fbpx
- Reklama -
DomáceĽudovít Števko - Byť kajúcnikom sa oplatí časť...

Ľudovít Števko – Byť kajúcnikom sa oplatí časť 17.: Naši chlapci sú naspäť

-

Ľudovít Števko – Byť kajúcnikom sa oplatí časť 17.: Naši chlapci sú naspäť

Krajský súd v Bratislave pod vedením predsedníčky senátu Magdalény Blažovej

prepustil 1. októbra z väzby štyroch vyšetrovateľov NAKA, Čurillu a spol. a s nimi aj bývalého povereného šéfa Úradu inšpekčnej služby Petra Scholza. Podľa súdu ich trestné stíhanie je neopodstatnené.Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic to víťazoslávne oznámil pred plénom Národnej rady a potom v zajatí mediálnych nohsledov zopakoval, že pokusu zastaviť alebo zabrzdiť rozbehnuté vyšetrovania, ktoré smerujú k najvyšším miestam sa podarilo zabrániť. Povedal: „Som rád, že sa zatiaľ táto snaha nepodarila, ale nerobím si ilúzie, že tieto snahy budú pokračovať.“ 

Pri všetkej, Matovičovej, Mikulcovej a Kolíkovej eufórii, ktorá sprevádzala tento akt, bývalý advokát Lipšic si uvedomil, že jeho víťazná bitka o Čurillovu skupinku je len epizódou na frontovej línii, že vojna nie je vyhraná a jeho pešiaci prepustení „zo zajatia“ sa musia ešte poriadne obracať a musia ešte presvedčiť nejedného „kajúcnika,“ aby vypovedal podľa taktického plánu – koho ďalšieho z tábora nepriateľov obviniť a zatvoriť. Mikuklcov nový policajný šéf Hamran nazval štyroch obvinených čurillovcov, „našimi chlapcami“a vrátil ich naspäť do práce. Tieňový premiér a momentálny minister financií Igor Matovič sa vyjadril ako zvyčajne na fecebooku: „Tri-šesť-trojka nie je silnejšia ako spravodlivosť! Trestné stíhanie odvážnych vyšetrovateľov je neopodstatnené”. Veliteľ má teda „našich chlapcov“ opäť pod kontrolou a schopných plniť príkazy.

- reklama -

Stalo sa čo nikto nečakal. Trojčlenný senát Krajského súdu v Bratislave (Magdaléna Blažová, Mária Šimková a Danica Veselovská) prepustil vyšetrovateľov NAKA z väzenia, hoci voči nim existujú legálne získané dôkazy, že páchali trestné činy zneužitia právomoci verejného činiteľa, zločiny marenia spravodlivosti a ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov. Či mal krajský súd kompetencie zbaviť viny a prepustiť vinníkov nech posúdia znalci trestného práva.V Trestnom poriadku SR je stále platný paragraf  363 a ten v prípravnom konaní takéto kompetencie dáva len generálnej prokuratúre, nie kasačnému súdu. Kasačný súd je oprávnený skúmať rozhodnutie z právnej, nie však zo skutkovej stránky. Zmena skutkového stavu je vylúčená z jeho kompetencie, čo v predmetnej veci štyroch prepustených vyšetrovateľov NAKA znamená, že ich obvinenie stále platí, nemožno ho zrušiť.

V tomto kontexte je rozhodnutie dočasného policajného prezidenta Štefana Hamrana nechať štyroch obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry pokračovať v tímovej práci, pre ktorú sú ako zločinci obvinení, za kontroverzné, nerešpektujúce hrubým spôsobom zákony Slovenskej republiky. Minister financií a šéf OĽANO Igor Matovič si však myslí, že v tomto prípade je všetko v súlade s morálkou a právom. Ako samozvaná autorita v oblasti trestného práva skalopevne skonštatoval: „Neviem si predstaviť iné rozhodnutie. Od začiatku som bol presvedčený, že tí ľudia sú nevinní, že tu niekto páchal komplot.“ Ozaj, kto len mohol spáchať komplot obvinenia a uväznenia „našich nevinných chlapcov“ z našej kriminálnej agentúry – vari Fico alebo Pellegrini z opozičných parlamentných lavíc?

Aby sme boli presní, nie všetci z koaličného zoskupenia si myslia, že v prípade „čurillovská mafia“ je všetko s kostolným poriadkom. Boris Kollár sa za vyššie uvedený výraz odmietol prepusteným čurillovcom odmietol ospravedlniť. Vraj zatiaľ nebude nič meniť na svojom vyjadrení a počká si na definitívne právne rozuzlenie. Mladý podpredseda opozičného Smeru-SD Erik Kaliňák vyhlásil, že sa Hamran odborne zdiskreditoval a politicky zadefinoval okrem iného aj preto, že naplánoval čistky v policajnom zbore, najmä v Úrade inšpekčnej služby MV SR, v ktorej nepôsobili  tí „slušní naši ľudia“, a naopak, pôsobil tím „neslušnej“mjr. Diany Santusovej.

S pomocou dosadeného šéfa policajného zboru pána Hamrana môže minister financií svoju vojnu za tzv. očistu Slovenska od mafie zatiaľ viesť vo forme tupejpolitickejpomsty, prípadne ju hrať pre slaboduchých divákov ako frašku. Má na to povahové dispozície aj spolupracovníkov v parlamente a v médiách. Zatiaľ bude pre neho neprijateľná tri-šesť-trojkademokratickou poistkou proti nespravodlivosti, až kým mu tento tŕň z päty nevytrhne politicky nominovaná komisia „za obnovu dôvery v právny štát“ tým, že § 363 upraví pre potreby jeho špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Na tomto mieste je vhodné citovať vyhlásenie viac ako 600 prokurátorov z celkového počtu 942 prokurátorov Slovenskej republiky zo dňa  27. septembra 2021 pod názvom: „Nebudeme rozhodovať pod tlakom politikov a médií.“

Vo vyhlásení sa píše: „Tak ako v minulosti, tak ani v súčasnosti sme my, prokurátori, nerozhodovali a nebudeme rozhodovať pod tlakom politikov, verejnej mienky a médií a budeme sa aj naďalej riadiť kritériom zákonnosti, odbornej zdatnosti a objektivity. V tomto smere v plnej miere stojíme za generálnym prokurátorom SR, ktorý v mediálnom vyhlásení dňa 2. septembra 2021 správne uviedol, že on je tým garantom zákonnosti, ktorého rozhodnutia majú slúžiť ochrane práv fyzických osôb, právnických osôb a štátu a že toto poslanie aj mieni napĺňať.“ 

Slovenskí prokurátori  požiadali všetkých, ktorí podľa nich neodborne, bez znalosti právneho poriadku SR a postupu orgánov činných v trestnom konaní spochybňujú ich prácu, aby populisticky nezneužívali takéto situácie pre svoje osobné záujmy a neznevažovali tým v očiach verejnosti každodennú náročnú prácu stoviek poctivých prokurátorov. (zverejnené v SITA 27. 9. 2021)

Ukazuje sa, že väčšina slovenských prokurátorov je znepokojená tým čo sa deje na Slovensku a aké mocenské politické zásahy sa chystajú do slovenského právneho systému. A nejde len o paragraf 363 toľko skloňovaný v médiách i parlamente a zatracovaný vládnucou politickou garnitúrou pod vedením ministra financií. V hre je oveľa viac.

Eduard Barány, bývalý podpredseda Ústavného súdu SR, jedna z najväčších autorít na ústavné právo v denníku Pravda s poľutovaním skonštatoval, že sa staviame ľahostajne k základným hodnotám ústavy, k demokracii, vlastenectvu a ľudským právam, ktoré súčasní správcovia verejnej moci porušujú.Hovorí: „Nachádzame sa na ceste smerom preč od demokracie, právneho štátu a ľudských práv…“ Jeho varovanie „pred náhlením sa do priepasti apatie, rezignácie a iracionálnych výbuchov hnevu ospravedlňujúcich pritvrdenie režimu“, je čosi ako manifest humanistu a zároveň skúseného človeka.

Na záver tejto state mi nedá, aby som sa nepozastavil ešte pri jednom článku Denníka N, ktorý cituje anonymného autora z Minska dávajúceho návod ako sa stať diktátorom:

„Prepíšte ústavu a zákony tak, aby vyhovovali vám. Najskôr musíte prepísať ústavu a zákony podľa seba. Doprajte si čo najviac moci, sústreďte všetky odvetvia moci vo svojich rukách a ostatným zakážte viac-menej všetko.Povedzte, že je to v mene stability a zachovania nezávislosti štátu. Zároveň čitateľom často pripomínajte, že ste jediným garantom existencie krajiny.Zničte svojich konkurentov, skôr ako naberú silu.

Nepripomína vám to niečo? Možno sa opýtate, či bieloruský novinár píše len o Lukašenkovi, alebo nachádzate paralelu u nás, na Slovensku? Denník N vám iste odpovie – veď všetko tu sedí ako v Minsku tak v Bratislave. Len o Bielorusku sa píše, že tam vládne diktatúra a na Slovensku, prepytujem „demokracia.“

Vydanie knihy Ľudovíta Števka Byť kajúcnikom sa oplatí Môžete podporiť viacerými spôsobmi Ak na účet: SK92 7500 0000 0003 2623 8393 pošlete podľa Vášho uváženia a Vašich možností sumu:

• 5 eur (variabilný symbol 005), ak chcete len podporiť vydanie knihy

• 10 eur (variabilný symbol 010), ak ste z Bratislavy alebo z Košíc, po vydaní knihy si ju vyzdvihnete osobne v určených časoch vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov na Cukrovej 14 v Bratislave, číslo dverí 522 alebo v Komunitnej knižnici DAV DVA na Hlavnej 68 v Košiciach

• 12 eur (variabilný symbol 012), ak ste mimo Bratislavy či Košíc a knihu Vám zašleme poštou .

Na mailovú adresu:

byt.kajucnikom.sa.oplati@gmail.com zašlite, prosím, svoju adresu, aj dátum, kedy ste knihu zaplatili, prípadne, či ste z Bratislavy alebo Košíc s tým, že knihu si potom vyzdvihnete.

Pri platbe zadajte variabilný symbol podľa sumy 005, 010 alebo 012 a do správy pre prijímateľa pri platbe napíšte, prosím, svoju mailovú adresu.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás