fbpx
DomáceLepšie je dnes necestovať: Na týchto miestach pre sneženie...

Lepšie je dnes necestovať: Na týchto miestach pre sneženie vyhlásili mimorianu situáciu

-

Lepšie je dnes necestovať: Na týchto miestach pre sneženie vyhlásili mimorianu situáciu

Mimoriadnu situáciu vyhlásili v štyroch obciach a dvoch mestách na Spiši 

      Spišská Stará Ves 4. februára (TASR) – Mimoriadnu situáciu vyhlásili už vo viacerých obciach a mestách na Spiši. Dôvodom je snehová kalamita, ktorá podtatranský región zasiahla v piatok (3.2.) večer. Hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová TASR potvrdila, že aktuálne platí mimoriadna situácia v Spišskej Starej Vsi, v Osturni a v Malej Frankovej v Kežmarskom okrese. 


      V okrese Poprad vyhlásili už v piatok mimoriadnu situáciu v meste Svit a tiež v obciach Ždiar a Šuňava. 

- reklama -


      Centrálne monitorovacie stredisko Sekcie krízového riadenia MV SR dnes eviduje 83 vyhlásených mimoriadnych situácií v súvislosti s intenzívnym snežením a vetrom. Dôvodom je nezjazdnosť miestnych komunikácií, sťažený prístup do obydlí, obchodov, zdravotných stredísk či zastávok hromadnej dopravy. Môže ísť aj o sťaženie zásobovania, hromadenie snehu v obciach, v niekoľkých z nich boli prerušené dodávky elektrickej energie. 


      Slovenská autobusová doprava (SAD) Poprad informovala, že aktuálne je verejná doprava z dôvodu kalamity úplne ochromená. Dopravca preto počas víkendu z dôvodu nezjazdnosti ciest ruší prímestské spoje. „Žiadame cestujúcu verejnosť o pochopenie,“ uvádza SAD Poprad.

Doprava: V okresoch Poprad a Kežmarok vyhlásili cestári druhý kalamitný stupeň 

      Poprad 4. februára (TASR) – Na cestách v okresoch Poprad a Kežmarok aktuálne platí druhý kalamitný stupeň. Po zasadnutí krízového štábu to pre TASR potvrdil riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský s tým, že situáciu komplikujú najmä nezodpovední vodiči, ktorí križujú cesty a znemožňujú prejazd cestárskym autám. 


      „Aktuálne je uzavretá diaľnica aj cesta I/18 smerom na Prešov, preto sa s vypätím všetkých síl snažíme udržať zjazdnú aspoň cestu II/536 z Janoviec cez obec Vlková až do Kežmarku. Museli sme však z údržby vylúčiť niektoré cesty III. triedy. Situácia je veľmi zlá, počasie je výnimočne nepriaznivé,“ zhodnotil Polomský. Diaľnicu pod Tatrami uzavreli po hromadnej nehode približne tridsiatich áut, ktorá sa stala medzi Popradom a Spišským Štvrtkom. Po „starej ceste“ z Popradu na Prešov cez Švábovce autá polícia púšťa len výnimočne za snežným pluhom. Pre zlú viditeľnosť a poveternostné podmienky je však naďalej uzavretá. 


      „Zvažovali sme aj vyhlásiť III. kalamitný stupeň, na krízovom štábe sme si však dohodli kroky, ktoré spravia hasiči, policajti a ako budeme ďalej postupovať. Teraz už len apelujem na vodičov, aby ostali doma. Potrebujeme vyčistiť cesty, ale je to veľmi náročné, keď nám vytvárajú prekážky na cestách,“ uzavrel Polomský. 

Spoločnosť VSD pre nepriaznivé počasie zaevidovala 34 porúch napätia 

      Košice 4. februára (TASR) – Spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD) zaevidovala v sobotu v súvislosti s nepriaznivým počasím spolu 34 porúch na vysokonapäťovej a nízkonapäťovej úrovni. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Andrea Danihelová. Na východe Slovenska vznikali podľa nej poruchy najmä vplyvom ťažkého snehu a vetra, ktoré vyvracali stromy a poškodili izolátory a vodiče.


      „Najviac zasiahnutými lokalitami sú obce Nižná Rybnica, Kapišová, Kružlová, Jasenovce, Lukačovce, časť Humenné, Udavské, Lackovce, Švábovce, Mlynčeky, Stráne pod Tatrami, Hôrka pri Poprade, Vernár, Košice – Krásna nad Hornádom, Zdoba, Slavec, časť Rožňavy i obec Rudná,“ vymenovala hovorkyňa. 


      K prerušeniu distribúcie elektriny došlo podľa nej približne na 4500 odberných miestach. Pohotovostné tímy VSD sú v teréne a v spolupráci s dispečingom intenzívne pracujú na odstránení porúch.


      Situáciu v distribučnej sústave naďalej ovplyvňujú dôsledky mimoriadne nepriaznivého počasia. „Aj vzhľadom na predpovede meteorológov sa môže stav rýchlo meniť,“ uzatvára Danihelová.

SSD: Na strednom Slovensku je bez elektriny vyše 11.000 odberných miest 

      Žilina 4. februára (TASR) – V Žilinskom a Banskobystrickom kraji je vplyvom nepriaznivého počasia bez elektriny viac ako 11.000 odberných miest spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD). Podľa hovorcu spoločnosti Miroslava Gejdoša komplikuje elektrikárom prácu zasnežený terén a neprejazdné cesty.


      Doplnil, že poruchy vyradili z prevádzky viac než 300 trafostaníc. „Energetici zo SSD riešia poruchy na 25 vedeniach vysokého napätia (22 kV), jednu na vedení veľmi vysokého napätia (110 kV) a desiatky porúch na úrovni nízkeho napätia (0,4 kV),“ uviedol Gejdoš.


      Elektrikári sú podľa neho v maximálnom možnom nasadení, ale boria sa s nesmierne ťažkými podmienkami. „Ak to situácia umožňuje, zasiahnuté oblasti zužujú na čo najmenšie úseky a vypnutých odberateľov prepínajú v spolupráci s dispečingom na iné zásobovacie trasy. Ich možnosti sú však v tomto smere obmedzené,“ podotkol.


      Výpadky zasiahli všetky regióny distribučného územia SSD, ale predovšetkým horné Považie, Kysuce, Oravu, Liptov, Zvolen, Hont a Gemer. „Dôvodom sú štandardne najmä stromy a konáre popadané na vzdušné vedenia, ktoré poškodili vodiče, izolátory a stĺpy. Keďže sa na väčšine územia vyskytuje hlboký sneh a mnohé cesty sú neprejazdné, k niektorým poruchám sa elektrikári nemôžu dostať, prípadne im to trvá oveľa dlhšie ako za normálnych okolností,“ vysvetlil Gejdoš.


      Čas sprevádzkovania jednotlivých poškodených vedení je podľa neho v týchto chvíľach otázny. „Tam, kde stále fúka silný vietor a padajú stromy, museli energetici kvôli vlastnej bezpečnosti vyhľadávanie a odstraňovanie porúch prerušiť. Vo viacerých lokalitách si nepomôžu bez ťažkej techniky, ale momentálne ju tam nedokážu prepraviť. Postup prác bude závisieť od vývoja počasia a dostupnosti mechanizmov, ktoré dokážu preraziť cesty hlbokým snehom,“ uzavrel hovorca SSD.

SHMÚ: Na Chopku je aktuálne orkán 

      Bratislava 4. februára (TASR) – Na Chopku je aktuálne orkán. Priemerná rýchlosť vetra podľa Beaufortovej stupnice sily vetra dosiahla na Chopku silu orkánu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na sociálnej sieti.


      Vietor podľa grafu, ktorý SHMÚ zverejnil, dosiahol po 14.00 h rýchlosť 121 kilometrov za hodinu. „V nižších polohách vietor trochu slabne, no na cestách na snehovej pokrývke stále spôsobuje výrazné komplikácie, najmä na severe a horských priechodoch,“ skonštatovali meteorológovia. 


      Tretí stupeň výstrahy pred silným vetrom na horách platí pre okresy Ružomberok, Tvrdošín, Poprad, Banská Bystrica a Brezno. 

Doprava: Polícia uzavrela diaľnicu D1 pri Važci pre dopravnú nehodu 

      Važec 4. februára (TASR) – Polícia uzavrela pre dopravnú nehodu diaľnicu D1 na úrovni Važca v smere na Liptovský Mikuláš. Premávka je odklonená na cestu I/18. TASR o tom informovalo operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

MV: V SR vyhlásili v súvislosti so snežením a vetrom 107 mimoriadnych situácií 

      Bratislava 4. februára (TASR) – Na Slovensku bolo v sobotu k 15.30 h vyhlásených 107 mimoriadnych situácií v súvislosti s intenzívnym snežením a vetrom. Eviduje to Centrálne monitorovacie stredisko Sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra (MV) SR. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu.


      V Žilinskom kraji je vyhlásených 99 mimoriadnych situácií a v Prešovskom osem. „Obce situáciu zvládajú svojimi silami a prostriedkami. Na nasadenie civilnej ochrany alebo ťažkej techniky zo Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru neboli vznesené žiadne požiadavky,“ priblížilo tlačové oddelenie. Dodalo, že odvolaná bola mimoriadna situácia v Bytči. 

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás