Bratislava 17. decembra (TASR) – Slovensko sa stalo súčasťou Partnerstva pre informácie a demokraciu. Ide o nezáväznú medzivládnu dohodu, ktorá vznikla v rámci 73. Valného zhromaždenia OSN v roku 2019 a združuje 43 štátov z celého sveta. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.
Cieľom tejto dohody je vytvoriť platformu rovnako zmýšľajúcich krajín, ktoré podporujú demokratické princípy pri získavaní, zdieľaní a nakladaní s informáciami.
Jedným z kľúčových cieľov partnerstva je aj posilnenie ochrany novinárov pri ich práci. „Proti dezinformáciám musíme bojovať kvalitnou a nezávislou žurnalistikou. Musíme dostať kvalitné informácie bližšie k bežným ľudom,“ zdôraznil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).
Slovensko má ambíciu aktívne sa venovať téme ochrany novinárov na pôde medzinárodných organizácií počas diskusií v Európskej únii, ako aj v rámci rozvojových projektov, ktoré sú financované z prostriedkov SlovakAid. „O pár mesiacov si pripomenieme smutné výročie – vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Je našou povinnosťou pripomínať si ich odkaz a aktívne sa zasadzovať, aby sa podobná udalosť už nikdy vo svete nezopakovala,“ konštatoval Korčok.
Slovensko zároveň aktívne podporuje plány Európskej komisie na zvýšenie ochrany novinárov v rámci EÚ. Ide predovšetkým o Odporúčania na zabezpečenie ochrany, bezpečnosti a posilnenia postavenia novinárov a médií v EÚ, ktoré boli vydané v septembri. Európska komisia zároveň plánuje v roku 2022 vydať tzv. Media Freedom Act, ktorého cieľom bude zabezpečiť nezávislosť médií a poskytnúť vyššiu úroveň ochrany novinárov.
Odkazujem tomu pánovi, že v januári oslávim 20 výročie, čom nevyhodil ani cent za „kvalitnú slovenskú žurnalistiku“, pretože v tejto krajine je denná tlač absolútne nečítateľná, a možno ju nazvať len „ŽUMPOU“.
A z mesačníkov sa dá čítať akurát tak „Záhradkár“