fbpx
- Reklama -
REGIÓNYKandidáti na predsedov samosprávnych krajov (prehľad)

Kandidáti na predsedov samosprávnych krajov (prehľad)

-

Kandidáti na predsedov samosprávnych krajov (prehľad)

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Komunálne a župné voľby sa tento rok uskutočnia v jednom termíne – 29. októbra. Kandidátne listiny je možné odovzdať do 30. augusta. Prinášame prehľad doteraz potvrdených aj predpokladaných kandidátov na županov v jednotlivých krajoch.

- reklama -

V Bratislave mieni svoj post obhajovať súčasný župan Juraj Droba z SaS. Jeho vyzývateľmi budú štátny tajomník ministerstva investícií Dušan Velič (Za ľudí, Sme rodina, KDH) a poslankyňa Národnej rady SR Magdaléna Sulanová (ĽSNS).

V Trnave okrem súčasného župana Jozefa Viskupiča (OĽaNO, SaS, KDH, Sme rodina, Spolu, Progresívne Slovensko) kandidujú aj poslanec Národnej rady SR a podpredseda ĽSNS Martin Beluský a starosta Ratkoviec Martin Červenka (nezávislý).

V Nitre je županom už od roku 2001, teda od samotného vzniku župy, Milan Belica. Ten sa vyjadril, že o kandidatúre uvažuje a zbiera podpisy na svoju kandidatúru ako nezávislého kandidáta. Predpokladaným kandidátom je aj poslanec Národnej rady SR za Smer-SD Marián Kéry. Ďalšia opozičná strana, Hlas-SD, ako svojho kandidáta predstavila starostu Dvorov nad Žitavou Branislava Becíka. S podporou širokej koalície pravicových a liberálnych strán kandiduje na post nitrianskej županky aj právnička Martina Holečková, ktorá je členkou predsedníctva KDH a zároveň krajskou poslankyňou. Okrem KDH ju podporujú aj SaS, Spolu, Šanca, OKS, ODS, DS, Za ľudí a Tím Kraj Nitra. Ako občiansky kandidát sa o hlasy občanov Nitrianskeho kraja uchádza riaditeľ Starého divadla Karola Spišáka v Nitre Martin Kusenda. Za Ľudovú stranu Naše Slovensko kandiduje odborár a právnik Milan Španír.

V Trenčíne na post predsedu samosprávneho kraja opätovne kandiduje súčasný župan Jaroslav Baška. Má podporu strán Smer-SD, Hlas-SD, Sme rodina a SNS. Kandidatúru na vedúci post v Trenčianskom samosprávnom kraji oznámili aj Peter Máťoš (KDH) a Anton Kysel (ĽSNS).

V Žilinskom samosprávnom kraji sa o post županky mieni opätovne uchádzať Erika Jurinová z OĽaNO. Proti súčasnej županke kandidujú Peter Slyško (Hlas-SD), bývalý žilinský primátor Igor Choma (Smer-SD), Igor Janckulík (KDH) a František Drozd (ĽSNS).

V Banskej Bystrici je súčasným županom Ján Lunter, ten však nebude opätovne kandidovať. O vedúci post v župe sa však uchádza jeho syn a zároveň podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter, ktorého okrem viacerých pravicových a liberálnych strán (SaS, KDH, PS, Spolu, OKS) podporuje aj Hlas-SD. Smer-SD podporuje na post župana predsedu predstavenstva SAD Zvolen Adriána Polónyho. K jeho podpore sa hlási aj mimoparlamentná Strana moderného Slovenska. Ďalej sú ako kandidáti na župana známi poslanci Národnej rady SR Miroslav Suja (Republika) a Marek Kotleba (ĽSNS), predseda Národnej koalície Rudolf Huliak, ako aj predseda Inštitútu verejnej dopravy Marek Modranský (nezávislý).

Svoj post mieni obhajovať súčasný prešovský župan a predseda KDH Milan Majerský. Zatiaľ len neoficiálne sa spomína kandidatúra Jána Ferenčáka z Hlasu-SD, ktorý je primátorom Kežmarku a poslancom Národnej rady SR. Ďalej sa ešte v kuloároch hovorí o tom, že kandidovať by mal aj Michal Biganič, bývalý primátor Starej Ľubovne. O hlasy voličov by sa mal uchádzať ako nezávislý.

V prípade Košického samosprávneho kraja je známe, že svoj post mieni obhajovať súčasný predseda kraja Rastislav Trnka, ktorého podporujú strany KDH a Aliancia. Jeho protikandidátmi majú byť poslanec Národnej rady SR Erik Ňarjaš (OĽaNO), poradca premiéra Hegera Eduard Buraš (nezávislý), Róbert Suja (Hlas-SD), primátor Michaloviec Viliam Zahorčák (Smer-SD), stredoškolský učiteľ Viliam Púček (ĽSNS), DžemalKodrazi (Princíp) a Ivan Hriczko (Slovenská iniciatíva menšín).

Ladislav Kováčik

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás