fbpx
NázoryJUDr. Martin Ribár: MÁ ŽIVOT ČLOVEKA MENŠIU HODNOTU AKO...

JUDr. Martin Ribár: MÁ ŽIVOT ČLOVEKA MENŠIU HODNOTU AKO MAJETOK?! NUTNOSŤ ZMENY TRESTNÉHO ZÁKONA

-

JUDr. Martin Ribár: MÁ ŽIVOT ČLOVEKA MENŠIU HODNOTU AKO MAJETOK?! NUTNOSŤ ZMENY TRESTNÉHO ZÁKONA

JUDr. Martin Ribár – advokát a predseda OZ ZA DEMOKRACIU A PRÁVNY ŠTÁT

Verejnosťou veľmi zarezonoval prípad zabitia Filipínca Henryho Acordu a odsúdenie Juraja Hossua. Ešte viac však verejnosťou zarezonovalo prepustenie Hossu z výkonu trestu odňatia slobody po cca. 5 rokoch výkonu trestu odňatia slobody.

Opakovane v našich článkoch a videách prezentujem názor, že je nutné zmeniť trestné sadzby v našom Trestnom zákone. Trestný zákon a sadzby trestných činov sú neproporcionálne – za niektoré majetkové a hospodárske trestné činy sú vyššie tresty ako za trestné činy proti životu a zdraviu.

Ja osobne som za zníženie trestných sadzieb za majetkové a hospodárske trestné činy, všeobecne za „NENÁSILNÉ“ trestné činy. Taktiež som veľkým zástancom toho, aby niekto mohol dostať „druhú šancu“.

Som za humánne a primerané tresty, a pri trestaní nemám krvavé oči. Každý môže zlyhať a každý si zaslúži „druhú šancu“.

Ale… V prípade niektorých vybraných trestných činov som však zástancom zvýšenia trestných sadzieb a aj možnosti podmienečného prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody.

Každý prípad je špecifický, a je nutné skúmať okolnosti konkrétneho prípadu.

V prípade brutálnych alebo opakovaných trestných činov najmä proti ŽIVOTU A ZDRAVIU som však za ukladanie vysokých trestov.

Opakovane som písal o prípade človeka odsúdeného za 5 vrážd – Za 5 vrážd dostal trest odňatia slobody na 12 rokov!!! (dôvodom nízkeho trestu bola spolupráca s OČTK)

Sú známe viaceré prípady, kedy páchatelia za viaceré vraždy, na objednávku, za peniaze, bezcitne a brutálne niekoho zavraždili – a za svoju spoluprácu s OČTK nedostali doživotné tresty, ale okolo 20 rokov, takže o 15-20 rokov sa môžu a zrejme aj dostanú na slobodu.

Život je o voľbe – ak sa niekto rozhodne viacerým ľuďom vziať to najcennejšie – ŽIVOT – pre peniaze, alebo svoj majetkový prospech – musí niesť za to zodpovednosť.

Nevzal životy iba zavraždeným, ale v skutočnosti aj ich rodinám, deťom, manželkám, rodičom, súrodencom…

Ak takýto páchateľ nemal úctu k tomu najposvätnejšiemu – ŽIVOTU iných, a to napr. pre peniaze, nezaslúži si úctu k jeho osobe, nezaslúži si chodiť po slobode, a pozerať sa na to isté slnko a oblohu, ako príbuzní jeho obetí.

Je ABSURDNÉ, ak niekto, za pár krádeží, hoci opakovaných, dostane vyšší trest a „sedí“ dlhšie, ako niekto, kto brutálne niekoho dobije na smrť…

Je ABSURDNÉ, ak niekto za daňový trestný čin dostane vyšší alebo rovnaký trest 12 rokov, ako vyššie spomenutý páchateľ za 5 vrážd!!!

Zdroj:

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás