fbpx
- Reklama -
ZahraničnéKremeľ: Raketový útok na Odesu "nesmie prekaziť" vývoz obilia

Kremeľ: Raketový útok na Odesu „nesmie prekaziť“ vývoz obilia

-

Kremeľ: Raketový útok na Odesu „nesmie prekaziť“ vývoz obilia

Moskva 25. júla (TASR) – Kremeľ v pondelok vyhlásil, že víkendové ruské útoky na ukrajinský čiernomorský prístav Odesa „nesmú prekaziť“ dohodu Moskvy a Kyjeva o odblokovaní vývozu obilia. TASR informáciu prevzala z agentúry AFP.

- reklama -

„Toto nemôže a nesmie prekaziť začiatok vývozu,“ povedal novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dva dni po tom, čo Moskva útočila na prístav. Útoky Moskvy cielili „výlučne“ na vojenskú infraštruktúru a „nesúviseli s dohodou o vývoze obilia“.

Moskva a Kyjev pritom len v piatok separátne podpísali historickú dohodu o uvoľnení obilia uviaznutého v ukrajinských prístavoch. Západné krajiny odsúdili sobotné ruské raketové útoky, pričom Spojené štáty vyjadrili „vážne obavy“ o oddanosti Ruska voči dohode.

Turecko, ktoré spolu so šéfom OSN Antóniom Guterresom pomohlo dohodu vyrokovať, krátko po dvojitom raketovom útoku na Odesu vyhlásilo, že od Moskvy dostalo ubezpečenia, že ruské sily nie sú za tento útok zodpovedné. Rusko ale neskôr priznalo, že útočilo na ukrajinské vojenské plavidlo a zbrane dodané Washingtonom. Ukrajina odsúdila útoky ako „barbarstvo“.

Odesa je jedným z troch prístavov, ktoré dohoda určila na vývoz ukrajinského obilia. Jeho export cez Čierne more má zabrániť hladomoru vo svete, predovšetkým na Blízkom východe a v Afrike.
Ukrajinskí predstavitelia uviedli, že v čase úderu bolo obilie v prístave, hoci jeho zásobníky zrejme neboli zasiahnuté.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás