fbpx
DomáceKP Bratislava dala preveriť prepis nahrávky v kauze vyšetrovateľov...

KP Bratislava dala preveriť prepis nahrávky v kauze vyšetrovateľov NAKA

-

KP Bratislava dala preveriť prepis nahrávky v kauze vyšetrovateľov NAKA

Bratislava 7. marca (TASR) – Prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) Bratislava dal preveriť prepis nahrávky v kauze obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Č. a spol. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová.

„V medializovanej trestnej veci obvinených J. Č. a spol. dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava vydal vyšetrovateľovi Policajného zboru Úradu inšpekčnej služby záväzný pokyn a uložil mu preveriť na verejnosti diskutovaný záznam ITP s jeho prepisom, a v prípade zistenia rozporu medzi nahrávkou a prepisom nahrávky požiadať príslušnú zložku Úradu inšpekčnej služby zabezpečujúcu vyhotovovanie prepisov nahrávok o nápravu,“ priblížila bratislavská krajská prokuratúra vo svojom vyjadrení.

Zdôraznila, pri svojich rozhodnutiach vždy vychádza z aktuálnych dôkazov vrátane prepisov nahrávok vyhotovených informačno-technickými prostriedkami (ITP). „Je nutné zdôrazniť, že prokurátor nemôže do nich zasahovať, navyše, ak nie je ani ich pôvodcom. Prokuratúra nezodpovedá za správnosť prepisov nahrávok ITP. Za správnosť prepisov nahrávok ITP zodpovedá špecializovaný policajný útvar, ktorý nahrávky ITP prepisuje,“ dodala. Na možnosť nesprávneho prepisu upozornil portál Aktuality.sk.

Príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a tiež bývalého dočasne povereného šéfa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Petra Sch. obvinili v septembri 2021. Krajský súd v Bratislave ich v októbri 2021 prepustil z väzby na slobodu a skonštatoval, že ich trestné stíhanie je neopodstatnené.

Vyjadrenie: KP BA k medializovaným zavádzajúcim informáciám o nesprávnom prepise ITP

Bratislava 7. marca (TASR) – Prokuratúra pri svojich rozhodnutiach vždy vychádza z aktuálnych dôkazov vrátane prepisov nahrávok ITP, pričom je nutné zdôrazniť, že prokurátor nemôže do nich zasahovať, navyše, ak nie je ani ich pôvodcom.

Prokuratúra nezodpovedá za správnosť prepisov nahrávok ITP. Za správnosť prepisov nahrávok ITP zodpovedá špecializovaný policajný útvar, ktorý nahrávky ITP prepisuje.

V medializovanej trestnej veci obvinených J. Č. a spol. dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava vydal vyšetrovateľovi PZ Úradu inšpekčnej služby záväzný pokyn a uložil mu preveriť na verejnosti diskutovaný záznam ITP s jeho prepisom, a v prípade zistenia rozporu medzi nahrávkou a prepisom nahrávky požiadať príslušnú zložku Úradu inšpekčnej služby zabezpečujúcu vyhotovovanie prepisov nahrávok o nápravu.

Je potrebné dodať, že na verejnosti v uplynulých dňoch pertraktovaný prepis nahrávky ITP, v čase vznesenia obvinenia obvineným J. Č. a spol. dňa 14.09.2021, nebol vôbec podkladom na vznesenie obvinenia obvineným, teda vo veci nejde o „kľúčový“ dôkaz.

Na záver Krajská prokuratúra Bratislava zdôrazňuje, že prípravné konanie trestné má neverejný charakter, preto je nevhodné, zverejňovať informácie z vyšetrovacieho spisu v neskončenej trestnej veci, navyše jednostranne s cieľom napríklad ovplyvniť verejnú mienku, prípadne rozhodovaciu činnosť orgánov ochrany práva, čo môže negatívne vplývať aj na dosiahnutie účelu trestného konania.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás