fbpx
DomáceKiska nezadržateľne smeruje na lavicu obžalovaných

Kiska nezadržateľne smeruje na lavicu obžalovaných

-

Kiska nezadržateľne smeruje na lavicu obžalovaných

Bývalý slovenský prezident a zakladateľ politickej strany Za ľudí Andrej Kiska sa už možno o niekoľko týždňov postaví pred súd ako obvinený v daňovej kauze svojej firmy  KTAG. Jeho kauza sa dostáva do finále.

Polícia ukončila vyšetrovanie firmy Andreja Kisku, cez ktorú si mal financovať svoju volebnú kampaň a náklady za kampaň si mal následne zarátať do výdavkov firmy, aj keď tá to v popise činnosti nemala.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v decembri 2019 obvinil bývalého prezidenta Kisku z páchania ekonomickej trestnej činnosti, ktorý mal Kiska spáchať v rokoch 2013 a 2014 ako konateľ spoločnosti KTAG. Dnes to vyzerá tak, že dôkazy sú už zozbierané a prechádza sa do finálnej fázy.

Kiska obviňuje Fica

Bývalý prezident už od začiatku tvrdil, že jeho obvinenie je pomstou Roberta Fica za to, že s ním prehral v prezidentských voľbách alebo preto, že ho odmietol dať na ústavný súd. Podľa Kisku to mal byť práve predseda Smeru, ktorý diskreditáciu jeho osoby priamo riadil.

Kisku však usvedčujú mnohé listinné dôkazy, ako napríklad účtovníctvo jeho firmy alebo skutočnosť, že samotný Kiska podal za spoločnosť niekoľko opravných daňových priznaní a rovnako tak sa rozhodol využiť nástroj účinnej ľútosti, čím v podstate svoju vinu priznal.

Spôsobil škodu štátu

Na začiatku vypuknutia exprezidentovej kauzy informovala polícia, že obvinenie Andreja Kisku súvisí s podvodom, ktorého sa dopustil tým, že zaúčtoval daňové doklady na prezidentskú volebnú kampaň do účtovníctva spomínanej firmy KTAG. Vyšetrovateľ napokon vyčíslil, že spomínaná spoločnosť mohla štátu spôsobiť škodu za približne 156-tisíc eur.

Do vyšetrovania prípadu boli okrem slovenských orgánov zapojené aj vyšetrovacie orgány z Českej republiky, ktoré boli prizvané na pomoc. „V trestnej veci obvinených Ing. Andrej K. a Ing. Eduard K. bolo vyšetrovanie ukončené a vyšetrovací spis bude v priebehu mesiaca január 2022 predložený na Krajskú prokuratúru v Prešove,“ uviedla policajná hovorkyňa Andrea Dobiášová.

Autor: Ján Papuga

Zdroj: hlavnydennik.sk

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás