fbpx
DomáceKde sú tie zázračné ekonomické riešenia bývalého viceguvernéra NBS...

Kde sú tie zázračné ekonomické riešenia bývalého viceguvernéra NBS Ódora? So Slovensko to aj naďalej ide dolu vodou

-

Kde sú tie zázračné ekonomické riešenia bývalého viceguvernéra NBS Ódora? So Slovensko to aj naďalej ide dolu vodou

Ekonomická nálada sa v júli znova mierne zhoršila

BRATISLAVA 28. júla (SITA) – Ekonomická nálada na Slovensku sa v júli medzimesačne mierne zhoršila. Sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu klesol o jeden bod na 89 bodov. Pesimistickejší boli podnikatelia v službách. Ich dôvera klesla najviac za posledných 13 mesiacov, pokles bol dvojciferný. Výrazne sa zhoršila podľa Štatistického úradu SR aj nálada v stavebníctve. Opačne vnímali ekonomickú situáciu podnikatelia v priemysle, obchode a aj spotrebitelia, ich dôvera sa oproti minulému mesiacu zvýšila. 

Indikátor dôvery v priemysle v júli vzrástol o 4,4 bodu na mínus 14,3 bodu. Priaznivý vývoj ovplyvnili podľa úradu dve z troch zložiek indikátora, a to zvýšené objednávky a rast očakávanej produkcie. Nárast objednávok bol predovšetkým vo výrobe dopravných prostriedkov. Zvýšenú produkciu očakávajú najmä vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov.

Indikátor dôvery v službách v júli klesol o 10,7 bodu na mínus jeden bod. Pokles bol vo všetkých troch ukazovateľoch indikátora. V podnikateľskej situácii hlavne v odvetví informácií a komunikácie, v dopyte za posledné tri mesiace najmä vo finančných a poisťovacích činnostiach a v očakávanom dopyte najmä v odborných, vedeckých a technických činnostiach.

Dôvera slovenských spotrebiteľov sa zvýšila aj v júli, medzimesačný nárast zaznamenala druhý mesiac po sebe. Indikátor spotrebiteľskej dôvery vzrástol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 2,4 bodu na mínus 20,7 bodu. Spotrebitelia prejavili nárast optimizmu pri všetkých štyroch zložkách indikátora. Dôvera sa najviac zvýšila v očakávaný vývoj celkovej hospodárskej situácie a vo vývoj nezamestnanosti. Optimistickejšie videli aj nastávajúci vývoj ich financií, jednak celkovú finančnú situáciu domácností, a rovnako tak aj tvorbu úspor.

Indikátor dôvery v obchode v júli stúpol oproti júnu o 3,7 bodu na šesť bodov. Respondenti pozitívne hodnotili nárast trendu podnikateľských aktivít, najmä v nešpecializovaných predajniach maloobchodu, kde patria hyper a supermarkety, a v špecializovaných predajniach maloobchodu s tovarom pre kultúru a rekreáciu. Zároveň očakávajú zvýšenie požiadaviek na dodávateľov, predovšetkým v špecializovaných predajniach maloobchodu s ostatným tovarom pre domácnosť a taktiež v nešpecializovaných predajniach maloobchodu.

Indikátor dôvery v stavebníctve v júli oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 5,5 bodu na mínus deväť bodov. Vývoj ovplyvnili nepriaznivejšie hodnotenia celkovej úrovne objednávok a očakávanej zamestnanosti, ktorej pokles predpokladajú hlavne v podnikoch realizujúcich inžinierske stavby.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás