fbpx
DomáceKontroly na hranici s Maďarskom potrvajú do 23. decembra

Kontroly na hranici s Maďarskom potrvajú do 23. decembra

-

Kontroly na hranici s Maďarskom potrvajú do 23. decembra

BRATISLAVA 20. novembra (SITA) – Kontroly na hraniciach s Maďarskom potrvajú do 23. decembra tohoto roku. Vyplýva to z nariadenia, ktoré dnes schvália vláda.

„Doterajšie kontroly na vnútornej hranici SR s Maďarskom priniesli postupne želaný efekt a záchyty nelegálnych migrantov sa výrazne znížili. Od začiatku roka 2023 do 12. novembra 2023 sme zaevidovali záchyt 46 244 nelegálnych migrantov na sekundárnej tranzitnej migrácii, pričom v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o nárast o 523 percent,“ uvádza v tejto súvislosti ministerstvo vnútra. Od 5. októbra, keď boli zavedené kontroly na vnútorných hraniciach s Maďarskom, je podľa rezortu zaznamenávaný pokles nelegálnej migrácie smerujúcej na naše územie z Maďarska.

Po zavedení kontrol bolo podľa ministerstva zaevidovaných 1 690 nelegálnych migrantov na tranzitnej západobalkánskej trase, pričom o niekoľko týždňov bolo zachytených už len 29 cudzincov. „Z uvedeného možno vyvodiť, že zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach, spolu s obdobnými opatreniami susedných štátov má aj preventívny charakter. Vnútorná hranica s Maďarskom bola vstupnou bránou pre nelegálnych migrantov na naše územie. Vzhľadom na novovzniknuté riziká v súvislosti s konfliktom v Izraeli, ktorý môže iniciovať ďalšie migračné vlny, je nutné v kontrole vnútornej hranice s Maďarskom pokračovať, nakoľko ide o dôležité opatrenie aj v boji proti terorizmu,“ zdôraznil rezort vnútra.

Podľa článku 25 Kódexu schengenských hraníc, ak existuje v priestore bez kontroly vnútorných hraníc závažné ohrozenie verejného poriadku alebo vnútornej bezpečnosti v niektorom z členských štátov, tento členský štát môže výnimočne obnoviť kontrolu hraníc na celej dĺžke alebo na určitých úsekoch svojich vnútorných hraníc na obmedzenú dobu najviac 30 dní, alebo na predvídateľné trvanie tohto závažného ohrozenia, ak jeho trvanie prekročí 30 dní. Rozsah a trvanie dočasného obnovenia kontroly vnútorných hraníc neprekročí nevyhnutne potrebné minimum na reakciu na závažné ohrozenie.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás