fbpx
NázoryĽuboš Blaha: EKONÓMOVIA TO POTVRDILI – SANKCIE ZNIČIA EURÓPU,...

Ľuboš Blaha: EKONÓMOVIA TO POTVRDILI – SANKCIE ZNIČIA EURÓPU, NIE RUSKO!

-

Ľuboš Blaha: EKONÓMOVIA TO POTVRDILI – SANKCIE ZNIČIA EURÓPU, NIE RUSKO!

Máloktorý časopis je taký rusofóbny, neoliberálny a globalistický ako britský The Economist. Je to taký tam-tam bankárskeho City of London. Pravičiarsky odpad.

 1. Ale aj The Economist slávnostne potvrdzuje, že sankcie proti Rusku nefungujú. Očakávania, že Rusko ekonomicky kľakne boli smiešne. A keď včera Korčok hovoril, že sankcie fungujú, bezočivo klamal.
 2. Ja viem, liberálne médiá teraz budú vrieskať, že aj The Economist sú Putinovi agenti. Hlúpučkí propagandisti zo SME a Denníka N však nič nezmenia na tom, že protiruské sankcie likvidujú Európu a nie Rusko.
 3. V Economiste to rozoberajú do detailov. Všetky typy sankcií. Zhabanie majetku ruských oligarchov nemá efekt, pretože drvivá väčšina oligarchov nemá žiaden vplyv na ruskú politiku.
 4. A väčšina ruských oligarchov aj tak ďalej podniká prostredníctvom nastrčených firiem v daňových rajoch.
 5. To, že Američania prestali dovážať ruskú ropu, má ešte menší efekt. Pretože ani pred vojnou na Ukrajinu takmer žiadnu ropu z Ruska nedovážali. To je už len hrdinstvo, vám poviem. Prestať dovážať to, čo som aj tak nedovážal. Bravó!
 6. Európske obmedzenie na ropu a plyn z Ruska ničí jedine Európu. Ceny energie sú v šialených výškach a hrozí, že Rusko nás vypne nadobro. Európske krajiny sa ocitnú v chaose, euro je na rekordne nízkej úrovni, Európa umiera.
 7. A efekt na Rusko? Žiaden. Predávajú energie do Indie a Číny. The Economist potvrdzuje, že ceny energií, za ktoré Rusi vyvážajú, patria k najvyšším za posledné roky. A to aj napriek tomu, že dávajú Indii a Číne výrazné zľavy.
 8. Economist ďalej tvrdí, že Rusko vyváža také isté kvantá plynu a ropy ako doposiaľ. A zarába ako nikdy. Inflácia sa uvoľňuje, ceny v Rusku idú dole.
 9. Rubeľ je mimoriadne silný. Rusi majú rekordný prebytok bežného účtu. Nezamestnanosť je nižšia ako na Slovensku… Ja len, že to Západu fakt vyšlo – gratulujeme.
 10. Západ má aj ďalší problém so sankciami. Veľmi prozaický. 100 krajín sveta sankcie proti Rusku neuplatňuje. Tieto krajiny tvoria 40% svetového HDP. Ruský obchod môže veselo fungovať ďalej.
 11. Sankcie vo finančnom sektore takisto nefungujú. Vladimír Putin od 2014 urobil opatrenia, aby deglobalizoval ruskú ekonomiku, v obchode prestal používať doláre a diverzifikoval rezervy centrálnej banky.
 12. Po nástupe sankcií vo februári 2022 ruská centrálna banka prijala viacero dôležitých opatrení, ktoré minimalizovali dosah sankcií. A to aj vrátane kapitálových kontrol. Economist hodnotí kroky ruskej centrálnej banky s veľkým uznaním.
 13. Jediný efekt môžu mať sankcie na priemyselnú výrobu. Aj to len dlhodobý. Vraj budú chýbať západné technológie. Čípy a tak. Efekt sa vraj dostaví o tri-štyri roky. Ja im do toho nechcem kecať, ale dovtedy Európa trikrát zmrzne.
 14. Economist cituje ruského ministra obrany Sergeja Šojgu: „Rusi dokážu znášať utrpenie viac než ktokoľvek iný.“ Presne tak. Ruský národ si v dejinách vytrpel svoje – autá bez airbagov ho nezničia. To fakt nie.
 15. Rusi zažili ekonomické krízy za posledných 20 rokov už veľakrát. A nikdy ich to nepoložilo. Vyhrážať sa Rusom sankciami je na smiech. Aj keby fungovali. A oni – nefungujú.

Výsledkom je, že sankcie Ukrajincom nijako nepomáhajú, Rusom pramálo ubližujú, Američania na nich bohatnú a jediný, kto na sankcie fatálne dopláca, je Európa.

To, čo pácha Brusel s asistenciou všetkých tých čaputových, korčokov, hegerov a naďov, je čistá samovražda. Zrušte sankcie, preboha, nie kvôli Rusku – ale kvôli sebe!

Zdroj:

https://t.me/LubosBlahaSmer/295

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás