fbpx
DomáceJ. Hrabko: ZMOS právo veta nezíska, ale rozumná vláda...

J. Hrabko: ZMOS právo veta nezíska, ale rozumná vláda ho obchádzať nebude

-

J. Hrabko: ZMOS právo veta nezíska, ale rozumná vláda ho obchádzať nebude

        Bratislava 27. mája (TASR) – Možnosť uplatnenia práva veta pri legislatívnych návrhoch s priamym dosahom na fungovanie samospráv, po ktorom volá novozvolený predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik, je politicky nereálna. Rozumná vláda však bude prípravu takejto legislatívy so zástupcami samosprávy konzultovať. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.


        Ak by ZMOS exkluzívne získal právo vetovať časť pripravovanej legislatívy, podľa Hrabka by podobnú právomoc začali žiadať aj iné organizácie. Preto považuje akceptovanie požiadavky za politicky málo pravdepodobné. „Ale malo by byť úplne prirodzené, že ak ZMOS vznáša zásadné námietky k nejakému pripravovanému kroku vlády, mali by sa zísť vyjednávači a dohodnúť sa, aby prišlo ku konsenzu,“ poznamenal. Pripomenul, že ZMOS má už dnes možnosť vyjadrovať sa k pripravovanej legislatíve v rámci pripomienkovacieho konania.


        Hrabko zareagoval aj apel ministra financií Michala Horvátha, že Slovensko viac ako kedykoľvek predtým potrebuje zodpovednú debatu o stave verejných financií a možnostiach, ako ho zlepšiť. Tvrdí, že ak sa minister a Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odhodlali k takémuto apelu, situácia je v skutočnosti pravdepodobne ešte horšia, ako avizujú. „Súčasné politické strany si to už uvedomujú. Odkázal by som na návrh uznesenia z dielne bývalého ministra sociálnych vecí Milana Krajniaka, ktorým by chcel zaviazať vládu predložiť do konca augusta tohto roka návrh vyrovnaného rozpočtu,“ upozornil Hrabko.


        Takýto návrh rozpočtu by bol podľa neho iba modelový, skutočný rozpočet zostaví až nová vláda a je málo pravdepodobné, že bude vyrovnaný. „Strany sú si vedomé toho, že ekonomicko-sociálna situácia nie je dobrá a hľadajú spôsoby, ako to riešiť. A chcú si nechať poradiť aj od úradníkov tejto vlády. Platiť to, samozrejme, nebude, reálny rozpočet pripraví až nová vláda, ale bol by to námet na premýšľanie,“ uzavrel Hrabko.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás