fbpx
ZahraničnéKazachstan: Za velezradu zatkli bývalého šéfa tajných služieb Karima...

Kazachstan: Za velezradu zatkli bývalého šéfa tajných služieb Karima Masimova

-

Kazachstan: Za velezradu zatkli bývalého šéfa tajných služieb Karima Masimova

Alma-Ata 8. januára (TASR) – Pre podozrenie z velezrady zatkli v Kazachstane bývalého šéfa kontrarozviedky Karima Masimova. Napísala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na sobotné oznámenie Výboru národnej bezpečnosti (KNB), na ktorého čele stál Masimov od roku 2016 až do stredy tohto týždňa.


      Masimov, blízky spolupracovník prvého prezidenta nezávislého Kazachstanu Nursultana Nazarbajeva, bol v rokoch 2007–2012 a 2014–2016 aj predsedom kazašskej vlády. Funkcie šéfa domácich tajných služieb bol zbavený počas turbulentných udalostí, keď do vládnych budov v kazašskom najväčšom meste Alma-Ata vtrhli tento týždeň demonštranti protestujúci proti režimu.


      Protesty vo viacerých kazašských mestách vypukli 2. januára a  o niekoľko dní prerástli do masových nepokojov a útokov na vládne objekty. Tisíce ľudí utrpeli zranenia a hlásené boli aj obete na životoch.


      Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev požiadal o pomoc Organizáciu zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), ktorá následne nasadila v Kazachstane svoje mierové sily.


      Podľa kazašských úradov bol už v piatok ráno obnovený zákon a poriadok vo všetkých regiónoch tejto stredoázijskej krajiny. Situácia v Alma-Ate však zostáva stále veľmi napätá.


      Protesty boli namierené proti vysokým cenám pohonných látok – konkrétne skvapalneného ropného plynu (LPG). V stredu bola odvolaná vláda a v Kazachstane platí naďalej výnimočný stav.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás