činiteľov, ako to poznáme z Vajnorskej, ale o vážne prešľapy najvyššie postavených ministrov na rebríčku Dzurindovej administratívy. Pri podpise zmluvy o predaji SPP v roku 2002 vraj Ivan Mikloš zabudol uviesť, že kupujúca strana zaplatí v slovenských korunách takú sumu, aká zodpovedá kurzu platnému v deň podpisu zmluvy. Miklošov amatérskyľahkovážny počin stál štát 7,7 miliardy korún.Dzurindov hlavný ekonóm a „reformátor“ ani len nepripustil možné straty z kurzových rizík v čase, keď všetky ukazovatele vývoja na americkej burze naznačovali prepad dolára. 

Dokončenie kapitoly v knihe. 

Knihu si môžte objednať na mailovej adrese dzurinda.kniha@gmail.com

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás