fbpx
- Reklama -
ROZHOVORYĽubica Laššáková: Matovič sa netají tým, že chce dostať...

Ľubica Laššáková: Matovič sa netají tým, že chce dostať verejné myslenie pod kontrolu

-

Ľubica Laššáková: Matovič sa netají tým, že chce dostať verejné myslenie pod kontrolu

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková poskytla rozhovor na tému aktuálne udalosti v oblasti kultúry a médií. Ako opozičná poslankyňa, členka Výboru NR SR pre kultúru a médiá, a členka predsedníctva Hlasu-SD, dlhodobo kritizuje kroky súčasného vedenia rezortu kultúry…

Národná rada SR 22. júna 2022 schválila vládny návrh novely zákona o mediálnych službách. Jeho obsah a spôsob prijímania ste dlhodobo kritizovali. Aké sú najväčšie výhrady?

Mediálny zákon predstavila ministerka kultúry Milanová s veľkou pompou, ale dopadlo to ako vždy. Právna norma, ktorá mala byť len prebratím európskej legislatívy, sa zmenila na nočnú moru parlamentu a to z dôvodu, že pani ministerka sa rozhodla urobiť revolúciu v mediálnom priestore. Výsledok? Časové termíny sa nedodržali a ministerstvu kultúry hrozí pokuta zo strany EÚvo výške 722-tisíceur. Zákon bol predložený v októbri minulého roka, ale kedy sme ho schválili? Až teraz. Legislatívne pripomienkovanie sa zmenilo na obrovský chaos a boj lobistických skupín. Preto sme navrhovali tento mediálny paškvil stiahnuť a dopracovať, ale parlamentný koaličný valec sa už rozbehol. Slovomchaos a neporiadok, ako celá práca ministerky Milanovej na rezorte.

- reklama -

Mediálny mainstream  najviac kritizoval možnosť politikov komentovať nielen nepresnosti, či nepravdy, ale aj hodnotiace súdy. Akým spôsobom táto skutočnosť môže ovplyvniť slobodu slova na Slovensku v strednodobom a dlhodobom horizonte?

Treba otvorene povedať, že väčšina mainstreamu podporovala pred voľbami súčasné vládne strany. Vnímam to ako poďakovanie tejto koalície médiám za ich podporu. A je na strane vydavateľov a vlastníkov, aby s tým niečo urobili. Táto koalícia oklamala ľudí v mnohých oblastiach. Či už sľubom, že nebude rušiť sociálne opatrenia, dôchodky, obedy zadarmo, a vidíteopak je pravdou. Koalícia tvrdila, že bude protikorupčná a opäť opak je pravdou. A mala plné ústa o slobode médií. Prijatím zákona, tú sľubovanú slobodu zo strany koalície pocítia aj mainstreamové médiá. Dnes sa možno čudujú, pre koho vytvárali priestor. Neskoro.

Pred niekoľkými rokmi bývalý minister kultúry Marek Maďarič požadoval len právo na odpoveď pri nepravdivých, či pravdu skresľujúcich informáciách. Väčšina vtedajších opozičných denníkov vyšla s vybielenými titulkami – akože brutálna cenzúra. Dnes sa zmohli, len na zopár platonických výhrad.  Dokedy budú fungovať v hlavnom mediálnom priestore takéto rozdielne kilometre? 

Nie je mojou vecou hodnotiť ich postup. Ak to vnímajú ako zásadný zásah do slobody slova, tak nech konajú. Ak nie, tak nech prijmú realitu, ktorou sa im poďakovala za predvolebnú podporu vládna koalícia. To je jednoducho fakt.

Ďalším z kontroverzných ustanovení zákona je povinnosť zverejňovať všetkých donorov nad 2000 eur ročne. Ako sa to má uplatňovať ? 

Myslím, že na to by mala predovšetkým odpovedať pani ministerka Milanová, ktorá tento „geniálny zákon“ pripravila a je s ním spokojná. Možno ešte teraz na ministerstve študuje, čo sa vlastne prijalo. Chaos nad chaos.

Môže sa stať, že niektorí donori podporujúci pre vládu „nevhodné“ médiá, budú nejakým sofistikovaným spôsobom šikanovaní zo strany štátnych orgánov. Ste rovnakého názoru?

Paradoxne táto vláda sa bojí slobody ľudí vrátane médií. Pamätáte si, ako im chutilo predlžovanie mimoriadneho stavu v čase pandémie, ako teraz Matovič vedie vojnu s médiami, ako sa im snaží diktovať koho majú pozývať do diskusií a koho nie. Nedôveruje im 90 percent národa a nie je vylúčené, že týmto spôsobom budú hľadať cesty ako zatočiť s názormi, ktoré sa im v médiách nepáčia.

Ostaňme ešte pri mediálnom zákone. Budú média povinné zverejňovať aj inzerentov?

Matovič sa netají tým, že chce dostať verejné myslenie pod kontrolu. Chce vedieť, kto sú tí zlí, ktorí podporujú médiá. Nevylučujem, že toto je jedna z ciest ako zastrašiť tých, ktorí by chceli podporovať iný názor ako je ten ministra financií a potom ich zastrašovať zo strany štátu.

Akým spôsobom to plánuje štát celé kontrolovať?

Dobrá otázka. Pomôžem si iným príkladom. Ako chce štát kontrolovať tzv. krúžkovné? Tým, že vznikne Matovičovo ministerstvo krúžkov. Obávam sa, že v jeho prípade sa premenuje ministerstvo kultúry na ministerstvo kontroly a Milanová bude hlavný kontrolór. Možnože jej tento post pôjde lepšie, ako ten, čo dnes zastáva.

Pred pár dňami veľká väčšina koaličných poslancov zvolila za nového generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja. Podľa informácií sa momentálne nachádza v osobnom bankrote – procese oddlženia. Do akej miery podľa Vás ho táto skutočnosť limituje vykonávať túto funkciu?

Nový riaditeľ bol zvolený vyše osemdesiatimi hlasmi. Znamená to, že má vysokú podporu. Ako predstaviteľka kultúrneho výboru som mu zaželala osobnú integritu, aby sa RTVS nezmenila na jeden stranícky bilbord OĽaNO, a aby našiel podporu a silu na presadenie svojej vízie. Rovnako od neho očakávam, že prípadné ekonomické ťažkosti RTVS nebude riešiť na úkor najslabších sociálnych skupín, ale bude tvrdo rokovať s ministerstvom kultúry a pani Milanovou. Ja som v pozícii ministerky kultúry, neraz ekonomicky pomohla RTVS aj za cenu, že ma nemali chvíľu radi na ministerstve financií. Tak nech sa teraz ukáže pani Milanová.

Prejdime teraz k ministrovi financií Igorovi Matovičovi. Podľa jeho názoru mainstreamové média vyrábajú nového premiéra Petra Pellegriniho. Prišiel preto s myšlienkou regulácie televíznych diskusií zavedením kvót podľa volebných výsledkov na základe posledných parlamentných volieb. Je presvedčený, že strana Hlas-SD je týchto v médiách nadproporčne zastúpená…

Komentovať všetky scestné myšlienky ministra financií sa skutočne nedá, pretože na to by bol osobitný rozhovor. Tento nápad považujem za vyjadrenie strachu Igora Matoviča. Jeho strana má veľkú nedôveru u ľudí, rovnako vláda a aj on sám. Skoro 90 percent ľudí im nedôveruje a vyše 50 percent si želá predčasné voľby. Ako inak, Matovič si vymyslel mocenskú konštrukciu ako obmedziť HLAS – sociálna demokracia a vydierať médiá, aby nás nepozývali do relácií. HLAS je hlasom ľudí a nielenže tvrdo kritizujeme vládu, ale aj prinášame do parlamentu konkrétne riešenia, ktoré nastavujú zrkadlo neschopnej vláde, ktorá v ťažkej pandemickej a vojnovej situácii nechala ľudí napospas rastúcej inflácii, cenám energií a potravín.Tohto sa Matovič veľmi bojí. Očakávam, že pán Čekovský a Milanová sa jasne ohradia a nepodporia takúto scestnú myšlienku,nakoľko mali plné ústa fráz o slobode médií, ktoré mimochodom zazneli aj na pôde zahraničnej inštitúcie Reportéri bez hraníc. Zatiaľ som si iba všimla, ako Milanová utekala pri tejto otázke pred redaktormi. Smutné.

Jeho návrh neprijali nadšene ani  niektoré koaličné strany. Aká teda vôbec je šanca, že ho minister financií nakoniec presadí?

Má to v rukách vládna koalícia, Milanová a Matovičovi poslanci. Chcem len veriť, že sa nebudú správať tak zbabelo, ako pri Matovičovom sociálnom experimente za vyše 1 miliardu eur. Najskôr slová plné odvahy a na konci hlasovanie s Kotlebovcami.

Rád by som sa ešte na chvíľku vrátil k návrhu koaličného poslanca z hnutia SME RODINA Miloša Svrčeka, vďaka ktorému, sa výška účelovej štátnej dotácie pre Maticu slovenskú zákonným spôsobom zafixovala na výšku 1,5 milióna eur. Treba však objektívne povedať, že táto suma nebola pravidelne valorizovaná od roku 2010. Pri súčasnej vysokej inflácii je teda hlboko nedostatočná. Je šanca, že sa jej výška podarí ešte v tomto volebnom období nejakým spôsobom zvýšiť?

Ako ministerka som robila všetko preto, aby Matica slovenská mala dostatok finančných prostriedkov na napĺňanie svojho poslania. To sa už nedá povedať o mojej nástupkyni. Realisticky povedané, treba sa tešiť aj z toho mála, čo táto koalícia dá. Pozrite sa na rôzne skupiny obyvateľstva, ako sa na nich táto vláda vykašlala. Učitelia, seniori, zdravotníci volajú o pomoc a nič sa zo strany vlády nedeje. K navýšeniu pre Maticu slovenskú by došlo iba v prípade, že by zabojovala ministerka kultúry. Videli ste Milanovú za niečo bojovať? Ja nie. Sme jediným štátom, kde kultúra nedostala z Plánu obnovy ani cent. Videli sme ako sa ministerka rýchlo zriekla ikonického Múzea SNP. Takto ministerka Milanová bojuje o svoj rezort.

Vráťme sa ešte k RTVS. V súvislosti s daňovým balíčkom koaličná strana SaS navrhuje,aby sa  po prípadnom prijatí nejakých daní zrušili koncesionárske poplatky. Tie sa nevalorizovali prinajmenšom už štrnásť rokov. Nebolo by efektívnejšie naviazanie rozpočtu RTVS na nejaké percento  štátneho rozpočtu, ktoré by zabezpečovalo automatickú valorizáciu jeho príjmov?

Predchádzajúci riaditeľ RTVS tvrdil, že na to, aby boli pokryté ekonomické potreby inštitúcie, treba 200 miliónov eur a zvýšiť koncesionárske poplatky na úroveň 8 až 9 eur. Je tu nový riaditeľ s novou víziou RTVS a je na ňom, aby spolu s ministerkou Milanovou a ministrom financií Matovičom našli model, ktorý zabezpečí plnohodnotnú činnosť RTVS. Ja som proti tomu, aby sa hľadali riešenia, ktoré zaplatia sociálne slabšie skupiny. To odmietam!

Zažili sme voľbu riaditeľa RTVS parlamentom, alebo radami RTVS, ktorých členov však tiež volili poslanci.  Nie je čas skúsiť zmeniť tento model, a zabezpečiť, aby voľba riaditeľa RTVS, bola napríklad mixom verejne známych osobností, rektorov, predstaviteľov hereckých asociácií, novinárskych združení a podobne? Tento nápad zaznel, ale nikto ho ďalej nepretláčal. Je vôbec politická vôľa zmeniť súčasný model?

Obávam sa, že nie. Vznikol celý rad konceptov, ale na konci dňa o voľbe riaditeľa RTVS vždy rozhodovali poslanci. Presnejšie – vládna koalícia. Mám obavu, že tento model sa nezmení.

Otázka na záver. V tomto roku si Slovenská republika pripomína 30. výročie dôležitých míľnikov (Deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti SR – 17. júl, prijatie Ústavy SR Slovenskou národnou radou – 1. september, prijatie ústavného zákona o zániku Českej a Slovenskej federatívnej republiky poslancami pražského Federálneho zhromaždenia – 25. november), ktoré viedli k jej samostatnosti 1. januára 1993. Čo pre Vás osobne znamená pojem národ, štát, suverenita a zdravé vlastenectvo? Ste hrdá na to, že máme samostatný štát?

Bez historickej pamäte nemôže prežiť žiaden národ. Historické míľniky v nás vyvolávajú pocit hrdosti, uvedomenie si národnej identity a politickej suverenity. V globalizovanom svete pripomínanie si týchto udalostí má svoj nezastupiteľný význam. Sú svedectvom historického národa, ktorý naplnil svoje túžby po vlastnom štáte a identite. Vážme si to, pretože tak ako sme to ťažko získali, v rozpohybovanom svete, kde sa spochybňujú, alebo násilím zaberajú územia, má hrdosť na štátnosť obrovský význam.

Prečo si podľa Vás súčasná koalícia nepripomína adekvátnym spôsobom tieto pre náš národ a štát prelomené udalosti?

Je to koalícia bez hodnôt. Zoskupenie ľudí, ktorí na riadenie štátu so všetkým, čo s tým súvisí nedozreli. Po nich zostane iba chaos a neporiadok, ktorý bude veľmi ťažké naprávať.

Zhováral sa: Matej Mindár

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás