fbpx
ZahraničnéLavrov: Mierové rokovania musia byť o vytvorení nového svetového...

Lavrov: Mierové rokovania musia byť o vytvorení nového svetového poriadku

-

Lavrov: Mierové rokovania musia byť o vytvorení nového svetového poriadku

Ankara 7. apríla (TASR) – Mierové rokovania o ukončení konfliktu na Ukrajine musia byť zamerané na vytvorenie „nového svetového poriadku“. V piatok to uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas návštevy Turecka. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

„Akékoľvek rokovania musia byť založené na zohľadnení ruských záujmov… musia byť o princípoch, na ktorých bude založený nový svetový poriadok,“ povedal Lavrov. Dodal, že Rusko odmieta „unipolárny svetový poriadok vedený jedným hegemónom“.

Šéf ruskej diplomacie tiež pohrozil, že Moskva môže odstúpiť od dohody, ktorá v čase prebiehajúceho konfliktu umožňuje vývoz obilnín z ukrajinských čiernomorských prístavov. „Ak nedôjde k ďalšiemu pokroku v odstraňovaní prekážok vývozu ruských hnojív a obilnín, budeme premýšľať o tom, či je táto dohoda potrebná,“ povedal.

Ankara súhlasí s požiadavkou Moskvy, aby boli tieto prekážky odstránené, citovala agentúra Reuters tureckého ministra zahraničných vecí Mevlüta Čavušogluho.

„Pokračovaniu dohody prikladáme dôležitosť… nielen pre vývoz obilnín a hnojív z Ruska a Ukrajiny, ale aj pre zastavenie svetovej potravinovej krízy,“ dodal.

Dohodu o vývoze obilnín z ukrajinských čiernomorských prístavov medzi Ruskom a Ukrajinou sprostredkovali vlani v júli OSN a Turecko.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás