fbpx
ZahraničnéLipšic precitol na Slovensku. Macron by precitol pri Matovičovej...

Lipšic precitol na Slovensku. Macron by precitol pri Matovičovej Klárke, keby ho strihala

-

Lipšic precitol na Slovensku. Macron by precitol pri Matovičovej Klárke, keby ho strihala

Paríž 11. januára (TASR) – Šíritelia nepravdivých informácií na internete by mali byť braní na zodpovednosť podobne, ako to platí pre novinárov, a prípadne byť postavení aj pred súd. V utorkovom prejave to vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron, informuje agentúra AP.


      „To isté musí platiť aj pre zahraničné médiá, ktoré majú oprávnenie šíriť spravodajstvo na území Francúzska,“
pokračoval Macron. Upozornil, že západné demokracie v súčasnosti nestačia čeliť „propagandistom plateným zahraničnými autoritárskymi režimami, ktorí sa neriadia novinárskou etikou a ustanoveniami o zodpovednosti za svoju činnosť“.


      Tlačový zákon z roku 1881 zaručuje slobodu tlače vo Francúzsku, avšak zároveň obsahuje aj ustanovenia proti osočovaniu.


      Dva dni pred druhým kolom prezidentských volieb v roku 2017 sa Macronov volebný tím stal terčom útoku hackerov, ktorí na internete zverejnili niekoľko gigabajtov dát. Zverejnené e-maily podľa Macronových kritikov naznačovali daňové úniky a snahu o volebný podvod. Pri šírení týchto informácií sa zistila aj aktivita internetových botov, čo vyvolalo otázky o možnom zapojení Ruska. Kremeľ však tieto tvrdenia odmietol.


      Macronov utorkový prejav súvisel s výsledkami správy o šírení dezinformácií, ktorú nechal prezident vypracovať na jeseň aj v reakcii na útok na americký Kapitol v januári 2021. Správa prináša niekoľko odporúčaní vrátane zavedenia príslušných vzdelávacích aktivít v školách a sankcionovania osôb narúšajúcich verejný poriadok šírením dezinformácií.


      „Odporúčania sú zamerané na obmedzenie šírenia obsahu škodlivého pre demokratický život, majú odradiť ľudí od zlomyseľného správania sa a sankcionovať nezákonné praktiky,“ vyhlásil sociológ Gérald Bronner, ktorý predsedal výboru poverenému vypracovaním správy.
      Ako pripomína AP, francúzska vláda vlani vytvorila orgán na boj proti dezinformáciám prichádzajúcim zo zahraničia.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás