ROZHOVORYKatarína Roth Neveďalová: Budúcnosť EÚ bude taká, akú si...

Katarína Roth Neveďalová: Budúcnosť EÚ bude taká, akú si ju sami urobíme

-

Katarína Roth Neveďalová: Budúcnosť EÚ bude taká, akú si ju sami urobíme

Katarína Roth Neveďalová(Smer-SD) sapo smrti Miroslava Číža30. decembra 2022stalanovou slovenskou členkou Európskeho parlamentu (Progresívna aliancia socialistov a demokratov). Ako čerstvo vymenovaná poslankyňa Európskeho parlamentu poskytla pre Veci Verejné rozhovor na aktuálne otázky európskej politiky.

Aké osobné a pracovné vzťahy ste mali s nedávno zosnulým kolegom?

S Mirkom Čížom sme boli predovšetkým priatelia, poznali sme sa takmer dvadsať rokov. Keďže sa dlhodobo venujem v rámci strany zahraničnej politike a spolupráci, naša spoločná práca bola práve v tejto oblasti. Miro bol veľký filozof a cestovať s ním na podujatie vždy znamenalo aj veľmi príjemnú a podnetnú debatu. Jeho odchod bol pre nás všetkých veľmi smutný a bude nám chýbať.

Poslankyňou Európskeho parlamentu ste boli aj v období 2009-2014. Akým spôsobom sa od tej doby zmenilo podľa Vás jeho politické postavenie v rámci zjednotenej Európy?

Keď som bola zvolená v roku 2009, mala som 26 rokov, dnes mám 40. Tak ako človek, aj spoločnosť sa zmenila a to odzrkadľuje aj inštitúcie. Pokiaľ na Slovensku sme sa za dobu desať rokov posunuli z diskusií o rôznych názoroch na politické riešenia k škandalizovaniu a osobným útokom, v Európe sa politická diskusia stala viac otvorenou a prístupnou občanom. Európsky parlament je jedinou priamo volenou inštitúciou Európskej únie. Svojou otvorenosťou k občanom a aj väčším rozmachom sociálnych sietí a médií je viac prístupný, zrozumiteľnejší a snaží sa viac reflektovať na konkrétne požiadavky spoločnosti. Pretože spoločnosť sama si to žiada. Dnes je normálne, že občania priamo oslovujú svojich volených politikov, hovoria im svoje požiadavky, nápady a myslím si, že je to správne. Len otvorenosťou a verejnou diskusiou môžeme spoločne napredovať.

Akou agendou sa plánujete zaoberať v tomto volebnom období 2019-2024?

Keďže zostáva len niečo vyše roka do ďalších volieb do Európskeho parlamentu a takisto legislatívny plán Európskej komisie je už pomerne rozbehnutý, plánujem dokončiť prácu môjho predchodcu vo Výbore pre medzinárodný obchod a pokračovať vo svojej predošlej práci na podporu žien, mladých ľudí, v zlepšovaní vzdelávania a medzigeneračnej solidarite. Samozrejme stoja pred nami ďalšie výzvy, ako je ukončenie vojny na Ukrajine, podpora mieru, ekonomická recesia a s ňou súvisiace problémy a bude treba sa s nimi popasovať. Ľudia na Slovensku potrebujú riešenia.

Ako členka frakcie Progresívna aliancia socialistov a demokratov veľmi dobre viete, že na Slovensku oproti západnej Európe ľavicová politika vo väčšine prípadov rieši diametrálne odlišné politické agendy. Do akej miery je tejto „hendikep“ prekážkou v Európskom parlamente?

Nemyslím si, že je to hendikep. Sama som pôsobila ako viceprezidentka Strany Európskych socialistov desať rokov a veľmi dobre viem, že máme na niektoré veci odlišné názory. Dôležité je, že sme otvorení diskusii a počúvame argumenty svojich kolegov. Ľudia v západnej Európe si často už nepamätajú, ako riešili problémy, ktoré nás stále trápia, pretože u nich sú už dávno vyriešené. I keď doba sa mení a problémy ako rastúca chudoba pracujúcich ľudí, sociálne istoty a vhodná zdravotná starostlivosť, ktoré boli väčšine „západu“ vzdialené sa tam opäť vracajú a nám sa pridali problémy s nelegálnou migráciou a kvalitou vzdelávania, s čím sme nemali veľkú skúsenosť. Dôležité je uvedomiť si, v čom si vieme pomôcť a na čom sa vieme dohodnúť a v akej oblasti si vieme navzájom odovzdať skúsenosť. A samozrejme sú základné princípy, na ktorých sa všetci zhodneme. Všetci ľavičiari veria v sociálnu spravodlivosť, rovnosť a podporu slabších. To je univerzálne.

Na pôde Európskej únie sa neustále vedie diskusia ohľadom možnej väčšej integrácie. Aký je podľa Vás optimálny model európskej integrácie? Mali by ostať isté vybrané kompetencie výlučne v rukách národných štátov?

Ja sama osobne podporujem integráciu, ale potrebujeme jasné pravidlá a víziu. Európska únia je model, ktorý ešte v podstate nikto nevyskúšal. Je unikátny a jedinečný. A stále sa vyvíja. Je však dôležité viesť diskusiu a počúvať, predovšetkým občanov. Nerozhodovať o nich bez nich. Kde vidia svoju budúcnosť. Ja verím, že spoločne sme silnejší. Ale je dôležité, aby bol každý vypočutý, aby všetky štáty mali rovnaké slovo. Veľa historických súvislostí totiž vytvorilo aj rozdiely medzi krajinami a to je treba vnímať citlivo. Napríklad spoločná mena, či zrušenie vnútorných hraníc, to bolo pred rokmi nemysliteľné a dnes to berieme ako samozrejmosť.

Nemyslíte sa, že snaha o väčšiu integráciu môže vyvolať zo strany niektorých štátov a politických skupín odstredivé tendencie?

Áno, je to prirodzená reakcia na nepoznané a neznáme. Preto to treba riešiť citlivo a počúvať jeden druhého.

Ako hodnotíte iniciatívu niektorých členských štátov EÚ a vysokých úniových politických predstaviteľov zrušiť právo veta v rámci Európskej rady?

Absolútne s tým nesúhlasím. Právo veta existuje ako posledná brzda. Má svoju históriu a dôvodnosť. Tak ako v OSN, tak aj v EÚ. Môže sa použiť len v špecifických prípadoch. Nesúhlasím s tým, aby sme si prispôsobovali zákon podľa toho, ako nám to vyhovuje. To, že tí, ktorí zrušenie veta navrhujú, „to myslia dobre“ neznamená, že majú pravdu.

Napriek tomu, že agresorom je Ruská federácia, mohla podľa Vás Európska únia diplomatickým spôsobom zabrániť tejto vojne?

To je ťažká otázka. Ak aj existovala možnosť spoločne zabrániť vojne, už sme ju dávno premeškali. Diplomatická sila únie je vo väčšine prípadov len súčtom diplomacie jej členských štátov. Je to škoda, ale rozumiem tomu, prečo je to tak. Štátom sa nepáči, aby ich v zahraničí zastupoval niekto iný, nejaká Únia a tak má spoločná diplomacia EÚ slabé slovo. Tento konflikt nevznikol zo dňa na deň, podcenili sme ho a teraz musíme niesť následky. Myslím si, že by sme mali spojiť svoje sily a zasadzovať sa za mierové riešenie. Únia by mala ponúknuť bezpečný priestor na diskusiu oboch strán konfliktu a uzatvorenie mieru. Čo najskôr. Nie zbytočne prilievať olej do ohňa. Neustále útoky a znevažovanie strán konfliktu nepomôže tým tisícom mŕtvych, ani ich rodinám. Nepomôže miliónom utečencov, ktorí museli opustiť domovy a už sa ani nemajú kam vrátiť. Naša diplomacia by mala pomôcť vojnu ukončiť a podporiť obnovu mieru a stability. A samozrejme pomôcť postaviť Ukrajinu opäť na nohy. Či sa to niekomu páči alebo nie, nakoniec sa budeme musieť aj s Ruskom dohodnúť a opäť spolupracovať. Ako so susedom a ako s partnerom. V záujme každého je čo najskorší mier.

Aký je Váš názor na nedávno prijatú deklaráciu NATO a EÚ o vzájomnej spolupráci? Nebolo by pre Európsku úniu ako celok efektívnejšie vytvoriť spoločnú európsku armádu a vymaniť sa tak z nepriameho politického a vojenského vplyvu USA?

Európska únia je mierový projekt. Vznikla v päťdesiatych rokoch 20.storočia na to, aby ekonomicky spojila nepriateľov a aby ďalšej vojne zabránila. Darilo sa jej to sedemdesiat rokov. Toto je odkaz Únie.

Otázka na záver. Akú budúcnosť má podľa Vás Európska únia v strednodobom a dlhodobom horizonte?

Verím, že pozitívnu. Od januára už napríklad aj v Chorvátsku môžeme platiť eurom a nebudeme čakať na jeho hraniciach pri ceste k slovenskému moru. Budúcnosť EÚ bude taká, akú si ju urobíme. Je na nás, či budeme považovať za vhodné stále spolupracovať, navzájom sa podporovať a nažívať v mieri. Ak áno, tak si myslím, že Únia bude pokračovať v hlbšej vnútornej integrácii a verím, že v priebehu dekády k nej pristúpia aj zostávajúce balkánske krajiny a bude jednoliatym celkom obsahujúcim takmer celý kontinent. Bude naďalej podporovať menej rozvinuté oblasti a pomáhať im dosiahnuť ekonomickú prosperitu a tým sa bude ľuďom žiť lepšie. Budeme môcť cestovať bez hraníc, po bezpečných cestách, objavovať rôzne kultúrne a historické dedičstvo a budeme zdravší a spokojnejší. To by som si priala pre nás všetkých.

Zhováral sa: Matej Mindár

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás