fbpx
- Reklama -
NázoryDelta mutácia nespadla z neba a Lambda „lieta“ v...

Delta mutácia nespadla z neba a Lambda „lieta“ v oblakoch

-

Delta mutácia nespadla z neba a Lambda „lieta“ v oblakoch

Do dnešného dňa je podľa gréckej abecedy pomenovaných mnoho mutácií, ktoré sa rozdeľujú podľa kategórie. V kategórií sú varianty s prívlastkom variant vzbudzujúci obavy (VOC) a variant záujmu (VOI). Limity mutácií sú neobmedzené, vyvstáva však otázka, ktoré písmená z gréckej abecedy sa zapíšu, ako variant vzbudzujúci obavy a či bude počet abecedy gréckych písmen stačiť do potlačenia pandémie COVID-19.  

Dňa 22. júna 2021 Slovensko zaznamenalo vo svojich štatistikách prvú stopu Delta variantu a zdá sa, že nebude v budúcnosti tou poslednou. Delta variant (B.1.617.2) začal upriamovať pozornosť WHO hneď v momente, keď sa objavil v Indických skúmavkách (14.12.2021) a dnes vďaka jeho „súper šíriteľným“ schopnostiam vzbudzuje pozornosť po celom svete. Okrem super schopností (nárast reprodukčného čísla) mu treba uznať aj zmenené príznaky ochorenia Covid-19, kedy symptómami choroby už nie sú strata čuchu a chuti. Stáva sa latentnejším v príznakoch.

Vráťme sa teraz v čase do Latinskej Ameriky, ktorá je pandémiou najviac  zasiahnutá oblasť vo svete, kde vedci pred 6 mesiacmi začali písať nový príbeh variantu koronavírusu.

- reklama -

Lambda variant, predtým známy ako C.37, bol prvýkrát zistený koncom minulého roka v Peru a odvtedy sa rozšíril do 27 krajín vrátane Veľkej Británie. Keď peruánski lekári v sade mutácií prvýkrát zaznamenali nový variant, predstavoval iba jednu vzorku z každých 200 vzoriek. V regióne v tom období dominoval Gama variant P.1.(brazílsky), ktorý bol prvýkrát identifikovaný 6. januára 2021 v Japonsku  a „pricestoval“ do Tokia z Brazílie. Do marca však už Lambda variant tvoril 50% vzoriek a dnes podľa WHO predstavuje 82% nových prípadov Covid-19 v Peru, kde je najvyššia úmrtnosť na koronavírusy vo svete pri miere zaočkovanosti prvou dávkou 13,03% a oboma 8,91%. V susednom Čile predstavuje Lambda variant takmer tretinu nových prípadov so zaočkovanosťou prvou dávkou 66% a druhou 55%, čo je miera zaočkovanosti Veľkej Británie 67% a 50%. Anglicko ako bývala krajina EU je lídrom zaočkovanosti z krajín EU, kedy  inštitúcia verejného zdravia tento týždeň informovala, že Lambda variant je identifikovaný „v celej“ krajine, ale počet prípadov, ktoré identifikovali zostáva malý.

Dnes v prípade existujúcich dôkazov v Peru, Čile, Anglicka si vedci nie sú istí, či je Lambda variant agresívnejší ako iné varianty. Bude však nutné sledovať prípadnú expanziu Lambdy (dnes s prívlastkom variant záujmu) nakoľko ani „očakávaný“ Delta variant na Slovensko nepadol z neba.  Znepokojivým obrazom pre Slovensko sa môže zdať miera zaočkovanosti Slovenska oproti uvedeným krajinám, kedy do dnešného dňa je na Slovensku prvou dávkou zaočkovaných 37% a oboma 29%.

Článok vyšiel na: www.krajania.eu

 

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás