fbpx
- Reklama -
DomáceKonšpirácie?: MO SR odmieta, že zvažuje objednanie stíhačiek F-35...

Konšpirácie?: MO SR odmieta, že zvažuje objednanie stíhačiek F-35 namiesto F-16

-

Konšpirácie?: MO SR odmieta, že zvažuje objednanie stíhačiek F-35 namiesto F-16

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Bratislava/Praha 22. júna (TASR) – Ministerstvo obrany (MO) SR odmieta, že by namiesto nákupu stíhacích lietadiel F-16 zvažovalo objednanie modernejších F-35. „Informácia sa nezakladá na pravde a o ničom takom ani nerokujeme,“ uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková v reakcii na článok českého servera iDNES.cz.

- reklama -

České médium informovalo, že Slovensko zvažuje stornovanie objednávky stíhačiek F-16 od amerického dodávateľa Lockheed Martin a objednanie modernejších F-35. Odvoláva sa na niekoľko od seba nezávislých zdrojov. Poukázalo aj na oneskorenie dodávok F-16 a vojnu na Ukrajine, ktoré údajne prinútili niekoľkých vysokopostavených činiteľov na Slovensku k zmene v myslení. Podľa iDNES.cz by stornovaním objednávky výrobcovi nevznikli žiadne logistické problémy, keďže F-16 napríklad ešte nedostal ani Bahrajn, ktorý bol v poradí pred Slovenskom.


Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) hovorí, že o nákupe F-35 namiesto F-16 nikdy nerokovali. „Jednak by to bolo drahšie a my naozaj rátame každé euro. Jednak ten model F-16 blok 70 je naozaj iba kúsok od F-35. Nebudeme mať top špičkovú technológiu, ale stále špičkovú technológiu, ktorá sa naozaj veľmi približuje k F-35,“ uviedol.

Zmenu v objednávke považuje Naď za nereálnu aj vzhľadom na množstvo krajín, ktoré v súčasnosti plánuje F-35 objednať. Dodania techniky by sa tak Slovensko podľa neho nemuselo dočkať ani v roku 2028. Naznačil, že za článkom v českom médiu môže byť snaha ovplyvňovať diskusiu v Českej republike, kde sa rieši otázka ochrany vzdušného priestoru.

Kontrakt na 14 stíhačiek F-16 C/D Block 70 americkej výroby uzavrelo Slovensko koncom roka 2018. Prvé by mali byť dodané v roku 2024, teda približne o rok neskôr, ako sa predpokladalo.

Stíhačky F-16 nahradia ruské MiG-29. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) v kontexte agresie Ruska na Ukrajine i problémov s prevádzkou avizoval, že SR má záujem zbaviť sa ich v čo najkratšom čase. Ochranu vzdušného priestoru SR by po ich uzemnení do dodania F-16 mohli zabezpečiť Poľsko a Česko.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás