fbpx
- Reklama -
ZahraničnéKazachstan: Protestujúci vtrhli do radnice v Alma-Ate; Rusko vyzvalo...

Kazachstan: Protestujúci vtrhli do radnice v Alma-Ate; Rusko vyzvalo na dialóg

-

Kazachstan: Protestujúci vtrhli do radnice v Alma-Ate; Rusko vyzvalo na dialóg

Nursultan 5. januára (TASR) – Demonštranti protestujúci proti vysokým cenám pohonných látok v Kazachstane vtrhli v stredu do radnice najväčšieho kazašského mesta Alma-Ata.

- reklama -

Dav ľudí nezastavili ani slzotvorný plyn a omračujúce granáty, ktoré na nich vypálili kazašské bezpečnostné zložky. Niektorí demonštranti boli ozbrojení obuškami a štítmi, ktoré zobrali policajtom, uviedol spravodajca agentúry AFP.

Podľa miestnych médií sú časti radnice v plameňoch a protestujúci útočia na ďalšie úradné budovy.

K bezprecedentnej vlne nepokojov sa medzitým vyjadrilo ruské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré podľa svojho komuniké situáciu „pozorne sleduje“ a vyzýva na „dialóg“ zameraný na ukončenie nepokojov.

Počas protestov, ktoré vypukli v administratívnom územnom celku Mangystauská oblasť, ako aj v Alma-Ate a ďalších mestách, zadržala kazašská polícia už najmenej 200 ľudí.

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v snahe upokojiť situáciu v krajine v stredu prijal demisiu vlády premiéra Askara Mamina. Jeho právomoci bude do vytvorenia nového kabinetu vykonávať podpredseda vlády Alichan Smajlov, uvádza sa vo vyhlásení prezidentskej kancelárie.
Tokajev zároveň v stredu vyhlásil v Mangystauskej oblasti a v Alma-Ate výnimočný stav, ktorý bude trvať do 19. januára. V oboch oblastiach bude platiť zákaz vychádzania v čase od 23.00 do 07.00 h, ako aj obmedzenie pohybu mimo miesta aktuálneho pobytu.

Úrady v Mangystauskej oblasti v reakcii na lokálne demonštrácie už v utorok večer oznámili, že obnovujú cenový strop (v prepočte 0,097 eura) za liter skvapalneného ropného plynu (LPG).
Zvýšenie cien LPG je podľa demonštrantov nespravodlivé vzhľadom na skutočnosť, že Kazachstan je vývozcom plynu a ropy a má bohaté energetické zásoby, približuje AFP. Vláda zrušenie cenového stropu argumentovala tým, že nízka cena LPG je neudržateľná.

O nepokojoch v Kazachstane sme informovali už skôr:

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás