fbpx
ZahraničnéKanada: Zomrel Jean-Marc Vallée (†58), režisér filmu Klub poslednej...

Kanada: Zomrel Jean-Marc Vallée (†58), režisér filmu Klub poslednej nádeje

-

Kanada: Zomrel Jean-Marc Vallée (†58), režisér filmu Klub poslednej nádeje

Quebec/Los Angeles 27. decembra (TASR) – Vo veku 58 rokov zomrel cez víkend kanadský režisér, scenárista a producent Jean-Marc Vallée, ktorý dostal americkú cenu Emmy za seriál Veľké malé klamstvá, nakrútený pre spoločnosť HBO, a jeho dramatický film Klub poslednej nádeje z roku 2013 si vyslúžil viaceré nominácie na Oscara. V pondelok o tom informovala agentúra AP.

Jeho hovorkyňa Bumble Wardová v nedeľu uviedla, že Vallée zomrel náhle počas vianočných sviatkov vo svojej chate pri kanadskom meste Québec.

Vallée bol uznávaný za svoj naturalistický prístup k filmovaniu a posledné desaťročie režíroval také herecké hviezdy, ako sú Reese Witherspoonová, Nicole Kidmanová, Amy Adamsová a Jake Gyllenhaal.

Režíroval aj herečku Emily Bluntovú v historickej dráme z roku 2009 o kráľovnej Viktórii s názvom Mladá Viktória a po filme Klub poslednej nádeje sa stal v Hollywoode vyhľadávaným tvorcom. Táto snímka s Matthewom McConaugheym a Jaredom Letom získala šesť nominácií na ceny americkej Akadémie filmových umení a vied vrátane jedného Oscara za najlepší film. Dej sa odohráva v roku 1985, keď sa elektrikár a príležitostný jazdec rodea Ron Woodroof (McConaughey) od lekárov dozvie, že má AIDS a že mu neostáva viac než 30 dní života.

Režisér často nakrúcal pri prirodzenom svetle a ručnou kamerou a dával hercom slobodu – mohli oproti scenáru improvizovať a pohybovať sa po pľaci podľa vlastného uváženia. Tak to bolo aj pri filme Divočina z roku 2014 s Reese Witherspoonovou, ktorej hrdinka sa vydáva na extrémne náročnú vysokohorskú pešiu túru po trase Pacific Crest Trail (Pacifická hrebeňovka), dlhej 1770 kilometrov.

„Môžu sa pohybovať, kadiaľ chcú,“ povedal kanadský filmár o svojich hercoch v roku 2014 v interview pre Associated Press (AP). „Dodáva to dôležitosť rozprávaniu príbehu, emóciám, charakterom. Snažím sa priveľmi nezasahovať. Nepotrebujem prerušovať výkony,“ dodal.

V roku 2018 znovu pracoval s Amy Adamsovou na miniseriáli Ostré predmety, takisto pre HBO.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás