fbpx
- Reklama -
NázoryLadislav Kováčik: Ak Matovič neodíde z vlády, SaS musí v zmysle...

Ladislav Kováčik: Ak Matovič neodíde z vlády, SaS musí v zmysle záchrany svojej politickej existencie opustiť koalíciu

-

Ladislav Kováčik: Ak Matovič neodíde z vlády, SaS musí v zmysle záchrany svojej politickej existencie opustiť koalíciu

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Strana SaS dnes na svojej Republikovej rade rozhodla, že vypovedá koaličnú zmluvu a bude požadovať, aby Igor Matovič odišiel z postu ministra financií. V prípade nesplnenia tejto podmienky do konca augusta podajú ministri SaS demisiu.

Aktuálna vládna kríza vznikla v súvislosti s tým, že Igor Matovič presadil svoj protiinflačný balík v skrátenom legislatívnom konaní (čo mu vyčíta aj prezidentka Čaputová)a v spolupráci s časťou opozície.  Hoci na spory a prestrelky medzi Sulíkom a Matovičom sme už boli dlhodobo zvyknutí (minimálne od čias, kedy mal Sulík nakupovať testy pre celoplošné testovanie), aktuálne sa stalo zrejmým, že ideo skutočne vážny spor.

Je jasné, že momentálna požiadavka SaS mieri na samotného Igora Matoviča. Za iných okolností by bola mierená na premiéra – ale to by na čele vlády nemohol stáť človek s absolútne submisívnym postavením voči Matovičovi, navyše neschopný povedať akúkoľvek hlbšiu myšlienku.

- reklama -

Pokiaľ by však aj Igor Matovič z pozície ministra financií odišiel, otázne je, či by išlo o skutočné vyriešenie sporu medzi OĽaNO a SaS. Matovič je predsedom hnutia (vlastne skôr eseročky) OĽaNO a naďalej by sa zúčastňoval na koaličných radách. Na zasadnutiach vlády by síce Eduard Heger situáciu ako-tak upokojoval, ale pod pokrievkou by napätie stále bublalo.

Nateraz to vyzerá, že situácia tak či tak vyústi do odchodu SaS z vládnej koalície (skôr či neskôr). SaS môže usúdiť, že sa do vládneho štvorlístku nehodí aj z dôvodu, že ostatné subjekty (teda OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí) inklinujú skôr ku konzervativizmu – hoci za autentických predstaviteľov tohto svetonázoru ich, pochopiteľne, považovať nemožno.

Spor SaS verzus OĽaNO je vlastne súbojom plytkých ľudí s ešte plytšími. Matovič síce môže útočiť na sulíkovcov aj tým spôsobom, že sú to akísi „sociopati“, neochotní prijať prorodinnú legislatívu a myslieť inak než cez excelovétabuľky – ale tu treba na obhajobu SaS povedať, že tento subjekt aspoň vykazuje určité znaky štandardnej politickej strany. OĽaNO je len klan, ktorý nejakú ideológiu vždy len príležitostne predstiera. Hlavný je tu však prospech partičky na čele tohto „hnutia“.

Pre SaS má situácia v koalícii trpkú príchuť aj z toho dôvodu, že jej časť (vrátane OĽaNO) odhlasovala Matovičovprotiinflačný balík s podporou ĽSNS a Tarabovej strany Život-NS, ktoré ešte stále dostávajú v liberálnych kruhoch nálepku „fašistov“. V SaS si tak mohli povedať – čo my ešte vlastne máme s takouto koalíciou spoločné?

Je logické, že pokiaľ OĽaNO neprijme ústupok v podobe odchodu Igora Matoviča z vlády, pre SaS nemá príliš význam v koalícii naďalej zostávať. Ďalšie zotrvávanie v nej by sa jednoducho nedalo potenciálnym voličom SaS nijako prijateľne vysvetliť a podať, čo by ohrozovalo výsledok strany v budúcich voľbách a vlastne aj jej samotnú politickúexistenciu.

Ladislav Kováčik

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás