fbpx
ZahraničnéKým naše ,,orgány" chodia do Kyjeva, tak Zelenskyj navštívi...

Kým naše ,,orgány“ chodia do Kyjeva, tak Zelenskyj navštívi Poľsko osobne

-

Kým naše ,,orgány“ chodia do Kyjeva, tak Zelenskyj navštívi Poľsko osobne

Varšava 3. apríla (TASR) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívi v stredu Poľsko. Oznámil to v pondelok vedúci kancelárie poľského prezidenta pre medzinárodnú politiku Marcin Przydacz. TASR o tom informuje podľa správy agentúry PAP.

„V stredu 5. apríla očakávame oficiálnu návštevy ukrajinského prezidenta Zelenského v Poľsku. Prezident Ukrajiny sa v stredu popoludní stretne na Kráľovskom hrade s Poliakmi a Ukrajincami, ktorí sa u nás zdržujú,“ uviedol Przydacz na sociálnej sieti Twitter.

V rozhovore pre rozhlasovú stanicu RMF FM Przydacz uviedol, že ukrajinský prezident sa chce Poliakom poďakovať za pomoc Ukrajine a Ukrajincom utekajúcim pred vojnou.

Podľa jeho slov sa Poľsko a ukrajinská strana dohodli, že o návšteve Zelenského budú verejnosť informovať vopred. Poľsko spraví všetko preto, aby návšteva prebehla čo najlepšie.

Zároveň oznámil, že Zelenskyj sa stretne aj s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Podľa Przydaczka bude ich stretnutie dlhé a obšírne. Budú hovoriť o bezpečnosti, politike či hospodárstve a preprave ukrajinského obilia cez Poľsko. „Chceme, aby táto agenda bola čo najucelenejšia,“ povedal Przydacz.

Šéf kancelárie poľského premiéra Michala Dworczyka na Twitteri oznámil, že ukrajinský prezident sa tiež stretne s premiérom Mateuszom Morawieckim.

Návšteva Zelenského v Poľsku sa uskutoční v rovnaký deň ako stretnutie ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli. Očakáva sa, že na tejto schôdzke bude aj šéf diplomacie Spojených štátov Antony Blinken, všíma si britský The Guardian.

Zelenskyj vycestoval zo svojej vlasti od začiatku ruskej invázie zatiaľ len dvakrát. Vo februári navštívil Britániu a Francúzsko a zúčastnil sa na summite lídrov krajín Európskej únie v Bruseli. Ešte predtým cestoval vlani v decembri na vopred neohlásenú návštevu Spojených štátov.

Przydacz upozornil na to, že pôjde o prvú oficiálnu návštevu Zelenského v Poľsku od začiatku invázie. Doteraz tam totiž bol len na tajných pracovných návštevách cestou do iných krajín.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás