KomentáreKto je kto v novom liberálnom politickom projekte s...

Kto je kto v novom liberálnom politickom projekte s názvom Demokrati?

-

spot_img

Kto je kto v novom liberálnom politickom projekte s názvom Demokrati?

Začiatkom marca predstavil poverený premiér Eduard Heger nový politický projekt s názvom Demokrati. Strana má byť založená na spájaní stredopravých politických strán, pričom zároveň jasne deklaruje, že odmieta spoluprácu so Smerom, Hlasom, Republikou, ĽSNS a SNS.

Podľa Hegera stojí subjekt na nasledovných pilieroch: zdravé, vzdelané, bezpečné a sebavedomé Slovensko, silné regióny a občianska spoločnosť a starostlivosť o najzraniteľnejších.

Strana Demokrati má vzniknúť premenovaním Modrej koalície. Tento subjekt, doposiaľ vedený nezaradeným poslancom Národnej rady SR Miroslavom Kollárom, sa pritom premenoval len nedávno – do 26. januára 2023 mal názov SPOLU – občianska demokracia.

Novým predsedom strany sa má stať Eduard Heger. Posty podpredsedov majú zastávať Jaroslav Naď, Andrea Letanovská, Andrea Cocherová a Miroslav Kollár. Okrem nich majú byť členmi predsedníctva aj Kristián Čekovský, Peter Markovič, Pavel Nechala, Vladimír Bilčík, Rastislav Káčer a  Karel Hirman, ako aj doterajší lídri strán Šanca a Zmena zdola František Oľha a Ján Budaj.

Teraz si bližšie predstavíme jednotlivé osoby v projekte politickej strany Demokrati.

Eduard Heger – Lídrom projektu je dočasne poverený premiér, ktorý predtým vo vláde Igora Matoviča zastával post ministra financií. V predošlých rokoch pôsobil ako poslanec NR SR za OĽaNO. Ako manažér firmy Old Nassau Imports sa venoval distribúcii vodky značky Double Cross pre trh v USA. Vo firme pôsobil spolu so súčasným predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Jurajom Drobom. Heger pôsobil aj vo vedení Spoločenstva pri Dóme svätého Martina v Bratislave, v ktorom sa angažoval taktiež poslanec OĽaNO Richard Vašečka.

Jaroslav Naď – Poverený minister obrany, ktorý predtým pôsobil v mimovládke Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku (SSPI). Naď bol spolu s Monikou Masarikovou a Marianom Majerom spoluzakladateľom inštitútu.

Vladimír Bilčík – Poslanec Európskeho parlamentu zvolený za koalíciu PS/SPOLU. Ešte donedávna zastupoval stranu SPOLU, po jej transformácii na stranu Demokrati tak vlastne ostane v tom istom politickom subjekte. Je členom Správnej rady Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA).

Karel Hirman – Poverený minister hospodárstva, predtým podnikateľ v oblasti energetiky a medzinárodného obchodu. Rovnako ako Bilčík je členom Správnej rady SFPA.

Kristián Čekovský – Pôsobil ako redaktor v RTVS. V súčasnosti je poslancom Národnej rady SR, zvolený bol za hnutie OĽaNO. Je predsedom výboru pre kultúru a médiá.

Pavel Nechala – Advokát, v roku 2005 založil advokátsku kanceláriu Nechala & Co. Ako protikorupčný poradca spolupracoval so slovenskou pobočkou Transparency International. V roku 2014 kandidoval ako nezávislý kandidát na funkciu bratislavskej mestskej časti Petržalka. Bol jedným zo spoluzakladateľov strany SPOLU a členom jej predsedníctva.

Peter Markovič – V roku 2004 – 2009 pôsobil ako predseda Združenia mládeže SDKÚ – Nová generácia. V rokoch 2006-2012 bol poslancom Národnej rady SR za SDKÚ-DS. V období rokov 2011-2012 bol aj tajomníkom Ministerskej rady, poradného orgánu vlády SR.

Rastislav Káčer – Poverený minister zahraničných vecí. V rokoch 2013-2018 pôsobil ako veľvyslanec SR v Budapešti, v roku 2020 sa stal veľvyslancom v Prahe. Predtým pôsobil ako veľvyslanec aj vo Washingtone. Bol taktiež predsedom, respektíve čestným predsedom GLOBSEC-u.

František Oľha – Primátor Prešova zvolenývo voľbáchv roku 2022. Kandidoval za koalíciu SaS, PS, SPOLU, DS, ODS a Dobrá voľba a umiernení. Vo februári 2023 bol na kongrese strany Šanca v Prešove zvolený za predsedu strany. Delegátov kongresu vtedy pozdravili aj predstavitelia strán Modrá koalícia, ODS, DS a tiež zástupca prípravného výboru strany Jablko Ábel Ravasz.

Ján Budaj – Poverený minister životného prostredia. Do povedomia Slovákov sa dostal najmä ako tribún Nežnej revolúcie v roku 1989, nedávno zverejnený archívny dokument z roku 1979 však ukazuje, že sa svojím podpisom zaviazal k spolupráci s ŠtB. Bol spojený s viacerými stranami: VPN,HZDS,Demokratická únia, SDK, Liberálnodemokratická únia (LDÚ). LDÚ sa v roku 2002 premenovala na Demokratickú úniu Slovenska a neskôr na Zmenu zdola, Demokratickú úniu Slovenska,ktorej je Budaj aktuálne predsedom (je ním nepretržite už od roku 2001).Pôsobil aj na pozícii bratislavského viceprimátora. V roku 2016 bol zvolený do parlamentu za OĽaNO.

Andrea Cocherová – Denník N uviedol, že Cocherová je podpredsedníčkou Rady pre mediálne služby, čo by znamenalo, že ako predstaviteľka novej strany je v konflikte záujmov. K 7. marcu ešte rada nemala informáciu, že by sa Cocherová vzdala svojej funkcie v rade.

Andrea Letanovská – Lekárka, v roku 2020 kandidovala do Národnej rady za stranu Za ľudí, pôsobila ako poslankyňa.Na svojom blogu na Denníku N má ešte stále uvedené, že je „zdravotníckou expertkou strany SPOLU – občianska demokracia“.

Miroslav Kollár – Bol primátorom Hlohovca, aktuálne pôsobí ako nezaradený poslanec Národnej rady SR. V roku 2020 kandidoval na predsedu strany Za ľudí, pričom ho porazila Veronika Remišová. Neskôr zo strany odišiel, vstúpil do strany SPOLU – občianska demokracia a tam bol zvolený za predsedu. V minulosti pracoval ako redaktor alebo editor v rôznych redakciách, vrátane redakcie denníka SME. Bol tiež predsedom Rady Slovenskej televízie a neskôr aj Rady RTVS.

Andrej Stančík – Mgr. Andrej Stančík (* 1. jún 1995, Piešťany) je slovenský doktorand medzinárodných vzťahov a politik, súčasný štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Od marca 2020 do októbra 2020 bol poslanec Národnej rady SR za hnutie OĽANO.[1] Bol predsedom Občiansko-demokratickej mládeže.

Životopis

Andrej Stančík sa narodil v roku 1995 v Piešťanoch. Tu v roku 2013 absolvoval Gymnázium Pierra de Coubertina. Následne v rokoch 2013-2019 vyštudoval na Fakulte sociálnych štúdií (FSS) Masarykovej univerzity v Brne odbory Medzinárodné vzťahy a Európske štúdiá, resp. Medzinárodné vzťahy a energetická bezpečnosť. Na FSS pôsobí od roku 2019 ako doktorand.[2]

V rokoch 2017-2021 bol predsedom mládežníckej politickej organizácie Občiansko-demokratická mládež (ODM).[3]

Poslanec Národnej rady SR

Stančík kandidoval vo voľbách do NR SR vo februári 2020 zo 41. miesta strany OĽANO.[4] Získal 3 428 prednostných hlasov a umiestnil sa, po zohľadnení prednostného hlasovania, na 48. mieste kandidátky, čo mu umožnilo stať sa poslancom NR SR. V parlamente pôsobil ako člen Výboru NR SR pre európske záležitosti, člen Zahraničného výboru NR SR a vedúci Stálej delegácie NR SR v Stredoeurópskej iniciatíve a jej parlamentnej dimenzii.[1]

29. septembra 2022 bol vládou vymenovaný do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR.[5] (Andrej Stančík prevzaté z wikipedia.org)

Ladislav Kováčik

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás