fbpx
DomáceLen nemyslite a nemajte vlastný názor: Strana európskych socialistov...

Len nemyslite a nemajte vlastný názor: Strana európskych socialistov pozastavila členstvo Smeru aj Hlasu

-

Len nemyslite a nemajte vlastný názor: Strana európskych socialistov pozastavila členstvo Smeru aj Hlasu

BRATISLAVA 12. októbra (SITA) – Vedenie Strany európskych socialistov dnes rozhodlo o pozastavení plného členstva strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a aj asociovaného členstva strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD). Poukazuje pri tom na jasný odklon Roberta Fica od hodnôt európskych socialistov a tiež spojenie s radikálne pravicovou Slovenskou národnou stranou (SNS). „Predsedníctvo k tomuto kroku pristúpilo po tom, čo sa líder Smeru-SD Robert Fico jasne odklonil od hodnôt rodiny PES. A, navyše, v dôsledku obáv, ktoré sa objavili po ohlásení vládnej koalície Smeru-SD, Hlasu-SD a radikálnej pravicovej strany,“ uvádza sa vo vyhlásení strany. Informuje o tom paneurópska spravodajská webová stránka špecializovaná na politiky Európskej únie Euractiv.

Európski socialisti kritizovali stranu Smer za proruské postoje, konkrétne za odmietnutie poskytnutia vojenskej pomoci Ukrajine. Tiež pripomínali, že koalícia s krajnou pravicou by mala byť pre ľavicové strany červenou čiarou. Po reakcii volali aj vysokopostavení európski politici, napríklad portugalský predseda vlády António Costa. V liste žiadali predsedníctvo PES o reakciu aj socialisti z Nemecka, Holandska alebo Rakúska.

Fico vo videu odkázal, že rétoriku voči Ukrajine nebude meniť, ani keby ho to malo stáť členstvo. Líder Hlasu Peter Pellegrini na túto hrozbu reagoval slovami, že majú na rozdiel od Smeru výhodu, že ich socialisti nemôžu vyhodiť, keďže ešte nie sú plnými členmi.

Ako ďalej informuje Euractiv, pozastavenie členstva pre Smer a Hlas sa pravdepodobne odzrkadlí aj v Európskom parlamente. Podpredseda europarlamentnej frakcie Socialistov a Demokratov Pedro Marques začiatkom októbra povedal, že aj jeho skupina v Európskom parlamente bude v otázke členstva nasledovať Stranu európskych socialistov. „Sme znepokojení rétorikou Roberta Fica. Ak bude táto rétorika pokračovať a zmení sa na činy, môže sa začať proces sankcií a je možné aj vylúčenie,“ uviedol. Vylúčenie z frakcie by mohlo mať za dôsledok stratu politického vplyvu europoslankýň za Smer Moniky Beňovej a Kataríny Roth Neveďalovej, prípadne aj Roberta Hajšela, ktorý bol zvolený na kandidátke Smeru, ale nie je jeho členom. Prišli by o pozície vo výboroch alebo vedení europarlamentu, o čom rozhodujú politické skupiny.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

4 Komentáre

 1. Je hanbou byť v strane Európskych socialistov, ktorá namiesto práce pre mier, pracuje pre vojnu a žiada poskytovať vojenskú pomoc Ukrajine. Čo je toto za radikálna strana??? 🪖HANBA Európskym socialistom!!! 🤢Preč z takej organizácie!!!
  Slovensko niekoľko rokov devastovala radikálna pravicová vláda; prečo strana Európskych socialistov mlčala?🤢

 2. Europoslanci Smeru budú naďalej hlasovať podľa vzoru PES. Fico bude drtiť svojimi rečmi svojich súperov a brať im tak voličov, a mimo kamier bude spolupracovať s PES a robiť ich agendu.

  Čaká snáď niekto, že Slovensko o týždeň zruší sankcie voči RF? Že vyhostime všetkých ilegalov? Že sa zakáže lgbt agenda?
  Nič také sa nestane. Všetko to bude pokracovať.

 3. Vláda ešte ani nezačala pracovať a Remišová s Pollačiskom z OĽANO už štve. 🤢🤢🤢
  Kam doviedli Slovensko, títo „experti“? No na pokraj bankrotu.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás