fbpx
- Reklama -
DomáceJ. Hrabko neočakáva konsolidáciu koalície, skôr pokračovanie rozkladu vzťahov

J. Hrabko neočakáva konsolidáciu koalície, skôr pokračovanie rozkladu vzťahov

-

J. Hrabko neočakáva konsolidáciu koalície, skôr pokračovanie rozkladu vzťahov

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Bratislava 25. júna (TASR) – Vo vládnej koalícii bude pravdepodobne pokračovať rozklad vzťahov a nedôjde ku konsolidácii. Preto sa dá v parlamente očakávať pribúdanie hlasovaní postavených na ad hoc vytvorenej väčšine (tzv. tekutá väčšina). Myslí si to publicista Juraj Hrabko.

„Tekuté väčšiny vznikajú a zanikajú ad hoc,“ vysvetlil Hrabko v TASR TV. Takáto väčšina vzniká podľa neho vždy s konkrétnym cieľom a ten sa skončí, keď zákon prejde alebo neprejde. „Tekutá väčšina sa potom rozleje na podporu alebo nepodporu iných zákonov. Dá sa tak fungovať, ale nie je to šťastné,“ doplnil.

- reklama -

Ak by sa vládna koalícia dokázala konsolidovať, má podľa Hrabka k dispozícii pohodlnú väčšinu 88 poslancov. „Nebude v takom prípade odkázaná na hlasy iných poslancov, ktorí sa, samozrejme, môžu pridať, lebo poslancovi nemôžete zakázať hlasovať tak, ako chce. A to platí vrátane poslancov zvolených za ĽSNS,“ ozrejmil.

O tzv. tekutých väčšinách hovoril Hrabko v súvislosti s prelomením prezidentkinho veta pri hlasovaní o protiinflačnom balíčku. Pri tomto hlasovaní sa k poslancom vládneho OĽANO a Sme rodina pridali viacerí nezaradení poslanci vrátane skupiny pôvodne zvolenej za ĽSNS. Na aktuálnej schôdzi parlamentu rôzne zákony prechádzali na základe podpory rôznych väčšín, od klasickej koaličnej až po rôzne varianty podpory krížom cez politické spektrum.

Z vecného hľadiska sa podľa Hrabka dá schválený balíček považovať len za pomoc rodinám s nezaopatrenými deťmi a s protiinflačnou pomocou, ako ju realizujú okolité štáty, sa porovnávať nedá. Z politického hľadiska však ide o jednoznačné víťazstvo lídra OĽANO Igora Matoviča, ktorý dokázal pri hlasovaní zjednotiť celý poslanecký klub OĽANO.

„Politicky prehrala pani prezidentka Čaputová a spolu s ňou všetci, ktorí za zákon nehlasovali. Ako aj časť médií, ktorá ich hnala do toho, aby bolo veto prelomené,“ konštatoval Hrabko. Pripomenul, že prezidentka Zuzana Čaputová avizovala podanie zákona na Ústavný súd SR. Preto nie je isté, že schválené zmeny budú účinné od 1. januára 2023. „Ústavný súd bude mať dosť času na to, aby prípadne účinnosť pozastavil,“ uzavrel Hrabko.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás