ROZHOVORYĽ. Števko v rozhovore s R. Kaliňákom: Ohýbanie práva...

Ľ. Števko v rozhovore s R. Kaliňákom: Ohýbanie práva v priamom prenose

-

Ľ. Števko v rozhovore s R. Kaliňákom: Ohýbanie práva v priamom prenose

Bývalého ministra vnútra JUDr. Roberta Kaliňáka práca advokáta očividne baví. Úspešne zastupuje mnohých, ktorí sa cítia neprávom zasiahnutí výkladom súčasnej „politickej spravodlivosti.“ Položili sme mu niekoľko otázok z oblasti aktuálnej právnej praxe.

Obvinaní policajti známi pod menom Čurillovci dostali významné funkcie v policajnom zbore. Vyšetrovateľ Ján Čurilla sa stal zástupcom riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry v Bratislave a Peter Juhás bol dočasne povereným policajným prezidentom Štefanom Hamranom vymenovaný za zástupcu riaditeľa odboru na NAKA západ. Je normálne, aby trestne stíhaní policajti nielenže neboli postavení mimo službu, ale boli ešte aj povýšení?

V každom normálnom štáte je to nepredstaviteľné, ale v ich svete je to asi normálne. Bez ohľadu na to či budete negatívne či pozitívne hodnotiť takého policajta, všade je štandard, že do vyšetrenia obvinení nie je možné, aby zotrval v službe. Ak sa rozhodli porušiť celosvetovo uznávané pravidlá, ale aj pravidlá uznávané na Slovensku tridsať rokov, museli mať na to vlastné dôvody. Najdôležitejším dôvodom bol nesporne strach z toho, že by mohli rozprávať na základe akých pokynov porušovali zákon a kto im dal pokyn nezákonným spôsobom vyšetrovať politické kauzy.

To znie ako sekvencia z tuctového krimi-filmu. Nadriadení policajní hodnostári odmeňujú podriadených za objednanú protizákonnú prácu funkciami v policajnom zbore. Nie je to krátkozraké?

Krivenie práva na Slovensku nie je nijaký problém. Ak nie je problém, že istá ministerka pôsobí vo firme, ktorej konateľ je trestne stíhaný za spreneveru, ak nie je problém, aby najbližší rodinný príslušník mal zmluvy so štátom za niekoľko miliónov – tak vlastne zaviedli „novú kultúru“, že neplatia žiadne pravidlá. Nijaká transparentnosť, bez súťaže sa objednáva a nakupuje. Vec, na ktorú sa pýtate je len ohnivkom reťaze, ktorá posúva Slovensko k liberálno-fašistickej diktatúre pod dozorom mimovládnych organizácií.

Vrátim sa ešte k Čurillovcom, konkrétne k prípadu ich obvinenia a zatknutia. Sudcu bratislavského okresného súdu Juraja Kapinaja, ktorý vydal príkaz na ich zatknutie vyšetrujú ľudia z toho istého útvaru, pre podozrenie, že vraj ohýbal právo, lebo ich nechal zatknúť. Zaujímal by ma váš komentár k tejto absurdnej situácii.

Je škandalózne, ak policajti šikanujú a zastrašujú sudcu pre právny názor, keďže nerozhodol podľa ich predstáv, teda v ich neprospech. Nerozumiem tomu, že sa neozvala súdna rada, že sa nezastala toho sudcu, pretože nie je akceptovateľné, aby NAKA vyšetrovala trestný čin, ktorý absolútne nespadá do jej kompetencie. A to, že ho vyšetruje preto, lebo iný sudca iných vyšetrovateľov NAKA mal prepustiť – to je scenár z latinsko-americkej telenovely, ktorá neprechádza žiadnym testom demokracie a právneho štátu už vôbec nie. Ide o hrubý, škandalózny nátlak zaujatých ľudí.

Pýtam sa prečo sa to deje, čo je motívom konania týchto ľudí?

Celé je to veľká politická objednávka a oni vlastne uverili vlastným lžiam, v ktorých žili celý čas, keď bojovali so Smerom, uverili, že Smer kradne tri miliardy ročne, že je rozkradnutá celá republika. My sme nemali záujem strácať čas a chuť pravidelne im vysvetľovať, že mnohé kauzy sú vymyslené. Ak by sme pristúpili na túto ich hru, vôbec by sme nemali čas pracovať a posúvať Slovensko dopredu. Keď si uvedomíte, ako Smer hospodáril, že mal zdroje na sociálny štát s vianočnými dôchodkami, s obedmi pre žiakov zadarmo, s vlakmi zadarmo, s lyžiarskymi zájazdami a ďalšími benefitmi pre ľudí, tak dnes zisťujete, že to všetko je zrušené. Rozpútalo sa eldorádo zadlžovania Slovenska, peniaze daňových poplatníkov odchádzajú do nenávratných dier rôznych testovacích firiem…

Nemal všetko to šafárenie s verejnými prostriedkami prekryť boj s korupciou? Alebo sami uverili, v svoju neomylnosť?

Samy si rôzne kauzy vymysleli a sami im uverili. Lenže nie sú schopní nájsť dôkazy, preto začali podvodné trestné stíhania postavené len na kajúcnikoch. Žiadne fyzické dôkazy k nijakej kauze nedokážu  prakticky zabezpečiť.

Zrejme dôkazná núdza vyvoláva trápny akt reťazenia väzieb. Takým výkričníkom je najnovší prípad nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra.

V priamom prenose sme mohli sledovať jeho opakované teatrálne zatknutie ozbrojeným komandom len dve hodiny potom, keď ho na podnet Ústavného súdu po devätnástich mesiacoch prepustili na slobodu. Ako hodnotíte z právneho hľadiska tento akt? 

Vzhľadom na to, že nemajú dôkazy a rozpadajú sa im jednotlivé kauzy, či Dobytkár, či Búrka, ukazuje sa, že tie veci sú vymyslené. Celá hra s pexesom, kde škrtali jednotlivých ľudí sa im rozpadá, lebo Slovensko je krajina, kde ešte fungujú nejaké obranné mechanizmy. Je povážlivé, že za rok máme trinásť rozhodnutí Ústavného súdu SR o porušovaní ľudských práv. Nie je možné dosiahnuť spravodlivosť neprávom. Je jasné, že všetky tieto veci pripomínajú politické procesy päťdesiatych rokov. Akurát sme už niekde inde ako v päťdesiatych rokoch, lebo priestor sociálnych sietí neumožňuje skryť takéto podvádzanie. Určite sú mnohé prípady páchateľov, ktoré treba riadne vyšetriť a potrestať, ale iba tých, ktorí na základe relevantných dôkazov spáchali trestný čin.

Na Slovensku je mnohých prípadoch dĺžka vyšetrovacej väzby, kolúznej či preventívnej neúmerne dlhá. Nie je tajomstvom, že účelom tvrdej mnohomesačnej väzby je psychicky zlomiť obvineného. Je takáto vyšetrovacia metóda správna? A má oporu v zákone? 

Väzba ako vyšetrovacia metóda sa im neosvedčila, lebo keď sa nemám k čomu, nemám sa ako priznať. A to výrazne komplikuje situáciu. V konečnom dôsledku ide o nedemokratické, protiprávne konanie a vinníci budú musieť za to znášať spravodlivý trest. Väzba nemôže byť pomstou.

Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Pamela Záleská odsúdila bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na štrnásť rokov väzenia za úplatok päťdesiattisíc eur za to, že v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa takáčovcov Kudličku z väzby. Nechcem posudzovať súdny verdikt, ale nedáva sa štrnásťročný trest odňatia slobody vari iba vrahom?

Ani vrahom nie. Spomeňme si na prípad filipínskeho turistu, ktorý bol usmrtený na Slovensku. Jeho vrah dostal osem rokov, teda asi polovicu z toho, čo dostal Kováčik za to, že sa neodvolal proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu.   

A predstavte si, že nebol vypočutý ani sudca Kliment, ktorý Kudličku púšťal na slobodu na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu, ani sudca Hrubala. ktorý ho púšťal v rámci rozhodnutia Špecializovaného súdu. Obaja títo sudcovia, ak by ich vypočuli, museli by potvrdiť, že rozhodli podľa vlastného svedomia a nijaké ovplyvňovanie zo strany Kováčika by sa nedalo preukázať. Je to škandalózne rozhodnutie nielen čo do veľkosti trestu, ktorý je obludný, ale Kováčik je odsúdený za napomáhanie zločineckej skupine, ktorá nebola odsúdená, čiže vlastne neexistuje. To sú také obrovské chyby, že nie je možné, aby sa s tým mohol stotožniť Najvyšší súd. Je evidentné, že to bolo dopredu objednané rozhodnutie. 

Vyšetrovateľ Peter Juhás povýšený Hamranom je bratom Martina Juhása, ktorý na základe nesprávnej právnej kvalifikácie požadoval odposluchy z poľovníckej chaty a podľa všetkého tieto odposluchy nezákonným spôsobom poskytol médiám. Nevracajú sa všetky tieto nezákonnosti čudným oblúkom k tomu istému cieľu: stoj čo stoj kriminalizovať opozíciu?

Ako opozičný politik musím počítať s tým, že naše pravicovo-liberálne vlády sú natoľko neschopné viesť krajinu, že sa musia snažiť protiprávnymi prostriedkami prenasledovať opozíciu, lebo v spravodlivom súboji nevedia vyhrať. Neprekvapilo ma to. Prekvapujúce pre mňa je akurát to, že ako perfídne podvádzali sudcov a prokurátorov, ako amatérsky si počínali, že idú vyšetrovať nejaké pytliactvo. A pri vyhodnocovaní tých odposluchov ešte konštatovali, že k žiadnemu trestnému činu tam nedošlo. Akoby sa nechumelilo.

Dá sa u nás ešte hovoriť o právnom štáte?

Stratili právo hovoriť o právnom štáte. Rovnako ako ich prisluhovači v Aktualitách, v Sme a Denníku N. Myslím si, že otec pána Šimečku sa obracia v hrobe, čo predvádza jeho syn a jeho vnuk. Povedzme, že vnuk má ako politik právo na názor, ktorý je iný ako môj, ale Šimečka z Denníka N je nositeľom obludného liberálneho boja proti nepriateľovi akým je pre nich Smer. Lenže my nie sme z cukru a prežili sme už viaceré prenasledovania a prežijeme aj tieto. A na konci dňa ľudia vidia akými klamstvami sa dostali k moci a pomocou akých veľkých klamstiev vládnu. Ale už zanechávajú za sebou obrovské digitálne stopy, ktoré sa budú dať vyšetriť a budú sa zodpovedať. Každý režim, ktorý zneužíva moc padne.

Prepisy vyšetrovateľov NAKA:

Foto: FB SMER – SD

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás