fbpx
- Reklama -
EsejeĽudovít Števko: Medzi nami. Koniec zdravého rozumu

Ľudovít Števko: Medzi nami. Koniec zdravého rozumu

-

Ľudovít Števko: Medzi nami. Koniec zdravého rozumu

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

V Českej republike vyvolalo ostrú názorovú konfrontáciu stiahnutie Čajkovského opery Črievičky z repertoáru Národného divadla. V liste umelecký riaditeľ tejto českej reprezentatívnej inštitúcie Per Boye Hansen (Nór) uvádza, že v dobe imperiálnych nárokov Ruska sa „historický kontext Čajkovského opery stáva citlivou témou.“ Kritici Hansenovho rozhodnutia hovoria, že onen „historický kontext“ spočíva vlastne len v tom, že hrdinovi opery, ukrajinskému kováčovi pomôže v ťažkostiach ruská cárovná.

- reklama -

Paradox, nad ktorým zostáva rozum stáť je v tom, že autor poviedky, podľa ktorej opera vznikla bol ukrajinský vlastenec Nikolaj Vasiljevič Gogoľ, kritik ruského impéria, narodený v ukrajinskej Soročinci v roku 1809.Ďalšou zvláštnosťou tohto trápneho protiruského gesta na pôde českého divadla je aj fakt, že svetoznámy ruský skladateľ Peter Iljič Čajkovský mal po jednej línii ukrajinské korene.

V reakcii na zrušenie opery napísal analytik Štěpán Kotrba, že „trestať Čajkovského za napadnutie Ukrajiny je rovnako úchylné ako súčasné vedenie Národného divadla.“ Adam Komers bývalý komentátor Českej televízie k veci poznamenal:„Typické čecháčkovství, resp. prvotřídní ubožárna, která, kdyby nebyla k pláči, tak je totálně směšná.“  Kladom hodnotenia prípadu „nežiadúcej ruskej opery“ nie je to, že kritika vedenia Národného divadla zo strany verejných činiteľov vysoko prevažuje nad politickými pritakávačmi, ale významný jenajmä fakt, že sa v médiách o veci diskutuje otvorene.

Žiaľ, na Slovensku sa diskusie vo verejnom priestore, v televízii a mainstreamových médiách o podobných témach nevedú. Pravda, môžete vysloviť iný ako oficiálny názor na alternatívnych weboch, alebo disidentských printoch, lenže s rizikom, že vás zakážu či vypnú. Český vojenský analytik a diplomat Martin Koller, ktorý v ČT šokuje svojimi názormi na rusko-ukrajinský konfliktbez ujmy na zdraví, by na Slovensku spôsobil odvolanie riaditeľa RTVS a na dvere by mu pravdepodobne „zaklopala“ NAKA a obvinila ho z terorizmu a zosnovania zločineckej skupiny.

Len si spomeňme na nedávny prípad, keď redaktor verejnoprávnej televízie, z dôvodu objektívnosti, aby vyvážil výpovede vládnych politológov, zaradil do spravodajského šotu aj stručné vyjadrenia analytikov na indexe – Romana Michelka a Jána Čarnogurského, vyvolalo to búrku protestov koaličných politikov a slovenských mediálnych trasorítok. Zodpovedný riaditeľ spravodajstva a publicistiky RTVS Vahram Chuguryan musel odísť. Damoklov meč nad slobodou slova nielenže visí nad každým, kto vysloví iný ako oficiálny politický názor, ale ten meč sa už trhá, aby skolil názorových nepriateľov.

Potrebujeme ešte viac? Vyšetrovateľ NAKA preveruje známy Klub 500, združujúci slovenských podnikateľov a vlastníkov spoločností, ktoré zamestnávajú viac ako 500 zamestnancov. Dôvod:

Podozreniezo spáchaniatrestného činu financovania terorizmu a trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny podľa § 296 Trestného zákona. „Teroristický čin financovania terorizmu“ spáchali činovníci Klubu 500 pravdepodobne tým, keď na tlačových konferenciách tvrdili, že naplnenie požiadavky vypnúť ruský plyn bude znamenať kolaps slovenskej ekonomiky. Okrem toho, predseda klubuVladimír Soták a tajomník Tibor Gregor sa nesúhlasne vyjadrili o téze, že platením za ruský plyn podporujeme ruskú vojnu na Ukrajine. Podľa nich je to čudná logika, lebo potrubie s ruským plynom stále vedie cez Ukrajinu a Ukrajinci za to inkasujú od Rusov milióny dolárov. Vari Ukrajinci tým podporujú ruskú vojnu proti sebe?

Nedá sa presne odhadnúťkto stojí za absurdnosťou podozrení policajných zložiek. Môžeme to iba tušiť. V každom prípade je to zlá, veľmi zlá predtucha konca slobody prejavu a demokracie 

Na Slovensku. Francúzsky osvietenský filozof a spisovateľ Voltaire, ktorý v osemnástom storočí perom aj osobne bránil nespravodlivo stíhaných, nastavil aj slovenskému dnešku zrkadlo v diele Myšlienky alebo Rozum podľa abecedy: „Každý jednotlivec, ktorý prenasleduje iného človeka, svojho brata, pretože je iného názoru, je monštrum.“

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás