fbpx
ROZHOVORYJán Kšiňan: Matica slovenská bude vždy brániť tradície našich...

Ján Kšiňan: Matica slovenská bude vždy brániť tradície našich predkov

-

Ján Kšiňan: Matica slovenská bude vždy brániť tradície našich predkov

Riaditeľ Domu Matice slovenskej v Bratislave Ján Kšiňan zvolal 6. septembra 2023 na sedemnástu hodinu verejný matičný protest pred budovu mestského Divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave. Jeho cieľom bolo vyjadriť protestné stanovisko Matice slovenskej vedeniu Divadla,  že v rámci svoje novej reklamnej kampane podľa jej názoru hrubým spôsobom dehonestovalo jedného z najvýraznejších predsedov Matice slovenskej Pavla Országha Hviezdoslava. 

Podľa názoru vedenia Divadla Pavla Országha Hviezdoslava je táto nová reklamná kampaň len umeleckým vyjadrením súčasnej doby. Súhlasíte s týmto argumentom?

Pochopiteľne, že nie. Umelecké dielo musí spĺňať nejaké základné atribúty (kritériá), aby sa vôbec mohlo nazývať umením. V tomto prípade ide predovšetkým o reklamnú kampaň, z môjho pohľadu navyše značne spolitizovanú a nie umenie v pravom zmysle slova. Všetky tie reči o umení vznikli až potom, ako sa zdvihla silná vlna odporu (najmä  z našej strany, ale pridali sa i ďalší) a práve za nepochopenie vysokej umeleckej úrovne predmetného pútača a jeho posolstva chceli autori skryť svoj nedôstojný a dehonestujúci nepodarok. Azda až úmyselnú provokáciu.

Ako vnímali súčasní predstavitelia hlavného mesta túto Vašu iniciatívu?

K tomuto sa nechcem nejako detailne vyjadrovať, ak dovolíte, pretože rešpektujem, že zamestnanci úradu plnia iba príkazy svojich nadriadených. Navyše zďaleka nie všetci boli nepríjemní. Poviem iba toľko, že v deň, keď som prišiel ohlásiť verejné zhromaždenie, už o mne vedeli (zrejme zo sociálnych sietí, kde sme už vopred avizovali, že sa chystá protest), pretože pani v podateľni ihneď utrúsila „Aha, to ste vy“. Následne si ma  si ma tam chvíľu pohadzovali, akoby som priniesol niečo vysoko toxické, čo nie je možné prebrať. No nakoniec aj vďaka profesionalite a milému prístupu jednej zamestnankyne (naschvál nemenujem, aby som jej azda nespôsobil problémy) sa mi  podarilo akciu úspešne ohlásiť.

Ktoré významné osobnosti politického, spoločenského a kultúrneho života odsúdili kroky vedenia tohto divadla? 

Zaregistroval som pomerne silnú vlnu kritiky, vecné a nebojácne postoje množstva osobností verejného života, ktoré si vysoko vážim! No vzhľadom k tomu, že predvolebná kampaň vrcholí a mnohí z tých čo sa verejne kriticky vyjadrili ku krokom vedenia divadla kandidujú v nadchádzajúcich parlamentných voľbách za rôzne (predovšetkým pronárodné) strany, nebudem ich na tomto mieste menovať v záujme zachovania nadstraníckeho postoja Matica slovenskej.

Koľko ľudí sa približne zúčastnilo tohto protestu? 

Môj odhad je 500-600. Ťažko povedať presnejšie. Na ulici, kde sa objavujú aj okoloidúci a navyše nie je vidieť od mikrofónu naraz všetkých zúčastnených (ľudia stáli aj za zákrutou Laurinskej ulice), je to komplikované odhadnúť. V každom prípade počet podľa mojej mienky nie je až tak dôležitý, ako cieľ, ktorý sme splnili a tým bolo vyjadrenie jasného verejného postoja k vzniknutej situácii pokojným a slušným spôsobom. Ale pokiaľ sa pýtate na samotnú účasť, ulica bola takmer plná, takže s účasťou som nadmieru spokojný a ďakujem každému jednému zo zúčastnených.

Objavili sa aj niektoré provokácie zo strany „slušnej“ časti našej spoločnosti. Ako sa Vám podarilo s nimi vysporiadať bez tohto, aby bol narušený pokojný priebeh protestného zhromaždenia? 

Vedeli sme už vopred, že by mohlo prísť k nejakým provokáciám zo strany tých čo neustále hlásajú lásku, toleranciu a rešpekt k iným názorom. Aj preto sme našich sympatizantov hneď na úvod protestu vyzvali, aby sa zdržali akýchkoľvek prejavov smerom k dúhovým provokatérom, aby sme si zachovali slušnosť, úroveň a pokojný priebeh protestnej akcie. Myslím si, že toto sa nám podarilo dodržať až do konca, začo chcem vyjadriť obdiv a poďakovanie všetkým protestujúcim. No moje poďakovanie patrí v neposlednom rade aj všetkým zložkám polície, ktorí veľmi promptne a profesionálne zasiahli pri niekoľkých pokusoch narušiť toto pokojné zhromaždenie zo strany obdivovateľov dúhy a progresívnych stvárnení búst významných osobností Slovenska bez podstavcov. 

V prípade, že sa objavia aj iné formy „provokácie“ plánujete pokračovať ďalšími protestnými zhromaždeniami? 

Samozrejme. Matica slovenská je najstaršia kultúrna ustanovizeň Slovákov, je tu už 160 rokov a vždy bojovala predovšetkým za morálne a kultúrne pozdvihnutie slovenského národa, za ochranu jazyka, kultúry a tradícií našich predkov. Pokiaľ zaregistrujeme nejaké ďalšie pokusy agresívnych „regresívcov“ o pošliapavanie týchto hodnôt, určite zaujmeme adekvátny postoj. Sme apolitická organizácia, čo ale neznamená, že nemáme názor na veci verejné a pokiaľ nám to situácia dovolí, budeme ho aj vždy hrdo prezentovať.

Podľa niektorých progresívcov je Matica slovenská extrémistickou a fašistickou organizáciu. Čo by ste im odkázali? 

Nech prestanú užívať omamné látky a nazrú viac do kníh.

Otázka na záver. Aké je Vaše posolstvo všetkým občanom SR, ktorí nesúhlasia s ideológiu progresívneho liberalizmu?  

Necítim sa byť povolaný adresovať posolstvá všetkým občanom Slovenska, ale vyjadril by som azda aspoň svoju veľkú túžbu, aby sme sa všetci začali viac zaujímať o to, kam naša krásna krajina smeruje, aby sme sa nebáli ozvať a nazývať veci pravými menami, tak ako ostatný raz my (Matica slovenská) v prípade dehonestácie P.O. Hviezdoslava. Samozrejme každý vo svojom prostredí a v rámci svojich možností. Je to veľmi dôležité, pretože mlčať a skláňať hlavu sa nám dosiaľ akosi neosvedčilo. Je o päť minút dvanásť a ak sa budeme naďalej mlčky prizerať devastácii morálky, kultúry, jazyka, tradícií či útokom na národ, štátnosť a osobnosti Slovenska, definitívne stratíme šancu to korigovať.

Zhováral sa: Matej Mindár

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. Ďakujem za tento výstižný rozhovor pána Mindára s pánom Kšiňanom, riaditeľom Domu Matice slovenskej v Bratislave.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás