fbpx
ZahraničnéLavrov tvrdí, že Západ marí dohodu o vývoze obilia...

Lavrov tvrdí, že Západ marí dohodu o vývoze obilia a hnojív

-

Lavrov tvrdí, že Západ marí dohodu o vývoze obilia a hnojív

Naí Dillí 2. marca (TASR) – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok obvinil Západ zo snahy o „nehanebné pochovanie“ čiernomorskej obilnej iniciatívy, ktorú vlani v júli podpísali Rusko a Ukrajina. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Čiernomorská obilná iniciatíva, ktorú pomohli sprostredkovať Turecko a OSN, obsahuje dve dohody. Jedna s platnosťou 120 dní umožňuje vývoz obilnín, ktoré v ukrajinských čiernomorských prístavoch zablokovala vojna na Ukrajine. Druhá má uľahčiť export ruských obilnín a hnojív v čase platnosti sankcií uvalených na Moskvu za rozpútanie vojny na Ukrajine.

Moskva už viackrát kritizovala prístup Západu k dohode, pretože podľa nej nerobí dosť na uľahčenie exportu ruských obilnín a hnojív.

„Západ nehanebne pochováva dobre známu humanitárnu iniciatívu generálneho tajomníka OSN (Antónia Guterresa),“ citovala Lavrovove slová na schôdzke ministrov zahraničných vecí skupiny G20 v Naí Dillí ruská štátna tlačová agentúra Ria Novosti.

Platnosť čiernomorskej obilnej iniciatívy vyprší 18. marca. Predĺžená bude len v prípade, ak žiadna zo strán nebude mať voči tomu námietky, vysvetľuje Reuters.

Moskva kritizovala dohodu aj pred predchádzajúcim termínom na predĺženie predmetnej dohody vlani v novembri v snahe o získanie ďalších ústupkov od Západu. Dohoda bola však napriek tomu predĺžená o ďalších 120 dní.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu uviedlo, že s predĺžením danej dohody bude súhlasiť iba vtedy, ak budú zohľadnené záujmy ruských poľnohospodárskych výrobcov.

I napriek tomu, že západné sankcie výslovne nezasahujú ruský poľnohospodársky sektor Moskva tvrdí, že sankcie majú vplyv na platby, prepravu a poistenie a predstavujú preto „prekážku“ pre vývoz ruských obilnín a hnojív.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás