fbpx
- Reklama -
NázoryJudita Laššáková: Legenda o Svätoplukových prútoch inak a v...

Judita Laššáková: Legenda o Svätoplukových prútoch inak a v inej dobe

-

Judita Laššáková: Legenda o Svätoplukových prútoch inak a v inej dobe

Judita Laššáková: Trochu dlhšie zamyslenie na nedeľu…:

LEGENDA O SVÄTOPLUKOVÝCH PRÚTOCH INAK A V INEJ DOBE

Túto legendu pozná na Slovensku azda každý. Pravdivosť jej odkazu sa potvrdzuje dnes a znova. Každý, opakujem každý má ústavné právo na to, aby bol členom politickej strany, prípadne nejakú založil. Mnohí kritizovali Milana Uhríka a Milana Mazureka za to, že zo strany ĽS NS vystúpili a namiesto toho, aby spájali, rozdeľujú vytvorením novej politickej platformy. Toto som nikdy nekritizovala, pretože si ctím Ústavu SR a princíp združovania sa aj v politických stranách. I keď založenie novej strany ľuďmi, ktorí sa vo voľbách 2020 snažili vytvoriť spoločnú národnú kandidátku, skôr pripomína stratégiu „rozdeľuj a panuj“.

- reklama -

Legenda o Svätoplukových prútoch len odzrkadľuje to, čo sa na Slovensku deje aj dnes – „veľa náčelníkov a málo Indiánov“. Politickí lídri sa stavajú na tú alebo na onú stranu. Máloktorí z nich sa dokáže postaviť pred dav a povedať, že ho delenie ľudí na rôzne skupiny neteší a urobí všetko pre to, aby tento stav v spoločnosti zastavil a zvrátil. Nikto z politikov nie je prijímaný spoločnosťou ako jej spojivo. Nikto! Napriek tomu, že mnohí sa tvária, ako chcú a sú ochotní spájať, vždy sa vyhrania voči nejakej skupine občanov.

Najnovšie to ukázali politici zo súčasnej vládnej garnitúry. Každý má právo prezentovať svoje názory na Facebooku. Samozrejme, ak jeho názory nie sú vyslovenou výzvou k násiliu. Ďalšou vecou, ktorú by mal mať každý na pamäti, je schopnosť rozlišovať medzi názorom a faktom. Nie, Facebook nespája ľudí. Je to platforma, ktorá vytvára takzvané bubliny združujúce ľudí s rovnakými názormi. Atomizuje spoločnosť. Vytvára malé skupinky, ktoré sa niekedy veľmi ostrým spôsobom vyhraňujú voči iným skupinám. Každý, kto cíti podporu od iných, od tých „svojich“, sa dokáže miestami prejavovať aj vulgárne a sprosto. Tvárou v tvár by to možno ani neurobil, ale „tvárokniha“ mu akoby dávala krídla a povzbudzuje ho k neslušnému správaniu. Mňa učili, že to nie je zrkadlom toho, komu sú tieto slová adresované, ale toho nešťastníka, ktorý ich vysloví, respektíve napíše. Žiaľ, rozmohol sa aj iný nešvár. Ľuďom až veľmi záleží na tom, KTO to povedal. Neskúmajú, ČO povedal! Ďalšia chyba v myslení. Neodzrkadľuje predstavený text, ale mentálne nastavenie príjemcu. Aj vďaka tomuto sa politikmi vyslovené polopravdy a populistické slogany stávajú heslami más ich prívržencov. Nevraživosť medzi obyvateľstvom to iba utvrdzuje. Je to jednoduchšie ako úsilie o kompromis. I keď aj kompromis raz niekto charakterizoval ako „riešenie, s ktorým nie je spokojná ani jedna strana“.

Ostrakizovanie a rozdeľovanie spoločnosti sa stáva čoraz častejšie súčasťou našej reality. Slovník politikov tomu zodpovedá. Kritika na adresu kolegu poslanca by tiež mala mať určitú úroveň. Počas jedného z mnohých odvolávaní ministrov tejto vlády poslanec Peter Pollák nazval kolegu Matúša Šutaja Eštoka – hashtagom. Je to odrazom mentálneho nastavenia a kultúrnej úrovne autora tohto výroku.

Politikom tejto vládnej garnitúry, ministrom a poslancom vraj koalície sa najnovšie podarilo dehonestovať aj občanov, ktorí na protestoch vyslovili svoj názor. Zablokovanie Bratislavy vo štvrtok malo dohru aj na Facebooku. Jeden z najväčších revolucionárov a tvárí Novembra 89, súčasný minister Budaj nazval protestujúcich „dezolátmi“. Slovo, ktoré sa nejakým zázračným spôsobom zahniezdilo v slovníkoch niektorých verejne činných osôb. Veronika Remišová, ktorá má viac problémov sama so sebou a so stranou, na čele ktorej stojí, vyzývala políciu, aby zasiahla proti „skupinke ľudí na nepovolenom proteste“. Neviem, v ktorej dobe sa pani ministerka zasekla, ale mala by vedieť, že žiadna demonštrácia nepodlieha „povoleniu“! Je naozaj smutné, že taký elementárny fakt neovláda člen vlády SR! Ešte raz aj pre pani ministerku: demonštrácia sa OHLASUJE! Hlavne v demokratickej spoločnosti, akou sa aj pani ministerka oháňa. Apolitický politik Šeliga, ktorý sám nedodržiaval obmedzenia vysedávaním v krčme v nepovolený čas, sa snaží ostatným nahovoriť, že „nie je protest ako protest“. Nezmysly, ktoré popísal vo svojom statuse, sú kombináciou populizmu, rozdeľovania, nálepkovania a trestania za iný názor a iný postoj k očkovaniu. Veta ako „nechceš sa dať zaočkovať, znášaj dôsledky, takto jednoduché to je“, reprezentuje vrchol arogancie, populizmu a klamstva. Lekár, ktorý odmietne liečbu drogovo závislého, porušil Hippokratovu prísahu. Na čo citovanými slovami navádza tento apolitik, ktorý sám vysedáva počas lockdownu pri alkohole do nočných hodín? Tým, samozrejme, nechcem povedať, že je závislý od jednej z legalizovaných drog, ktorou alkohol nespochybniteľne je!

Sklamali aj médiá. Tlačová beseda, ktorú organizovala polícia o protestoch v okolí prezidentského paláca, bola ukážkou neznalosti novinárov. Otázky, na ktoré odpovedali Róbert Bozalka (prvý viceprezident PZ SR) a Viliam Adamec (riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave), odzrkadľovali mentálne nastavenie novinárov. Leitmotívom ich otázok nebola ochrana demokracie a pomoc občanom hájiť si svoje práva, ale lynčovanie tých, ktorí si dovolili protestovať. Novinári sa vlastne nepýtali. Boli to otázky, ktorými akoby navádzali políciu na zamedzenie demonštrácií. Akoby im podsúvali dôvod na ostrý zásah proti demonštrantom. Dokonale odzrkadľovali duchovné a kultúrne nastavenie ich autorov. Poniektorí novinári stelesňovali v jednej osobe policajta, sudcu a hlavne a predovšetkým kata!

S takýmito poslancami, s takouto vládou a takýmito médiami sa nám nikdy nepodarí vybudovať jednotné Slovensko. Poslanci, vláda a novinári totiž do veľkej miery určujú, akou cestou sa krajina uberá. Budeme rozdelení podľa toho, do ktorého „tábora“ patríme. Podnecovanie nenávisti môže mať totiž rôzne formy. Veď atomizovanie spoločnosti môže mať aj formu delenia sa na rôzne skupiny podľa remesla. Zdravotníci, učitelia, ozbrojené zložky a ozbrojené sily, úradníci štátnych orgánov, úradníci obecných, miestnych a mestských zastupiteľstiev, právnici, inžinieri atď. Rozdelenie spoločnosti podľa cechov je ukážkou toho, ako ju rozsekať na márne kúsky a postupne pretláčať hoci aj povinné očkovanie jednotlivých skupín. Veď ak budú zaočkovaní zdravotníci, z ktorých doteraz dve tretiny nie sú vakcinované proti Covid-19, a nikto, opakujem nikto sa ich nezastane, tak neskôr sa oni nezastanú učiteľov, policajtov, vojakov a tak ďalej. Veď zaočkovaním najskôr jednej skupiny sa vytvorí domnelý precedens, zaviesť postupnú povinnú očkovaciu politiku pre všetkých po atomizovaných skupinkách spoločnosti.

Kto sa chce dať zaočkovať vakcínou, ktorej EMA udelila iba podmienečnú registráciu, nech tak urobí. Kto sa zaočkovať nechce dať, nech tak nečiní. Na sešlosti v Bratislave, ktorú organizovala politická strana PS, europoslanec Hojsík deklaroval, že EMA dáva povolenie iba na základe troch kritérií: i) bezpečná, ii) účinná a iii) vyrobená vo vysokej kvalite, a nie na želanie politikov. To je pravda. Nedodal však, že keďže EMA ešte nevie overiť prvé a druhé kritérium, všetky tieto očkovacie látky dostali iba podmienečnú registráciu. Ako z učebnice otca modernej propagandy Dr. Goebbelsa: „Ľuďom nebudeme klamať, iba im nepovieme celú pravdu!“

Demonštrácie proti tejto vládnej garnitúre, proti prezidentke a zákonodarnému zboru, ktorí nie a nie počúvať občanov, je iba odzrkadlením toho, ako sa oni správajú k občanom. Hovoriť o ľuďoch, ktorým majú slúžiť, že sú „dezoláti“, viesť sa na vlne nenávisti k svojim oponentom, odhaľuje nedozreté osobnosti, ktoré význam slova „štátnik“ nepochopili. Zopakujem princíp protestov a demonštrácií: každá demonštrácia oslabuje diktatúru a posilňuje demokraciu! Kto toto nechápe, nemá čo robiť vo vedúcich pozíciách štátu, ktorý je v ústave definovaný ako demokracia! Naozaj je veľmi dôležité uvedomiť si význam výrokov niektorých politikov, adresovaných demonštrantom. V ich myslení akoby existovali dve Slovenská. Jedno „ich“ a druhé patriace „dezolátom“. Namiesto toho, aby sa politici zamysleli nad svojimi skutkami, snažia sa Slovensko rozdeľovať aj takouto formou.

Azda by sme sa naozaj mali vrátiť k povinnému školskému čítaniu a pouvažovať nad tým, čo nám naši predkovia chceli odkázať v starých legendách. Skrýva sa v nich návod ako nepodľahnúť rozdeľovaniu. Ak to nepochopíme, nikdy sa nič v štáte slovenskom nezmení. Budeme štvanou zverou v republike, ktorá nám má byť domovom. Dnes sú to „iba“ demonštrujúci „dezoláti“. Zajtra to môže byť ktorákoľvek iná skupina. Teda za predpokladu, ak dovolíme politikom, aby nás rozdelili ako Svätoplukových synov a nebudeme držať spolu ako jeho povestné prúty…

P. S.: Na obrázku samozrejme nie je „dezolát“, ktorý blokuje dopravu …

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás