Zhodnotenie týždňaKto sú porazení a kto víťazi procesu transformácie s...

Kto sú porazení a kto víťazi procesu transformácie s ekonómom SAV Ing. Adriánom Ondrovičom PhD

-

Kto sú porazení a kto víťazi procesu transformácie s ekonómom SAV Ing. Adriánom Ondrovičom PhD

Aká bola HDP na hlavu v roku 1989 a aká je dnes ?Aké bolo zadlženie vtedy a teraz ?Bola šokový model transformácie ekonomiky ( Jeffey Sachs, Leszek Balczerowicz a pod. ) lepší ako gradualistický ? V akej miere bola vtedajšia spoločnosť solidárnejšia ? Aký bol Giniho koeficient vtedy a aký je teraz ?Bol možný aj iný model privatizácie ? Malá , veľká a kupónová ?Ochrana minoritného akcionára bola hlboko nedostatočná, ale to bolo súčasťou transformačného plánu.Bola privatizácia bán a ich oddlženie správne. Štát prevzal na svoje plecia bremeno cca 100 mld Sk a zdravé banky za mizivú cenu privatizoval. Bolo to dobré rozhodnutie, alebo to bola ekonomická vlastizrada ?Privatizácia strategických podnikov, bola chybou, alebo naopak. Slovinsko neprivatizovalo banky a sieťové odvetvia ? Je to úspešnejší model transformácie, Takisto ČR , má vo väčšinovom vlastníctve ČEZ, SR – Nie. Podľa I.Švihlíkovej je ČR kolónia, Podľa iných ekonómov sme tzv. odtoková ekonomika. Dá sa s tým niečo spraviť ?Ktoré s transformujúcich krajín išli najlepšou cestou transformácie ( ČR a Slovinsko na strane jednej a Ukrajina na strane druhej ?)Ako je možné, že dnes má naša ekonomika cca 80 % produktivity Nemecka ale len 30 % výšky ich miezd ? Už zopár rokov SR stagnuje na úrovni 73 – 74 % HPP U, proces dobiehania sa zastavil, prečo? Stratégia dobiehania založená na vysoko kvalifikovanej, vysoko disciplinovanej a nízko platenej pracovnej sile sa vyčerpal ?Aké má vláda nástroje, aké politiky má robiť, aby sme sa vyhli pasci stredno príjmových krajín ? Ako sa tejto pasci vyhlo Fínsko či Južná Kórea ? Vlada má len jeden priamy a jeden nepriamy nástroj ako ovplyvňovať mzdovú úroveň. Priamy nástroj je výška najnižšej mzdy, nepriamy nástroj je mzdová hladina vo verejnom sektore. Má vláda ešte aj iné nástroje ? Zákony ktoré posilňujú význam kolektívneho vyjednávania ? Povinná účasť odborárov v DR podnikov s viac ako 200 zamestnancami ?Ako čeliť skutočnosti, že len špekulatívny – rizikový kapitál nemá domicil, ale strategickí investori ho majú a je jasné, že preferujú inovácie a špičkové technológie vo svojich materských krajinách. Ako sa tomu dá predchádzať ?Má význam pre rozpočty malých krajín zavádzanie dane z dividend, alebo tie postihnú len malých domácich podnikateľov a transnacionálne spoločnosti sa zdaňujú v svojich domiciloch a preto to z hľadiska národného rozpočtu nemá zmysel. Daňovo obvodová kvóta pomaly ale iste klesá. V strednej Európe je na podstatne nižšej úrovni, než v západnej Európe. Naša infraštruktúra tým trpí, čo s tým. Sú riešením sektorové dane ? Bankový sektor , telekomunikačný operátori, či technologické firmy ? Je digitálna daň vhodná nástroj ? Majú národné štáty šancu eliminovať agresívne daňové optimalizácie ? Ako je možné bojovať s daňovými rajmi ?Je uplynulých 30 rokov transformácie Slovenska úspešný príbeh. Kde sa urobili najväčšie chyby a kde sa naopak neurobilo čo sa malo ?

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás