EsejeĽudovít Števko: Byť kajúcnikom sa oplatí č.3. Portréty tzv....

Ľudovít Števko: Byť kajúcnikom sa oplatí č.3. Portréty tzv. kajúcnikov. Prominentný svedok Ľudovít Makó

-

Ľudovít Števko: Byť kajúcnikom sa oplatí č.3. Portréty tzv. kajúcnikov. Prominentný svedok Ľudovít Makó

Termín „biele goliere“ prvý krát použil v roku 1949 americký sociológ Edwin Sutherland v knihe White Collar Crime (Zločin bielych golierov), v ktorej charakterizoval kriminalitu osôb vyššieho spoločenského postavenia v systéme firiem, úradov aj politických štruktúr. Biele goliere neboli sorta klasických mafiánov akých bolo najmä v USA v tridsiatych rokoch minulého storočia nepreberné množstvo. Biele goliere sa nezaoberali násilnou trestnou činnosťou, aj keď by sa medzi nimi výnimky určite našli, ich doménou boli podvody, korupcia, zneužívanie svojho postavenia na nezákonné obohacovanie. Eufemisticky by sme ich mohli nazvať zločincami v bielych rukavičkách.Do tejto triedy (white collar crime) by sme v slovenských podmienkach mohli zaradiť aj našich univerzálnych svedkov tzv. kajúcnikov.

Ak bol na Slovensku najznámejším klasickým mafiánskym bossom Mikuláš Černák, tak najznámejším slovenským „kajúcnikom“ je Ľudovít Makó, bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy. Prirodzene, Černák a Makó sú dve odlišné postavy patriace do rozdielnych tried organizovaných zločineckých skupín. Postavy odlišné vizuálne, ale najmä výkonom svojej kriminálnej činnosti. Černák, legendárny boss bossov, mal na rováši viacero obludných vrážd, Makóov rováš má dokázanú „len“ spoluprácu s obávaným gangom takáčovcov, korupciu, obmedzovanie osobnej slobody a vydieranie. Černák pred sudcom priznal svoje zločiny a vyjadril sa ako nepravý kajúcnik: „Som síce zločinec, ale mám svoju hrdosť, a tú takzvanú darebácku česť.“ Makó v úlohe „oficiálnehokajúcnika“v úprimnosti tak ďaleko nezašiel, uviedol, že sa „necíti byť členom organizovanej skupiny a výpovede proti nemu považuje za účelové.“

Prvý je bezohľadný brutálny mafián, druhý, na prvý pohľad skromný muž jemajiteľ úspešných firiem a boháč. Mafián Černák sa pred doživotným pobytom v Leopoldove pýšil hriešne drahým značkovým oblečením, skromnýmuž, prominentný kajúcnikMakó zatiaľ nosína „vyšetrovačku“ iba tričko značky Boss, ošúchané džínsy a na pleciach obdratý batoh. Vizuál zločinca s bielym golierom mu nesedí. Nikto by o ňom nepovedal, že má apartmán v Dubaji a majetok o akom sa obyčajným smrteľníkom môže len snívať.

Ľudovít Makó v istých kruhoch známy pod menom Lajo  je obvinený vo viacerých kauzách, ale vďaka spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní nie je voväzbe ako jeho spolupáchatelia, ale užíva si slobodu, nahonobený majetok, aj záložné bývanie v Abú Dabí. Ako finančník má to dobre spočítané: V Emirátoch by sa mohol pokojne usalašiť pre prípad, že by došlo k najhoršiemu a očakávaná beztrestnosť či iné výhody by sa nedopatrením rozplynuli.

Sľubná kariéra šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS)dostala nečakane vážnu trhlinu 17. septembra 2020 o piatej ráno. Do obce Jelenec pri Nitre, kde vlastnil zopár nehnuteľností a veľké pozemky, vtrhli ako v akčnom filme desiatky policajtov a kukláčov a nad dedinou monitorovala záujmový priestor policajná helikoptéra. V rodinnom dome hľadaného Ľudovíta Makóa alias Laja nenašli, spal v dome družky len o necelý kilometer ďalej, tam ho čoskoro  našli a zadržali. Po ukončení akcie „Boží mlyn“bol na druhý deň obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, pre zločin obmedzovania osobnej slobody a pre obzvlášť závažný zločin vydierania za čo mu hypoteticky hrozí 20 rokov väzenia.

Makó nebol hocikto. Bol od roku 2014 vplyvným riaditeľom KÚFS, mal skúsenosti a informácie aj pomerne veľké právomoci. Bolo to však na jeho formát zrejme primálo, mieril vyššie, v roku 2018 sa uchádzal o uvoľnený post viceprezidenta policajného zboru. Svoju nomináciu považoval za istú, ale nevedno prečo napokonfunkciu nedostal. Neuspel u ministra Roberta Kaliňáka, ani u ministra Tomáša Druckera, ani u ministerky Denisy Sakovej. Isté je len to, že bol známy nad svoje pomery veľkým majetkom a kariérnemu postupu mu zrejme bránila jeho minulosť apovesť človeka s väzbami na podsvetie.

Po jeho zatknutí, sudca Špecializovaného trestného súdu pre prípravné konanie uviedol v uznesení, že vysokopostavený funkcionár Makó „z titulu svojho postavenia vedome, sám alebo prostredníctvom ďalších osôb, zháňal informácie, ktoré následne predával zločineckej skupine. Rovnako z titulu svojho postavenia sa či už sám alebo sprostredkovane snažil vplývať na rozhodnutia OČTK a súdov vo vzťahu k členom zločineckej skupiny.“

Lajo Makó túto kriminálnu činnosť nevykonával z nejakých vyšinutých sympatií k takáčovcom, je samozrejmé, že za služby inkasoval vysoké honoráre, aké sa dávajú len mimoriadne talentovaným umelcom a znalcom svojho remesla. Veď informácie v policajnom i politickom partokratickom systéme mali vždy cenu zlata. Sklony slúžiť podsvetiu za odplatu mal náš neskorší „kajúcnik“ už predtým ako sa stal z radového esbéeskára policajt a riaditeľ finančnej polície.Mafiánom pomáhal už v roku 2011 ako člen SBS Abas SK Management. Podujal sa vyšetriť krádež stavebného materiálu v logistickom centre, kde robila ochranku bezpečnostná služba takáčovcov.

Samozrejme, na vyšetrovanie nemal ako zamestnanec SBS nijaké oprávnenie, nehovoriac o tom, že spôsoby tohto protizákonného vyšetrovania boli hrubo nátlakové, brutálne, spojené s obmedzovaním osobnej slobody zamestnancov logistického centra a vydieraním účtovníčky. Falošný vyšetrovateľ Makó sa pri výsluchu k tejto osobe správal mimoriadne hrubo, krivo ju obvinil, vyhrážal sa jej basou a donútil ju podpísať zápisnicu, že dlhuje firme 100 tisíc eur. Mala to byť podmienka, že nebude voči nej trestné stíhanie. Plačúcu zlomenú ženu napokon esbéeskári odviezli k notárovi, kde podpisom potvrdila svoj dlh, ktorý vlastne neexistoval. Neplatnosť tohto záväzku potvrdil až krajský súd v Bratislave o niekoľko rokov neskôr.

Ľudovít Makó sa v novonadobudnutom úrade riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy cítil ako ryba vo vode. Za služby podsvetiu, krytie kriminálnej činnosti podnikateľov, daňových machinácií rôznych subjektov a poskytovanie dôležitých informácií bral státisíce eur. Mnohí, ktorým hrozilo trestné stíhanie sa na neho obracali cez sprostredkovateľov s prosbou o pomoc. Dvom podnikateľom istému „Vasiľovi“ a „Jegorovi“ vybavil na dňovom úrade nerušenú „čiernu“ výrobu cigariet. Za toleranciu dvoch nelegálnych fabrík vyplatil sprostredkovateľ Makóovi 800-tisíc eur a navyše za ochranu čierneho podnikateľa Vasiľa inkasoval pán riaditeľ mesačný paušál 150-tisíc eur a za druhého tzv. podnikateľa Jegora 160-tisíc eur.

Makó kryl aj ďalšiu čiernu výrobňu cigariet vo Vozokanoch vo vlastníctve Jozefa K a Gabriela B. Sprostredkovateľom transkcie medzi oboma podnikateľmi a Makóom bol podľa zápisu o výpovedi svedka bývalý príslušník SIS, František Böhm, ktorý spáchal samovraždu na slobode vo svojom dome v Plaveckom Štvrtku 16. februára 2021. Dohoda bola, že za každý kamión nelegálnych cigariet majitelia zaplatia stotisíc eur, z čoho malo byť 40-50 tisícpre Böhma.

Vymenovať podrobne všetky výnosné zločinecké akcie, podvody a úplatkárske aféry Ľudovíta Makóa by bol materiál na osobitnú knihu. Dôležitá na tomto prípade je iná, škandalózna okolnosť, ktorá nevrhá čisté svetlo na konanie orgánov činných v trestnom konaní a vyvoláva naliehavé otázky: Aké tajné dohody uzavrel s prokurátorom tento privilegovaný „kajúcnik“, čím si kúpil slobodu tento zločinec so štatútom spolupracujúceho svedka? Podrobnosti nepoznáme, vieme len to, že poudával všetkých naokolo s ktorými spolupracoval, ale aj ďalších, o ktorých si čosi myslel, alebo, ľudovo povedané,čosi vedel z načúvanie spoza zavretých dverí.

Niet pochýb, že medzi jeho spolupáchateľmi boli ľudia, čo „za peniaze boli ochotní urobiť všetko“ (ako sa vyjadril pred vyšetrovateľom), ale prehovorili aj iní „spolupracujúci svedkovia,“ ktorí na oplátku vypovedali, že Makó mesiac čo mesiac prevážal súkromným lietadlom do Dubaja hotovosť 600 až 900 tisíc eur. Je na počudovanie, že bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy, obvinený zo závažných zločinov, si bez akejkoľvek úradnej kontroly ukladal peniaze z kriminálnej činnosti v Dubaji a dnessi ich tam užíva a podniká ďalej ako úctyhodný muž.

Nemenovaný právny expert povedal, že sa netreba čudovať, lebo veď Makó je nevinný až kým o jeho vine nerozhodne súd. Dovtedy sa môže pohybovať a konať slobodne. „Čosi je zhnité v štáte dánskom“ povedal shakespeareovský hrdina Hamlet pri inej príležitosti. A aké je to štáte slovenskom? Jeden obvinený slovenský hrdina umrel ako nevinný v ťažkej kolúznej väzbe, druhý obvinený hrdina a verejný zločinec si žije „nevinný život“ na vysokej nohe ako novodobý šľachtic. Komu sa nepáči toto porovnanie, nech odprisahá s čistým svedomím na Lipšicove paragrafy a slovenskú spravodlivosť.

Bez zaujímavosti nie je ani ďalšia šokujúca správa. Bezpečnostná služba Lama SK získala nedávno zákazky od Slovenskej pošty v hodnote 9,5 milióna eur.Lama nie je zašifrovaný názov firmy, ale skrátená forma mena nášho známeho podnikateľa La ako Lajo a Ma ako Makó – jednoducho LaMa. O úzkych väzbách Makóa s toto firmou netreba špekulovať, stačí uviesť fakty. Uvedená firma je vo formálnom vlastníctve Borisa Rekena, ktorý je prepojený s Makóomako jeho biely kôň cez viaceré spoločnosti. Je známe, že obaja sa striedali ako konatelia aj vo firme ABAS CiT Management a vie sa aj to, že okrem s ním spriazneného Rekena v terajšej spoločnosti Lama SK pôsobí Makóova partnerka Dagmar Kapustníková ako finančná riaditeľka.

Štátna pošta si dohodla strážnu službu, kontrolu a zabezpečenie monitorovacích a iných systémov na základe súťaže, v ktorejna druhý krát zvíťazila Lama SK. Pri verejnom obstarávaní nebola Rekenova firma vedená v Registri partnerov verejného sektora, nuž sa muselo pristúpiť k repete: v decembri minulého roka sa  dala firma do tzv. registra zapísať a bolo vymaľované – vyhrala jej najlacnejšia ponuka.Makó obvinený z obzvlášť závažných zločinov je teda úspešný aj na domácej podnikateľskej scéne. A nikomu to veľmi neprekáža, teda okrem opozície

a Gábora Grendela z OĽaNO. Podpredseda Národnej rady vyhlásil, že ak je to pravda, pošta by mala od tejto zmluvy odstúpiť. Grendel si pritom spomenul aj na istý článok v Aktualitách, v ktorom sa písalo, že autá spoločnosti Lama SK boli odstavené na pozemku Ľudovíta Makóa.

V tejto súvislosti znie ako výsmech dodatočné vyhlásenie ministra dopravy, že súťaž na strážne služby pre poštu v hodnote takmer 10 miliónov eur, ktorú vyhrala Lama SK spájaná s kauzou „kajúcnik“ bola transparentná a zákonná. Je to ďalší neuveriteľný škandál, z ktorého až mrazí. Médiá hlavného prúdu sa nebudú prípadom zaoberať, veď to poznáme – správajú sa ako budhistické opice – nič nevidia, nič nepočujú, nič nehovoria.

Pokračovanie kapitoly v knihe

Vydanie knihy Ľudovíta Števka Byť kajúcnikom sa oplatí  Môžete podporiť viacerými spôsobmi

Ak na účet: SK92 7500 0000 0003 2623 8393  pošlete podľa Vášho uváženia a Vašich možností sumu: • 5 eur (variabilný symbol 005), ak chcete len podporiť vydanie knihy • 10 eur (variabilný symbol 010), ak ste z Bratislavy alebo z Košíc, po vydaní knihy si ju vyzdvihnete osobne v určených časoch vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov na Cukrovej 14 v Bratislave, číslo dverí 522 alebo v Komunitnej knižnici DAV DVA na Hlavnej 68 v Košiciach • 12 eur (variabilný symbol 012), ak ste mimo Bratislavy či Košíc a knihu Vám zašleme poštou . Na mailovú adresu: byt.kajucnikom.sa.oplati@gmail.com zašlite, prosím, svoju adresu, aj dátum, kedy ste knihu zaplatili, prípadne, či ste z Bratislavy alebo Košíc s tým, že knihu si potom vyzdvihnete. Pri platbe zadajte variabilný symbol podľa sumy 005, 010 alebo 012 a do správy pre prijímateľa pri platbe napíšte, prosím, svoju mailovú adresu.

Roman Michelko

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás