fbpx
- Reklama -
DomáceJ. Hrabko: Reformy sa nemajú robiť iba preto, aby...

J. Hrabko: Reformy sa nemajú robiť iba preto, aby sme čerpali Plán obnovy

-

J. Hrabko: Reformy sa nemajú robiť iba preto, aby sme čerpali Plán obnovy

Bratislava 20. októbra (TASR) – Hoci je čerpanie prostriedkov z Plánu obnovy na Slovensku viazané aj na realizáciu štrukturálnych reforiem, zmyslom reforiem musí byť v prvom rade zlepšenie života občanov a nie iba čerpanie európskych finančných zdrojov. V diskusii na TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.


      „Robiť reformy pre reformy nie je nikdy dobré. Reformy majú byť zmysluplné,“ zdôraznil Hrabko. Pripomenul, že jedna vec je formulovať Plán obnovy a druhá jeho realizácia. „Teraz už sme v druhej fáze a hneď na začiatku vidíme, aké problémy to prináša,“ uviedol. Poukázal pritom na chýbajúcu politickú podporu plánu reformy nemocníc aj projektu novej súdnej mapy.


      Očakáva, že vláda sa bude snažiť nájsť dohodu na takej podobe reforiem, ktorá umožní čerpanie financií z Plánu obnovy a zároveň bude politicky priechodná.

- reklama -


      V prípade projektu ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO), ktorej cieľom je presunúť správu štátnych pozemkov v národných parkoch na ochranárov, vidí Hrabko šancu na dohodu. „Zatiaľ je z koalície proti hnutie Sme rodina, a to by podľa mňa minister Budaj mohol zvládnuť rokovaním s Borisom Kollárom. A môže hľadať aj ďalšiu podporu. Osobne si myslím, že by stálo za to pokúsiť sa hľadať podporu v parlamente naprieč politickým spektrom,“ poznamenal Hrabko.


      Aktuálne rokovanie parlamentu považuje Hrabko za ťažko predikovateľné. „Na schôdzi je viac ako 90 bodov, čo je veľa. Istým spôsobom to poukazuje na pokračujúci chaos a zmätok vo vládnej koalícii. Zďaleka nie všetko, čo bude na schôdzi, je už dohodnuté. A keď sa budete dohadovať v priebehu schôdze, nemáte to pripravené, tak to môže skončiť všelijako,“ konštatoval Hrabko.


      Mediálne najväčšiu pozornosť podľa neho zatiaľ vzbudzuje iniciatíva poslancov okolo Anny Záborskej (OĽANO) na sprísnenie pravidiel interrupcií. „Každého pol roka prichádzajú raz jedni, raz druhí poslanci s takouto aktivitou, ktorá sa týka interrupcií. Aj keď podľa môjho názoru nie je potrebná. Máme tu rozhodnutie ústavného súdu, podľa ktorého je súčasná legislatíva v súlade s ústavou,“ zhrnul Hrabko. Pred parlamentom stoja podľa neho omnoho akútnejšie výzvy, ako je táto.

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás