fbpx
ZahraničnéKto vie s čím ešte prídu: Investigatívci tvrdia, že...

Kto vie s čím ešte prídu: Investigatívci tvrdia, že Putin používa obrnený vlak a tajnú železničnú sieť

-

Kto vie s čím ešte prídu: Investigatívci tvrdia, že Putin používa obrnený vlak a tajnú železničnú sieť

Praha/Moskva 14. februára (TASR) – Novinári z investigatívneho portálu Projekt tvrdia, že ruský prezident Vladimir Putin využíva na svoje oficiálne cesty špeciálne postavený obrnený vlak a v blízkosti jeho rezidencií bola vybudovaná tajná železničná sieť. Uviedla to v utorok na svojom webe stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), informuje TASR.

Jedna takáto tajná železničná stanica a niekoľko železničných tratí bolo vybudovaných aj na území národného parku Valdaj v Novgorodskej oblasti na severozápade Ruska – v blízkosti oficiálnej prezidentskej rezidencie, kde Putin zvykne tráviť veľa času, uviedol portál Projekt.

Projekt uvádza, že stanica, ktorú objavili jeho novinári na jeseň minulého roka, má pristávaciu plochu pre vrtuľníky a je prísne strážená. Stanica i trate boli zrejme vybudované v roku 2019.

V správe Projektu, ktorá obsahuje aj satelitné fotografie, sa uvádza, že ďalšia takáto železničná stanica bola postavená v roku 2015 v mestečku Novo-Ogariovo pri Moskve. Objekt sa nachádza vo vzdialenosti asi 400 metrov od Putinovej tamojšej vidieckej rezidencie.

Ďalšie „špeciálne“ železničné nástupište a trať – oddelené od ostatných železničných tratí vysokým plotom – boli postavené v roku 2017 neďaleko Putinovej letnej rezidencie Bočarov ručej v čiernomorskom letovisku Soči, uvádza sa v správe investigatívnych novinárov.

Stanica RFE/RL dodala, že s podobným zistením prišiel v pondelok aj ďalší tím investigatívnych novinárov – zo skupiny Dosie -, ktorý tiež uvádza, že Putin uprednostňuje cestovanie vlakom – a to vlakovou súpravou vyrobenou špeciálne preňho v roku 2015.

Vlak je obrnený, ťahajú ho preto až tri lokomotívy. Putin ho začal vo veľkej miere používať v druhej polovici roka 2021, keď sa ruské jednotky začali pripravovať na inváziu na Ukrajinu.

Podľa portálu Dosie Putin začal vlakom dávať pred lietadlami, aby sa vyhol možnému sledovaniu svojich letov; pohyb vlaku je totiž oveľa ťažšie monitorovať, aj keď jeho presuny zjavne sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia.

Tejto téme sa v pondelok venoval aj ruský spravodajský portál SOTA, keď napísal, že získal informácie o rekonštrukcii nepoužívanej železničnej stanice v Moskve, ktorá má slúžiť potrebám Putina a ďalších najvyšších predstaviteľov.

V správe SOTA sa podľa RFE/RL uvádza, že železničná stanica bola zrekonštruovaná niekoľko týždňov pred tým, ako Rusko koncom februára 2022 začalo svoju rozsiahlu inváziu na Ukrajinu.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás