fbpx
- Reklama -
Top udalosťJaponsko: Atentát na expremiéra Abeho: Streľba do hrudníka a...

Japonsko: Atentát na expremiéra Abeho: Streľba do hrudníka a krku

-

Japonsko: Atentát na expremiéra Abeho: Streľba do hrudníka a krku

Tokio 8. júla (TASR) – Atentátnik, ktorý v piatok dvakrát odzadu vystrelil na japonského expremiéra Šinzóa Abeho, je bývalý vojak a na útok použil zrejme podomácky vyrobenú zbraň. Abe po útoku podľa hasičov nejavil známky života a v takomto stave ho previezli do nemocnice, informuje TASR podľa správ japonskej televízie NHK.

- reklama -

Útočník Jamagami Tecuja, ktorého spacifikovali a zadržali na mieste bezpečnostné zložky, má 41 rokov a slúžil vo vojenskom námorníctve tri roky. Prepustili ho v roku 2005. Podľa NHK sa nepokúsil z miesta činu utiecť.

K útoku došlo počas Abeho prejavu v rámci kampane pred nedeľňajšími voľbami v meste Nara. Podľa svedkyne sa Abe zrútil k zemi po druhom výstrele, následne mu prítomní poskytovali masáž srdca. Ako uvádza NHK, Abe mal zranenia na pravej strane krku a na hrudníku. Z miesta útoku ho bezprostredne odviezli sanitkou a potom záchranárskym vrtuľníkom do vojenskej nemocnice.

Japonského expremiéra Šinzóa Abeho postrelili v piatok počas prejavu v rámci kampane pred nedeľňajšími voľbami v meste Nara. Tamojšie úrady zadržali 42-ročného muža, ktorý na bývalého premiéra pravdepodobne strieľal odzadu. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Hlavný tajomník úradu japonskej vlády Hirokazu Macuno uviedol, že nemá informácie o stave 67-ročného Abeho. „Takýto barbarský čin nemožno tolerovať,“ povedal.

Japonská tlačová agentúra Kjódo uviedla, že expremiéra previezli do nemocnice so zástavou srdca, aj keď bol pôvodne bezprostredne po streľbe pri vedomí a komunikoval.

Televízna stanica TBS informovala, že expremiéra útočník postrelil do ľavej strany hrudníka a zjavne i do krku, píše Reuters.

Politické násilie je v Japonsku, ktoré má prísne zákony upravujúce držbu zbraní, zriedkavé.

Šinzó Abe odslúžil vo funkcii japonského premiéra dve funkčné obdobia. Odstúpil v roku 2020, ako dôvod uviedol zdravotné problémy. Zachoval si však dominantnú prítomnosť vo vládnucej Liberálnej demokratickej strane (LDP) a ovládal jej hlavné frakcie. Jeho chránenec, úradujúci premiér Fumio Kišihida, ide do volieb s nádejou, že vystúpi z tieňa Abeho, uvádzajú analytici.

Po postrelení Abeho prerušil premiér Kišihida svoju volebnú kampaň a vrátil sa do Tokia, informovali tamojšie médiá. Japonská vláda uviedla, že voľby odložiť neplánuje.

Americký veľvyslanec v Japonsku Rahm Emanuel v reakcii na incident uviedol, že je „zarmútený a šokovaný“ streľbou na tohto výnimočného lídra a neochvejného spojenca USA.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 COMMENT

  1. Je zaujímavé ,že akýsi pajác vyhlásil že takéto zločočiny nebudú tolerovať aj ja s týmto súhlasím ale kto zaručí že ani politici nebudú robiť vo svojich rozhodnutiach svojvôľuproti ľuďom.Potvrdilo sa ,že bez vetra sa ani lístok nepohne alebo akcia reakcia

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás