fbpx
EsejeĽavicový filozof Antonio Gramsci: ​Neznášam Nový rok

Ľavicový filozof Antonio Gramsci: ​Neznášam Nový rok

-

Ľavicový filozof Antonio Gramsci: ​Neznášam Nový rok

Antonio Gramsci o socializme a Novom roku


Každé ráno, keď sa znova zobudím, cítim, že je to pre mňa Nový rok. Preto nenávidím tieto novoročné sviatky, ktoré padajú ako pevné splatnosti, ktoré menia život a ľudského ducha na komerčný koncern s jeho čistým konečným zostatkom, jeho neuhradenými čiastkami, rozpočtom pre nový manažment. Spôsobujú, že strácame kontinuitu života a ducha. Nakoniec si vážne myslíte, že medzi jedným a druhým rokom je prestávka, že sa začína nová história; dávate si predsavzatia a ľutujete svoju nerozhodnosť a tak ďalej a tak ďalej. 

Hovorí sa, že chronológia je chrbtovou kosťou histórie. Dobre. Ale musíme tiež akceptovať, že existujú štyri alebo päť základných dátumov, ktoré má každý dobrý človek uviaznuté v mozgu a ktoré zahrali v histórii zlé triky. Aj oni sú novoročné. Nový rok rímskych dejín, či stredoveku, či novoveku.

A stali sa tak invazívnymi a fosílnymi, že sa niekedy pristihneme pri myšlienke, že život v Taliansku sa začal v roku 752 a že roky 1490 alebo 1492 sú ako hory, cez ktoré sa ľudstvo prevrátilo a zrazu sa ocitlo v novom svete a vstúpilo do nového života. Dátum sa tak stáva prekážkou, parapetom, ktorý nám bráni vidieť, že dejiny sa ďalej odvíjajú po tej istej základnej nemennej línii, bez náhlych zastávok, ako keď sa v kine trhá film a je tu interval oslňujúceho svetla.

Preto neznášam Nový rok. Chcem, aby každé ráno bolo pre mňa novým rokom. Každý deň chcem počítať sám so sebou a každý deň sa chcem obnovovať. Žiadny deň vyhradený na oddych. Sám si vyberám pauzy, keď sa cítim opitý intenzitou života a chcem sa vrhnúť do živočíšnosti, aby som z nej načerpal novú silu.

Žiadna duchovná služba času. Chcel by som, aby každá hodina môjho života bola nová, hoci spojená s tými, ktoré už uplynuli. Žiadny deň osláv s povinnými kolektívnymi rytmami, ktoré by som zdieľal so všetkými cudzincami, na ktorých mi nezáleží. Pretože oslavovali starí otcovia našich starých otcov a tak ďalej, mali by sme aj my pocítiť túžbu oslavovať. To je na vracanie.

Aj z tohto dôvodu očakávam socializmus. Pretože vyhodí do koša všetky tieto dátumy, ktoré v našom duchu nemajú žiadnu rezonanciu, a ak to vytvorí ďalšie, budú aspoň naše vlastné, a nie tie, ktoré musíme bez výhrad prijať od našich hlúpych predkov.

Prvýkrát uverejnené v  Avanti!  1. januára 1916

Vyšlo na jacobinmag.com, preložil lp

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás