fbpx
- Reklama -
NázoryJuraj Blanár pripomenul 173. výročie založenia Slovenskej národnej rady...

Juraj Blanár pripomenul 173. výročie založenia Slovenskej národnej rady v kontraste súčasného chaosu. Definoval tiež podstatu demokracie

-

Juraj Blanár pripomenul 173. výročie založenia Slovenskej národnej rady v kontraste súčasného chaosu. Definoval tiež podstatu demokracie

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Bolo to práve 16. septembra 1848, keď vo Viedni na zhromaždení asi dvoch stoviek Slovákov pod vedením Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana a Michala Miloslava Hodžu bola formálne vytvorená Slovenská národná rada ako najvyšší národný, revolučný a vojenský orgán slovenského národného hnutia. Fungovala iba rok, no na jej ideových základoch stavia aj súčasná Národná rada Slovenskej republiky, v ktorej dodnes čestne stoja busty Hurbana a Štúra. Slovenská národná rada bola orgánom výkonnej moci na území autonómneho Slovenska a bola vôbec prvým národným reprezentačným politickým orgánom. Podpredseda NRSR Juraj Blanár pripomenul vo svojom statuse jej založenia a do kontrastu uviedol súvislosti súčasnej politiky.

KOALIČNÝ CHAOS NAPLNO V PARLAMENTE

Vládna koalícia znefunkčňuje rokovanie Národnej rady SR aj na 173. výročie Slovenskej národnej rady. Je poburujúce, že práve dnes 16. septembra sa môžu občania presvedčiť o nefunkčnosti inštitúcie, ktorej základy položili už 16. septembra 1848 vo Viedni osobnosti ako Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban a Michal Miloslav Hodža.

- reklama -

Práve dnes sme mohli vidieť a stále vidíme, ako aktuálna koalícia Igora Matoviča, Borisa Kollára, Richarda Sulíka a Veroniky Remišovej nie je schopná zvládať ani prípravu a rokovanie samotného parlamentu. Na ničom sa nevedia dohodnúť a vytvárajú v NR SR absolútny chaos.

V prvý deň rokovania neprišli ministri, ktorí mali predložiť svoje body na rokovaní. O pol štvrtej preto vyhlásili prestávku do piatej. Aspoň hlasovanie ako-tak prebehlo a o pol šiestej, keď sme mali začať rokovať aspoň o poslaneckých návrhoch, tak ostalo zase veľké koaličné ticho. Vládni poslanci prísť a predstúpiť so svojimi bodmi na rokovanie nevedia? Nechcú? Nemôžu? Je to znakom ich absolútnej vnútornej nedôvery súvisiacej s rozkladom právneho štátu.

Naši predkovia by boli zarovno s nami sklamaní a pohoršení z takejto svojvoľnosti a neschopnosti. A namiesto práce v parlamente sme sa podvečer dozvedeli dnešný výsledok pokračujúceho chaosu tejto koalície, kde premiér Heger ohlásil vytvorenie „pracovnej skupiny na obnovenie dôvery v právny štát“…

DEŇ DEMOKRACIE

Okrem toho, že je na Slovensku významný kresťanský sviatok Panny Márie Sedembolestnej, patrónky Slovenska, 15. september je taktiež Medzinárodným dňom demokracie. Práve v časoch, kedy je demokracia často popieraná, zneužívaná a dehonestovaná, je dôležité si pripomenúť jej základný význam.

Podstata demokracie spočíva predovšetkým v zásade vlády ľudu. V demokracii je ľud suverénom, teda občania sa rozhodujú o tom, komu dajú svoju moc, a ak ich politici, ktorým moc zveria sklamú, majú právo buď apelovať na predčasné voľby alebo majú svoje ústavné, občianske právo na vyjadrenie nesúhlasu. Slováci toto právo masovo využili aj na našom stretnutí v Košiciach v Deň Ústavy SR.

Výsadou demokracie, na rozdiel od despotických režimov, je aj možnosť postaviť sa proti vláde, s ktorou sú občania nespokojní. Volebné právo a možnosť ľudu rozhodovať o svojej vláde je jednak výsadou Veľkej francúzskej revolúcie, ale taktiež národných revolúcií v 19. storočí. Je výsledkom ťažkých politických bojov, ktoré viedli na Slovensku napríklad aj štúrovci v časoch, keď bojovali o samotné uznanie politických práv Slovákov. Preto vždy, keď počujeme slovo demokracia, nemali by sme zabúdať, že jeho najhlbšia podstata je, že ide o politické zriadenie, v ktorom je zdrojom štátnej moc ľud, ktorý má rovné hlasovacie práva, je suverénom, teda garantom stability celého spoločenského zriadenia.

Juraj Blanár na sociálnej sieti Facebook

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 COMMENT

  1. Je úžasné, ako autor článku na pár riadkoch opísal obrovskú biedu našej „demokracie“…

    Najprv napíše, že demokracia je (teoreticky!) „v zásade o vláde ľudu“, a že „v demokracii je ľud suverénom“, ale potom čarom nechceného odkryje smutnú opačnú realitu, kde „občania rozhodujú o tom, komu DAJÚ SVOJU MOC“! Takže je logická otázka: Akým vládcom a suverénom môže byť ľud, keď sa zbaví svojej moci?

    Na to dáva autor odpoveď presne v zmysle našej reality, že ľudu po odovzdaní moci ostáva v prípade nespokojnosti iba „apelovanie na predčasné voľby“ alebo „občianske právo na vyjadrenie nesúhlasu“! Pri pohľade na takéto „možnosti vládnutia ľudu“ človeku napadne, že viac dehonestujúcejším môže byť už len „ponížené doprosovanie sa politikom“…

    Toto nie je demokracia, vláda ľudu, keď vládnuci ľud nemá možnosť zvrchovane a suverénne rozhodovať, o všetkom vo svojej krajine! Toto je len ilúzia demokracie! Súčasná „demokracia“ má tak pokrivené ústavné pravidlá, že je najvyšší čas na zavedenie skutočnej demokracie, demokracie bez akýchkoľvek prívlastkov, so skutočnou vládou ľudu!
    Viac na stránke w w w . d e m o k r a c i a n a h l a s . s k

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás