fbpx
DomáceKOZ vyzval prezidentku, aby sa obrátila na ÚS s...

KOZ vyzval prezidentku, aby sa obrátila na ÚS s novelou zákona o štátnej službe

-

KOZ vyzval prezidentku, aby sa obrátila na ÚS s novelou zákona o štátnej službe

Bratislava 20. januára (TASR) – Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR listom vyzvala prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby sa obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR v súvislosti s prijatou novelou zákona o štátnej službe. TASR o tom informovala hovorkyňa KOZ Martina Nemethová.

Prezident KOZ Marián Magdoško v liste prezidentke pripomenul, že pri legislatívnom procese novelizáciu namietali a upozorňovali poslancov Národnej rady (NR) SR i ostatných ústavných činiteľov, že odvolávanie nadriadených v štátnej službe bez uvedenia dôvodov je v rozpore s Ústavou SR. Poukázal i na dôvody, pre ktoré hlava štátu novelu vetovala.

„Mechanizmy na skvalitňovanie a zefektívňovanie štátnej služby vrátane možnosti odvolávania vedúcich štátnych zamestnancov, ako je inštitút služobného hodnotenia či inštitút disciplinárnej zodpovednosti, totiž už v platnej právnej úprave existujú a je potrebné ich v praxi využívať,“ uviedol Magdoško.

Dodal, že KOZ sa v minulom roku obrátila na poslancov, ktorí podali návrh na ÚS na začatie konania o súlade ustanovení zákona s ústavou. „Zastávame názor, že zákon je protiústavný a spôsobí vážny zásah do princípu stability štátnej služby a jeho výsledkom môže byť výrazná politizácia štátnej služby, strata odbornosti, nezávislosti a v neposlednom rade zásah do právnej istoty osôb v štátnozamestnaneckom pomere,“ podčiarkol Magdoško.

Dôvod prijatia novely vidia odborári v politizácii štátnej služby. „Keďže dáva generálnemu tajomníkovi možnosť odvolať vedúceho zamestnanca bez uvedenia dôvodu, čo znamená, že odvolanie z funkcie bude možné aj bez akéhokoľvek racionálneho a objektívneho dôvodu,“ ozrejmil Magdoško s tým, že zmeny sa nedotknú len malej časti štátnych zamestnancov, ale širokého spektra vedúcich zamestnancov v priamej riadiacej línii generálneho tajomníka služobného úradu. Namieta stratu transparentnosti i možnú nestabilitu zamestnancov v štátnej správe.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás